Audiohobby.pl

Układy DSP do korekcji pasma

Corvus5

  • 2596 / 5369
  • Ekspert
07-02-2013, 11:20
Witam,

Interesują mnie układy DSP do korekcji skończonej odpowiedzi impulsowej (FIR). Układ ma być wpięty przed wzmacniacz głośnikowy. Cel: korekcja ch-ki częstotliwościowej w pomieszczeniu. W przybliżeniu jest to kwadrat i są ostre górki, które skutecznie reguluję odpowiedzią impulsową z poziomu Foobara i ustawiam przez REW. Zauważyłem tam wtyczki pod np. miniDSP, itp. Gdy korzystam np. z TV, to nie mam możliwości zastosowania takiej korekcji jak minimalizacja górek typu 1f, 3f oraz podciągnięcia i wyrównania pasma na dole <35Hz.

Jak taka kostka może zdegradować brzmienie? Co polecacie? Interesują mnie jak najtańsze rozwiązania. Filtry analogowe tu odpadają, zbyt wiele i zbyt duże części. Używam ich tylko do korekcji >1kHz.

cadam

  • 4401 / 5904
  • Ekspert

fakamada

  • 1066 / 5406
  • Ekspert
07-02-2013, 16:42
Mini DSP albo DEQ2496. Jeśli chcesz jak najmniejszej degradacji dźwięku, to korekcja powinna odbywać bez konwersji ADC/DAC, czyli pomiędzy transportem, a DAC-em (digital in - digital out)

Ape

  • 54 / 4509
  • Użytkownik
21-02-2013, 17:13
Jak zaprojektować taki DSP "analogowo"?
w/g tej recki w AA Studio Oslo jest to zrobione na TL072, ma ktos jakiś schemat, potrzebuję właśnie coś takiego, najlepiej gdyby jeszcze była możliwość regulacji tego filtra

cytat:
"ercem całej konstrukcji jest oparty na podwójnym wzmacniaczu operacyjnym TI TL072 filtr. Jak wiadomo, przetworniki pełnozakresowe to nie są idealne konstrukcje: jedne zapewniają lepsze tony wysokie, a inne – niskie. Ów procesor, pisząc najprościej, jak tylko się da, ma za zadanie wyrównać charakterystykę czasową oraz amplitudową tak, aby dźwięk był odpowiednio zrównoważony na całej rozciągłości pasma."

źródło:
http://agdlab.pl/testy/ancient-audio-studio-oslo-niewielkie-aktywne-kolumny-test,48641,page4/
|______Naim MuSo______|