Audiohobby.pl

Kenwood KX-9010

Tmarecki

  • 113 / 1128
  • Aktywny użytkownik
21-03-2022, 23:29
Próbowałem dzisiaj ustawić obroty i po kilku próbach ustawiłem na 3151,4hz z minimalnymi wahaniami. Więc chyba nie był do końca suchy i musiał trochę odstać. Obroty były stabilne. Kilka razy włączałem i wyłączałem kasetę z nagranym sygnałem. Skręciłem magnetofon i po podłączeniu do zestawu chciałem trochę posłuchać i po przesłuchaniu piosenki deck zaczął zwalniać. Kiedy go wyłączyłem wszystko startowało normalnie i po dłuższej chwili grania zaczyna zwalniać. Po wyłączeniu dzieje się ciągle tak samo. Druga sprawa na razie nie zwiesza się przy starcie. Postaram się to jeszcze obserwować. Czy te wcześniejsze objawy zwieszania się capstanów przy starcie, zatrzymywania przy dłuższym nagrywaniu, a teraz zwalnianie po chwili odtwarzania mogą wynikać z tego, że z potencjometrem jest coś nie tak? Czy raczej inne źródło problemu? Ktoś może mi podać jaki potencjometr byłby mi potrzebny? Dziękuję
« Ostatnia zmiana: 21-03-2022, 23:33 wysłana przez Tmarecki »

Tmarecki

  • 113 / 1128
  • Aktywny użytkownik
22-03-2022, 12:50
Sądzisz, że wymiana potencjometru rozwiąże problem?

Tmarecki

  • 113 / 1128
  • Aktywny użytkownik
23-03-2022, 11:40
Niestety problem nadal istnieje. Dzisiaj rano po włączeniu capstany stały. Tak jak wcześniej po przekręceniu palcami ruszyły. Próba nagrywania skończyła się po 20 minutach ponieważ deck się zatrzymał (capstany stały). Ponownie ruszyłem palcami. Wystartowały. Włączyłem nagrywanie, ale zatrzymuje się po kilku minutach. I tak ciągle. Ma ktoś jakiś pomysł co do diagnozy i rozwiązania problemu?

AUDIOTONE

  • 9396 / 5838
  • Ekspert
23-03-2022, 11:47
Obstawiam uszkodzenie jednego z dwóch hallotronów. Tzn. czujników Halla na płytce pomiędzy cewkami. Takie samo uszkodzenie (tj. objawy ) miałem w JVC TD-V1010, dopiero wymiana całej płytki przyniosła efekt. Ponieważ w JVC czujniki były zalane wewnątrz cewek...
Analogowa Grupa Wywrotowa.
Wojtek.

nano

  • 9079 / 4991
  • Ekspert

Tmarecki

  • 113 / 1128
  • Aktywny użytkownik
23-03-2022, 14:31
Czy ktoś może orientuje się jakie są parametry, albo oznaczenia tych czujników Halla? Może jakiś model. Są dostępne nowe/ zamienniki, czy raczej trzeba szukać używanych? W serwisówce nie ma żadnych danych.

AUDIOTONE

  • 9396 / 5838
  • Ekspert
23-03-2022, 19:54
Szukać należy w magnetofonach które mają ten sam mechanizm. Przykładowo serwisówka od Naka CR-4 poniżej schemat jest bardzo podobna płytka. Reszta elementów na pewno także będzie opisana w spisie od CR-4.
Analogowa Grupa Wywrotowa.
Wojtek.

PhantomLord

  • 420 / 2276
  • Zaawansowany użytkownik
24-03-2022, 09:32
Cześć Panowie,

Temat Marka mi znany i przeglądałem trochę serwisówek w tej sprawie. Niestety nic sensownego nie znalazłem, po za tym, że w DD DC Sankyo czujniki Halla są opisane jako Hall Sensor 5231-1.
Generalnie chyba faktycznie trzeba zrobić przeszczep z innego, sprawnego mechanizmu. I tutaj pytanie, czy przekładał ktoś kiedyś płytkę DD z wersji z jednym wałkiem do dwu-wałkowca?
Rzeczy, które ustaliłem to:
- płytka jest na 100% innych rozmiarów, ale otwory śrubek takie same
- mechanizm z KX-880HX działał normalnie i prawidłowo wpięty do KX-1100HX (i odwrotnie) - wszystkie funkcje śmigały jak trzeba
- czujniki halla we wszystkich wersjach DD Sankyo, które miałem i widziałem są wpięte w scalak M51721L

Wojtku - przy uszkodzenie czujnika halla powodowałoby stopniowe zwalnianie silnika DD?

Nano! Fajnie Cię znowu słyszeć/czytać :D. A przy okazji to czujniki halla faktycznie są wykorzystywane do wykrywania obrotu kół w samochodzie - na tym bazuje choćby ABS ;).
Analogowa Grupa Wywrotowa. Mateusz

nano

  • 9079 / 4991
  • Ekspert
24-03-2022, 11:13
mechanizm z KX-880HX działał normalnie i prawidłowo wpięty do KX-1100HX
--

nie wiedzialem  !!
dzieki
............

phantom pozdro  no zyje zuwazylem ze zdeptalem pare  butow...czyli przemieszam sie samodzielnie 
swietna sprawa

Tmarecki

  • 113 / 1128
  • Aktywny użytkownik
20-04-2022, 16:44
Mój 9010 dalej potrzebuje pomocy. Poszukuję napędu DD do niego, albo płytki do napędu, ewentualnie czujników Halla, które są prawdopodobną przyczyną jego zatrzymywania i zwieszania się capstanów po włączeniu, ale znalezienie tego nie jest proste. Choć nie jest pewne, że to rozwiąże problem. Może ktoś ma jakieś jeszcze podejrzenia, które można sprawdzić zanim znajdę części zamienne? Ewentualnie może ktoś się orientuje w jakich modelach jeszcze występował ten napęd, żeby szukać dawcy?

Tmarecki

  • 113 / 1128
  • Aktywny użytkownik
25-04-2022, 12:48
Czujniki Halla w KX 9010 wyglądają tak:

Tmarecki

  • 113 / 1128
  • Aktywny użytkownik
25-04-2022, 13:04
Kilka informacji w sprawie KX 9010. Po miesiącu nieużywania decka, czekania na jakiś pomysł rozwiązania problemu  przyniosłem go i podłączyłem do zestawu. Wcześniej jeszcze raz czyściłem potencjometr od napędu DD. Pierwszego dnia chodził 4 godziny i ani razu nie wyłączył się. Trochę mnie to zdezorientowało, bo wcześniej wyłączał się już po krótkim czasie odtwarzania albo nagrywania i musiałem palcami startować capstany. Teraz pracował normalnie. Więc kolejne dni pracował jeszcze dłużej sobota 5godz. a wczoraj (niedziela) 8 godzin. Ani razu nie zatrzymał się. Za każdym po włączeniu capstany się obracają i nie widać wcześniejszych problemów. Nie wiem co o tym myśleć. Chciałbym, żeby problem już się nie pojawił. Będę go dalej testował i dam znać co się dzieje.

Hammer

  • 4686 / 2298
  • Ekspert
25-04-2022, 16:13
Ja takich czujników nie mam, miałem jednostronne tylko