Audiohobby.pl

Poszukiwania projektu.

nonameplum

  • 13 / 5401
  • Nowy użytkownik
24-07-2009, 10:15
Witam.
Ostatnio co chwilę zmieniam koncepcję, bo początkowo myślałem nad zrobieniem monitorów na CA18RNX + 27TDFC (Seas Mimir) przez wiele osób krytykowanych za zwrotnicę. Rozważałem też zrobienie ER18RNX + 27TBFC (27TDFC). Tyle, że przez to zwlekanie przypłynęło trochę kasy, także znowu zmiana koncepcji. Na same głośniki myślę wydać w granicach 1400 zł.

Z tego co na razie się doszukałem to projekt Troelsa http://www.troelsgravesen.dk/3WClassic.htm , tylko ten klockowaty wygląd mnie trochę odstrasza, a wymiarów za bardzo zmienić nie można z tego co pisze Troels, wiązało by się to ze zmianą zwrotnicy, bo niskotonowy CA22RNX ciągnie do 500 hz, także oddalić za bardzo nie można od średniotonowego, a zwrotnica uwględnia BS dla tej ścianki którą zastosował Troels, tak samo podłogówek też nie można raczej z tego projektu zrobić, bo tu cytat: "Do not make a stand having a "front panel" as an extension of the speaker front panel. The bass driver reaches up to 500 Hz and a larger front panel will change"

Osobiście aż tak na akustyce się nie znam także nie wiem jak bardzo słyszalne różnice by były gdybym zmienił kształt obudowy.

Jest jeszcze projekt Zapha : http://www.zaphaudio.com/Waveguidetmm.html na 2xCA18RNX i 27TDFC z wave guide (nie wiem czy ta od monacora była by dobra jako zastępcza- wymiary się różnią o klika mm) i minimalistyczną zwrotnicą. Tylko w tej sytuacji 3way Troelsa wydają mi się lepszą konstrukcją (niższy bas i lepsze średnie).

Prosiłbym doświadczonych o pomoc w wyborze. Nie wiem co wybrać, do tej pory miałem Sph 165 kep + vifa xt19td.
Teraz pomyślałem już żeby może wejść w 3 way, dla lepszej średnicy i basu, niż robić np TMM lub MTM.
Patrzyłem też na projekt Etona 8.1, ale misiomior chyba kiedyś mówił, że zwrotnica jest nie bardzo (na odwal się).
Może jeszcze są jakieś inne dobre kity w tych pieniądzach ?
DIY Monacor SPH-165 KEP + Vifa XT19TD
Nad 304
Bereford TC-7510

lancaster

  • Gość
24-07-2009, 10:34
Nie zastanawiaj się na poczatek nad projektem(jakie głośniki etc) tylko pomyśl czego chcesz(typ prezentacji/na jkaie kompromisy jestes w stanie pójść).
Potem pomieszczenie(kubatura).
Kolejny krok to "docelowa"(:))elektronika.

I teraz wracamy w drugą stronę...


mamy piec 50W o niezłej wydajnosci pradowej to zestawy mogą być 4ohm i o nieco pogimnastykowanej ch-ce impedancji(ale rzecz jasna nie muszą)
Mamy pomieszczenie 20m2 więc paczki na wooferze 15cm sa ryzykowne, brałbym głośnik 18cm lub ew 22cm - jesli ci nie przeszkadza paczka ala AN np.
tweeter w obu tych przypadkach - SeasTDFC jest doskonałym roziązaniem....moze byc w WG.

Z gotowców nie wiem co doradzic bo nie przegladam takich projektów inaczej jak tylko z ciekawosci :)
...ale ogólne zasady mozesz spokojnie zastosować przy wyborze głośników.

nonameplum

  • 13 / 5401
  • Nowy użytkownik
24-07-2009, 13:54
Zestaw ma docelowo grać w pokoju 16m2 lub 22m2. Tak jak w podpisie muzyka będzie leciała głównie z komputera (flac) przez coxial do DAC\'a Beresford a jako wzmak póki co NAD 304.

Rozmyślać to ja sobie mogę różne koncepcje tylko czy ja do nich znajdę zaprojektowaną zwrotnicę ? Tu jest największy problem.

Póki co najbardziej się skłaniam do 3Way Classic Troelsa, tylko ta klocowata skrzynka zupełnie do mnie nie przemawia. Tym bardziej, że Troels zaleca właśnie takie a nie inne wymiary, aby nie popsuć charki.

TMM WaveGuide Zapha też jest całkiem niezłe, ale w porównaniu do 3Way myślę, że gorzej wypadnie (3W to jednak wyspecjalizowany głośnik średnio tonowy i niższy bas).

Jeszcze jest taki projekt http://www.rjbaudio.com/Daedalus/daedalus.html .
DIY Monacor SPH-165 KEP + Vifa XT19TD
Nad 304
Bereford TC-7510