Audiohobby.pl

Zwrotnica aktywna do Open Baffle i nie tylko

piotr_

  • 46 / 5820
  • Użytkownik
11-06-2008, 23:06
Witam
Interesuje mnie temat zwrotnic aktywnych do OB. Czy z powodzeniem mozna wykorzystac istniejace firmowe (jakie? i gdzie mozna je zdocyc?) czy lepiej zlecic cos takiego komus doswiadczonemy z OB. Jak duza roznica in minus/plus moze byc w przypadku uzycia takiej zwrotnicy w OB zamiast kondensatora i cewki? Co konkretnie proponujecie?

Molibden

  • 1906 / 5902
  • Ekspert
12-06-2008, 00:31
Na początek proponuję proste filtry RC / CR przed końcówkami mocy: płytka drukowana uniwersalna i potrencjometry montarzowe do wyboru cz. podziału. Koszt niewielki, nie trzeba ogromnych i drogichj cewek i wielkich pojemności jak w zwrotnicy pasywnej. Efekt może okazać się dobry. Bez problemu da się I-II rz. zrealizować, podziały będą dokładne po zamianie potencjometrów na rezytory stałe. Kondensatory wystarczą 5% MKT lub lepiej MKP, KP, KS, KSF. Potrzebne pojemności są rzędu 10-220nF.  
_________________________________
Było to na posiedzeniu Biura Politycznego. Tow. Gierek miał powiedzieć:
"Towarzyszu Szydlak przestańcie pitolić i nas oszukiwać! Chleba wczoraj po południu w Warszawie nie było. Chleb towarzysze to jest rzecz święta. Chleb musi być!"Imperialistyczny wróg kusi cię Coca-Colą!

Molibden

  • 1906 / 5902
  • Ekspert
12-06-2008, 00:32
Myślę że do OB właśnie niskie rzędy i takie rozwiązanie się sprawdzą, proponuję też użyć rezystorwó w zakresie 3-15k żeby uzyskać odpowiednio niską impedancję wyjściową.
_________________________________
Było to na posiedzeniu Biura Politycznego. Tow. Gierek miał powiedzieć:
"Towarzyszu Szydlak przestańcie pitolić i nas oszukiwać! Chleba wczoraj po południu w Warszawie nie było. Chleb towarzysze to jest rzecz święta. Chleb musi być!"Imperialistyczny wróg kusi cię Coca-Colą!

tallica

  • 12 / 5887
  • Nowy użytkownik
25-06-2008, 19:13
Co myślicie o takim rozwiązaniu zwrotnicy aktywnej? Załączam wykresy z symulacji.

Lenny

  • 70 / 5868
  • Użytkownik
25-06-2008, 20:15
Lepiej to chyba już tylko na 2sk389 :D. Tylko po co te rezystory w drenach ? Ale i tak zakład, że nie wygra z tym żaden scalak. Zbudowałeś taką zwrotnicę, czy masz zamiar ? Jeśli to "przymiarki" to polecam takie bufory z całego serca, jeśli już chodzi, to napisz jakie efekty.

Jeśli jesteś idealistą, martwisz si tym co się dzieje poniżej 40dB i masz za dużo fetów, polecam do poduszki:
http://www.analogzone.com/iot_040907.pdf
http://www.analogzone.com/iot_051407.pdf

Lenny

tallica

  • 12 / 5887
  • Nowy użytkownik
25-06-2008, 20:50
2sk389... gdyby były łatwo dostępne i kosztowały 2x mniej ;) czemu nie... Do budowy dopiero się przymierzam. Sam pomysł użycia takich buforów zaczerpnąłem z projektu wzmacniacza słuchawkowego ChUmI\'ego.

tallica

  • 12 / 5887
  • Nowy użytkownik
25-06-2008, 21:24
Czyli rezystory w drenach nie są konieczne? Jak w tym przypadku rozwiązać kompensacje Baffle Step? Pasywnie?

tallica

  • 12 / 5887
  • Nowy użytkownik
26-06-2008, 03:11
Kolejna wersja zwrotnicy, dodałem kompensacje Baffle Step i regulacje wzmocnienia na wyjściu HP. Wszelkie propozycje zmian, uwagi itp. mile widziane ;)

misiomor

  • 2094 / 5901
  • Ekspert
26-06-2008, 08:16
>> tallica, 2008-06-26 03:11

Ja mam podstawową wątpliwość - skoro wtórnik na FET-ach ma wysoką impedancję wejściową to dla niskich f (gdzie kondek C7 jest rozwarciem) ta "kompensacja baffle step" daje nam zanik jakiejkolwiek regulacji głośności w tym zakresie (tak jakby dolny koniec R22 wisiał w powietrzu).

Poza tym - po co "na pałę" 4-te rzędy z obu stron? Jaki ma być akustyczny rząd tej zwrotnicy? 6th? Aktywność zwrotnicy to nie jakaś magiczna różdżka pozwalająca na zignorowanie przebiegów faz akustycznych użytych głośników w konkretnej obudowie.

misiomor

  • 2094 / 5901
  • Ekspert
26-06-2008, 08:18
PS. Oczywiście wycofuje pierwsze zastrzeżenie co do głośności jeżeli potencjometr R20 służy tylko regulacji stopnia BSC.

misiomor

  • 2094 / 5901
  • Ekspert
26-06-2008, 10:56
To zawsze tak wygląda jak elektronik bierze się za design zwrotnicy aktywnej. Filtry elektryczne sumują się pięknie, jednak akustycznie jest co najwyżej średnio, zwłaszcza w porównaniu do dobrze dopracowanych projektów zwrotnic pasywnych.

Jak będę miał chwilę, spróbuję zamodelować co będzie jak zrobimy filtry aktywne 4th LR i na pałę zastosujemy je do kombinacji CA18RNX + 27TDFC.

Tak czy siak - uważam że zwrotnice aktywne powinny być projektowane równie starannie jak pasywne a więc z uwzględnieniem przebiegów faz akustycznych itd.

Poza tym - jestem sceptykiem co do umieszczania całości filtru highpass gwizdka w części aktywnej a potem łączenia tweetera bezpośrednio (albo przez dużego konda) pod jego końcówkę. Dwie końcówki łączone sygnałowo z płytką zwrotnicy aktywnej - która będzie miała właściwie podłączoną masę? Niewykluczony brum sieciowy na gwizdku i to nie filtrowany. Nie mówiąc już o jakimś wypadku w rodzaju utraty kontaktu na połączeniu sygnałowym. Gwizdek może pójść do krainy wiecznych łowów jak dostanie 50Hz w dużym natężeniu.

tallica

  • 12 / 5887
  • Nowy użytkownik
26-06-2008, 11:24
Podział zwrotnicy to ok. 3kHz, dla głośników Monacor SPH-176 i Vifa XT19. Załączam projekty zwrotnic dla tych przetworników (mierzył Borysgo).

Przydźwięk oczywiście może wystąpić, ale przed podłączeniem można przecież sprawdzić... poza tym głośniki będą zabezpieczone, np coś na układzie uPC1237.

misiomor

  • 2094 / 5901
  • Ekspert
26-06-2008, 16:08
Otóż i jest zamodelowana zwrotnica. Wzmocnienie dla gwizdka było równe 0.75 wzmocnienia toru woofera (-2.5dB). F6 obu filtrów (lowpass i highpass) było przy 2kHz. W odwrotnych polaryzacjach (akustycznie 6th) nie jest jakos bardzo źle choć reverse null (niebieska krzywa - zgodne polaryzacje) jest kiepski a w okolicach 6kHz mamy pracę w przeciwfazach. A niewykluczone że elektronik patrzący tylko na filtry wybrałby polaryzacje zgodne a więc niebieski wykres...

Jeżeli mam być szczery - słuchać się pewnie da (pod warunkiem przeprowadzenia jeszcze kompensacji baffle step) ale do mistrzostwa świata daleko.

Tak czy siak - osobiście jestem zwolennikiem aktywnych podziałów bas - reszta. Tam można zyskać najwięcej. Z kolei na górze - filtr (i L-pad) zwrotnicy pasywnej zapewnia gwizdkowi jednak jakąś ochronę a sam podział drogi w częściach nie jest, dlatego IMHO aktywne podziały środek - góra to trochę sztuka dla sztuki. Zwłaszcza wobec problemów z prowadzeniem masy w takim układzie. Na dole można zrobić wzmacniacze różnicowe na wejściach końcówek i filtry za nimi.

Cervantes

  • 398 / 5902
  • Zaawansowany użytkownik
26-06-2008, 17:07
ja zrobiłem sobie tą ze stronki linkwitza 24 db

teraz zrobie sobie GC więc w ciągu tygodnia pewnie ją odpalę.

Prosta jak cep w budowie : )

.............................
no box is best box
.............................
When the Last Tree Is Cut Down, the Last Fish Eaten, and the Last Stream Poisoned, You Will Realize That You Cannot Eat Money