Audiohobby.pl

Zwrotnica Basowa

maciejtyson

  • 24 / 5668
  • Użytkownik
27-10-2008, 21:16
Mam pytanie czy ma sens podczepianie zwrotnicy basowej pod tube która podłączona jest pod wzmacniacz samochodowy. Teoretycznie ma sens ale czy to zrobi jakas różnice wieksza to hm ...
MACIEK

Molibden

  • 1906 / 5902
  • Ekspert
27-10-2008, 22:23
Zalezy od głośników, wznacniacza i zasilania. Obecnie jedyne sensowne rozwiązanie to sub aktywny, z własnym wzmacniaczem i regulowanymi filtrami aktywnymi i regulacją fazy.
 
_________________________________
Imperialistyczny wróg kusi cię Coca-Colą!
_________________________________
Było to na posiedzeniu Biura Politycznego. Tow. Gierek miał powiedzieć:
"Towarzyszu Szydlak przestańcie pitolić i nas oszukiwać! Chleba wczoraj po południu w Warszawie nie było. Chleb towarzysze to jest rzecz święta. Chleb musi być!"Imperialistyczny wróg kusi cię Coca-Colą!

maciejtyson

  • 24 / 5668
  • Użytkownik
28-10-2008, 17:24
Rozumiem:) ja mama podlaczone Tube Blaupunkta 650W MAX  200 RMS pod wzmacniacz Blaupunkt 375 MAX 170RMS i to pod zasilacz 12V 13 Amperów  w takim razie rposze o wskazówki zwiazane z montażem zwrotnicy basowej:) pozdrawiam...    maciejtyson
MACIEK

Gabriel

  • 1229 / 5696
  • Ekspert
28-10-2008, 18:11
Odpowiadasz na wpis
>> maciejtyson, 2008-10-28 17:24:37
"Rozumiem:) ja mama podlaczone Tube Blaupunkta 650W MAX 200 RMS pod wzmacniacz Blaupunkt 375 MAX 170RMS i to pod zasilacz 12V 13 Amperów w takim razie rposze o wskazówki zwiazane z montażem zwrotnicy basowej:)"Najpierw warto "zobaczyć" na czym polegają różnice w najwyższej oddawanej mocy ciągłej wzmacniacza, najwyższej oddawanej mocy muzycznej wzmacniacza, mocy krańcowej z którą głośnik już zaczyna ulegać zniszczeniu. Podawane wartości mocy wzmacniacza mierzone są dla wybranych częstotliwości pomiaru (ton, najczęściej 1kHz) i zniekształceń THD na poziomie 10% dla mocy szczytowej wzmacniacza, pomiar następuje w ciągu czasu (reszty pomiarów również) określonego według przyjętej normy pomiaru - choćby norma DIN.Wzmacniacze samochodowe dużej mocy wyposażone są w przetwornice napięcia zasilającego posiadającą sprawność zdecydowanie mniejszą niż 100%. To tak w nawiązaniu do  "12V i 13A" :))   Przy 14.4V zasilania bez przetwornicy można jeszcze uzyskać około 60W - dla przykładu układ TDA1562Q.
Wzmacniacz samochodowy dużej mocy najczęściej pracuje w trybie "mostkowym", na jego obudowie już może być umieszczony przełącznik  fazy i regulacje filtru dolnoprzepustowego.
Jeżeli tylko jest taka możliwość to warto stosować "zwrotnicę" aktywną czyli aktywny (najlepiej) filtr dolnoprzepustowy wpięty na wejściu wzmacniacza.
W razie stosowania zwrotnicy "basowej" sposób postępowania jest taki sam jak w zwrotnicach dolnoprzepustowych.
            ^..^   ^..^   ^..^
Coraz bardziej mroczna moja dusza...

maciejtyson

  • 24 / 5668
  • Użytkownik
28-10-2008, 21:29
Rozumiem przez to, że zwrotnice basową podlaczyc miedzy wzmacniaczem a Tuba tak czyli normlanie??:)
MACIEK

Gabriel

  • 1229 / 5696
  • Ekspert
28-10-2008, 21:56
@maciejtysonNie wiem czym jest Twoja zwrotnica basowa, ale jeżeli jest to zwykły filtr dolnoprzepustowy taki na cewce i kondensatorze - tak jak w kolumnach, to filtr ten wstawia się pomiędzy wyjściem wzmacniacza a głośnikiem. Tylko trzeba pamiętać że cewka w zwrotnicy odwraca sygnał w fazie. Może w tubie już coś jest? Na upartego sam głośnik basowy w tubie sam z siebie mocno tłumi częstotliwości powyżej swojej określonej częstotliwości granicznej.            ^..^   ^..^   ^..^
Coraz bardziej mroczna moja dusza...

maciejtyson

  • 24 / 5668
  • Użytkownik
28-10-2008, 22:09
Tak jest to zwykly filtr dolnoprzepustowy a w Tubie nie ma żadnego filtra:) Jaki wpływ ma odwrócenie fazy przez zwrotnice na podłaczenia myśle ze zadne, ale moge sie mylic:)
MACIEK

Gabriel

  • 1229 / 5696
  • Ekspert
28-10-2008, 22:27
@maciejtyson"Jaki wpływ ma odwrócenie fazy przez zwrotnice na podłaczenia myśle ze zadne, ale moge sie mylic:)"No właśnie ma.... może nie tyle na podłączenie 2 "drutów" ale w przypadku tuby odwracając fazę jednego tylko  głośnika niskotonowego możesz sprawdzić czy dźwięk po zamianie fazy bardziej Tobie odpowiada.Mając domowe zestawy głośnikowe (kolumny) zamiana fazy w jednym z nich względem drugiego poprzez zamianę "+" i "-"  spowoduje że głośniki będą pracować w przeciw fazie czyli dla przykładu - jedna basówka - membrana głośnika wyrywa do przodu, druga wyrywa w tył, tutaj fale dźwiękowe rozchodzące się w powietrzu poddawane są działaniom w stylu " -1 + 1 = 0 " Oczywiście nie tak ostro, jednak skoro basu jest zazwyczaj w sygnale najwięcej więc to wzajemne mieszanie się odwróconych w fazie fal dźwiękowych najmocniej zadziała właśnie na bas. Efekt? - przy co niektórej muzyce - brakuje basuuuu.ps. Jak tam wymiana potencjometru?:)
            ^..^   ^..^   ^..^
Coraz bardziej mroczna moja dusza...

maciejtyson

  • 24 / 5668
  • Użytkownik
28-10-2008, 23:01
Już rozumiem, czyli musze sprawdizc w praktyce:) Jeśli chodzi o potencjometr to przeczyszczenie nie dalo takiego efektu jak sie spodziewalem ale znalazłem pewnien defetk, a mianowice po odkreceniu obudowy po lekkim stuknieciu w radiator tak jakby sie chialą naprawic ale nie moglo i podejrzewam ze mzoe to miec cos wspolnego z ukłądem scalonym cos na plycie ale to wsyztsko musze zdiagnozowac ale jestem dobrej mysli:)


                                                              Pozdrawiam Maciej:)
MACIEK

Gabriel

  • 1229 / 5696
  • Ekspert
28-10-2008, 23:18
Poruszenie płytkami, radiatorem - i coś się dzieje - > może to  świadczyć o mikropęknięciu ścieżki zimnym lucie, zaśniedziałych stykach itp.
Jeżeli pisałeś wcześniej, że po przekręceniu pokrętła głośności na max w prawo - układ działa poprawnie - jest to efekt bardziej zwarcia blaszki ślizgowej potencjometru z końcówkami lutowniczymi i podanie niemalże pełnego wysterowania na końcówkę mocy. Czyli bardziej wygląda to na luzy w połączeniach niż na uszkodzenie układu scalonego.
Przy uszkodzeniu układu scalonego - raczej w ogóle ta część za która jest on odpowiedzialny nie działałaby prawidłowo lub wcale.
Jeżeli przekręcenie potka głośności na max głośności daje poprawę i poruszenie płytkami, czymś innym wewnątrz wzmacniacza również daje poprawę, to w pierwszej kolejności przyjrzałbym się właśnie końcówkom lutowniczym tego potencjometru. Mogą być poluzowane. Sprawdź też luzy na wszelkich końcówkach, luzy kabli w miejscach lutowania....
Zajrzyj na Twój temat o wzmacniaczu Trawiata. Napisałem tam wcześniej kilka wskazówek.:)            ^..^   ^..^   ^..^
Coraz bardziej mroczna moja dusza...