Audiohobby.pl

Gniazdo z filtrem we wzmacniaczu?

Triceramops

  • 280 / 5904
  • Zaawansowany użytkownik
31-12-2008, 11:44
Niektóre wzmacniacze mają zainstalowane fabrycznie gniazda sieciowe z filtrem. Podobno związane jest to z koniecznością spełnienia wymogów unijnej Dyrektywy EMC. Z drugiej strony, niejednokrotnie spotkałem się ze stwierdzeniem, że tego typu filtry zastosowane we wzmacniaczach 'spłaszczają' dźwięk, ograniczają dynamikę itp, zaś przy instalacjach bez osobnego przewodu ochronnego i tak nie działają... Zastanawiam się, czy zastąpienie filtrowanego gniazda zwykłym, dobrej jakości, szczególnie jeśli wzmak podłączony jest do kondycjonera lub listwy, nie wpłynęłoby korzystnie na brzmienie?  

Dudeck

  • 5101 / 5869
  • Ekspert
31-12-2008, 13:11
Wszystko zależy od filtra i jeśli tylko założono obciążalność takiego filtru z odpowiednio dużym zapasem , to raczej nie powinien on wprowadzić jakiś tam negatywnych skutków ubocznych w postaci np. kompresji dynamiki .

Triceramops

  • 280 / 5904
  • Zaawansowany użytkownik
31-12-2008, 13:14
Przykładowo w Classe CAP-151 zastosowano filtr Corcom 6A. Mam wrażenie, że to niezbyt wiele...

Dudeck

  • 5101 / 5869
  • Ekspert
31-12-2008, 13:51
Ja nie wiem , ale wolałbym nie mieć żadnych filrów czy to na zasilaniu czy na IC ( miałem takie i wymieniłem ) - lepiej "zainstalować" dobry , osobny stabilizator napięcia i do niego podłączyć wszystkie urzadzenia audio .

stefanB

  • 166 / 5902
  • Aktywny użytkownik
28-10-2009, 14:07

nie jestem elektrykiem, i nie jestem w stanie uzasadnic teoretycznie swoich cytatów z niemieckich źródeł highend.
Ale przez lata bawiłem sie sporo filtrami zasilania w audio i zjawisko zaobserwowałem wielokrotnie.
Słaby filtr zwyczajnie spłaszcza dzwiek, w podobny sposób jak za słaby transformator.
No powiedzmy ze 3A na tuner, ze 20A minimum na typowy wzmak ze 40W w klasie AB.
A na jakiś "normalny" wzmak filtr powinien mieć z 10000 watów.


Do tego cewki powyżej 10mH minimum w tym filtrze.
Jeżeli ma cewki o wartości kilku mH, to jest komputerowa. I żadna złota tabliczka nie pomoże jej wiele

Cena dobrego filtru rośnie logarytmicznie chyba, wraz ze wzrostem wartości cewki powyżej 6-9mH przy (zachowaniu dotychczasowej mocy). Właściwie poniżej paruset złotych za filtr w przypadku markowego producenta trudno coś znaleść. Przy dużych mocach wchodzimy pod 1000zł.
 (jeden filtr do 6A 40-60 eu, 60-90 eu wiekszej mocy)

Co robią producenci urządzeń? W celu potanienia stosują filtry o dużej mocy, ale o niewielkich wartościach cewek (tzw komputerowe), bo te są tanie.
W kondycjonerach dorzucają jeszcze do tego trafa separujące, często ogromne, bo zrobienie dużego trafa jest tańsze od dużego, dobrego filtra. No i wygląda bardziej spektakularnie od jakiego pudełka
A tymczasem filterki to temat ważniejszy w czyszczeniu prądu
Jak ma być tanio (wg cen sklepowych), to lepiej do kontaktu sie włączyć
Można też spróbować wyłączyć na czas odsłuchu wszystkie urządzenia pracujące w trybie "stand by" i zasilane impulsowo


Niemcy w swoich opracowaniach przyjmują obciążenie dla danego typu filtra będące maxymalnie połową obciążenia znamionowego:
1 Ampere filter- Geräte bis 100W
3 Ampere filter- Geräte bis 350W
6 Ampere filter- Geräte bis 700W
Puryści uważają, że jest to niedopuszczalne przeciążenie

Przy zastosowaniu cewki 22mH mamy następujące tłumienia:
10kHz: 25dB (18)
100kHz (58) i 1MHz: 80dB (80)
10MHz: 63dB (60)
a 8mH odpowiednio w nawiasie

schemat filtru do audio (cewki 10-30mH)





_________________


"Wszystko powinno być zrobione maksymalnie prosto, ale nie prościej"-A. Einstein
"Wszystko powinno być zrobione maksymalnie prosto, ale nie prościej"-A. Einstein

stefanB

  • 166 / 5902
  • Aktywny użytkownik
28-10-2009, 14:11

6 amperowy filtr wg powyższego schematu, przy cewce tylko 8mH, dostaje już rozmiary około: 15cm x 5cm x 5cm





"Wszystko powinno być zrobione maksymalnie prosto, ale nie prościej"-A. Einstein
"Wszystko powinno być zrobione maksymalnie prosto, ale nie prościej"-A. Einstein

Triceramops

  • 280 / 5904
  • Zaawansowany użytkownik
29-10-2009, 16:25
> SefanB
Czyli wygląda na to, że zastosowany w Classe (2x150W) filtr Corcom 6A zintegrowany z gniazdem IEC niekoniecznie poprawia brzmienie wzmacniacza...
Ciekaw jestem, jak sprawa wygląda w ślicznych tunerach - te, do których zaglądalem zazwyczaj nie miały zainstalowanych filtrów, a wydaje się, że wyeliminowanie zakłóceń radiowych powinno wpływać korzystnie na jakość odbioru. Z drugiej strony, wiele tunerów jest pozbawionych ekranowania (drewniane obudowy), czyli cały układ jest narażony na zakłócenia z sieci GSM, wifi itp.

Triceramops

  • 280 / 5904
  • Zaawansowany użytkownik
29-10-2009, 16:32
Przepraszam za połkniętą literę w nicku.

marcow

  • 1045 / 5357
  • Ekspert
30-10-2009, 15:36
Czy to małe niebieskie przy kablu z lewej to taki mini filtr?
marcow

Adam-Magic Corner

  • 27 / 5829
  • Użytkownik
01-11-2009, 13:49
Prawdopodobnie jest warystor. Urządzenie zabazpieczjące przed dożymi napieciami. Może być częścią filtru, jadnak go nie zastępuje.

marcow

  • 1045 / 5357
  • Ekspert
02-11-2009, 09:33
Dzięki! Czy w transporcie CD warto stosować taki filtr? Ewentualnie jaki?
marcow

lancaster

  • Gość
02-11-2009, 09:40
marcow, mozesz sprawdzic. Mam dla Ciebie foltr TDK- tai jak w np. SunAudio SV2A3.
Racze nie kaszani:)

ciasteczkowypotwor

  • 312 / 5864
  • Zaawansowany użytkownik
06-02-2010, 20:44
Te filtry są po to aby z urządzenia do sieci nie wydostawały się śmieci, nie odwrotnie :) Wydajność filtra rzędu 20A to chyba kolega przesadził, wzmacniacz pobierający z sieci elektrycznej 20A to prawie 7kW :)