Audiohobby.pl

PC (USB)-->konwerter USB/SPDIF-->DAC - tymczasowy szum zamiast ciszy

korzena

  • 343 / 4787
  • Zaawansowany użytkownik
08-12-2012, 11:03
Mam następujący problem z moim DACiem lub konwerterem USB/SPDIF. Kiedy zatrzymuję lub pazuję muzykę w odtwarzaczu (Foobar2000 kernel streaming) zamiast całkowitej ciszy (czarnego tła), słyszę w słuchawkach cichutkie dziwne dźwięki (coś trochę podobnego do nieregularnych szumów kiedy wyszukuje się stacji radiowych). Trwają one od kilku do kilkunastu sekund, po czym ustają. Czym może być to spowodowane? Czy można to jakoś 'naprawić'?

Mój setup to: PC laptop (USB) --> konwerter USB/SPDIF (JKSPDIF MK3) --> Schiit Bifrost DAC

majkel

  • 7476 / 5903
  • Ekspert
08-12-2012, 11:08
Najprawdopodobniej jest to cecha Twojego DACa, który "skwierczy", kiedy nie przychodzi sygnał S/PDIF. Możesz zobaczyć, czy nie będzie tak samo, gdy odepniesz po prostu od DACa kabel S/PDIF. Niestety nie każdy transport cyfrowy w czasie pauzy nadaje "ciszę cyfrową", lecz po prostu nie podaje na wyjście cyfrowe nic, i wtedy DACe reagują w ten sposób.

patrykvel

  • 282 / 4703
  • Zaawansowany użytkownik
08-12-2012, 11:15
Z ciekawosci wlazlem na strone Shiit i poczytalem i Bifroscie. Opcja wyciszania wyjsc jest zrealizowana na przekazniku wyciszajacym wyjscia RCA, a sama aplikacja DACa nie wykorzystuje programowego wyciszania. Efekt taki, ze do zadzialania przekaznika, slychac skwierczenie. :)

korzena

  • 343 / 4787
  • Zaawansowany użytkownik
08-12-2012, 11:21
Ciekawa rzecz - od kilku godzin używam tymczasowo innego laptopa z Windows XP i właśnie uświadomiłem sobie, że tutaj ten problem chyba wcale nie występuje.
Dlaczego więc na moim laptopie (z Windows 7) coś takiego ma miejsce?

korzena

  • 343 / 4787
  • Zaawansowany użytkownik
08-12-2012, 11:28
Na head-fi dostałem zaś następującą odpowiedź:
"The Bifrost\'s muting relay kicks in when there is no signal. It sounds like your USB/SPDIF converter continues sending a faint signal for at least a few seconds after it stops receiving a signal, so the Bifrost has no way of knowing if the signal it\'s receiving is audio data or general electrical interference."

patrykvel

  • 282 / 4703
  • Zaawansowany użytkownik
08-12-2012, 11:35
A zmien wyjscie dzwieku w Foobarze z Kernel streaming na ASIO, moze szumy ustapia.

ogorek

  • 855 / 5243
  • Ekspert
08-12-2012, 11:49
@korzena

spróbuj zainstalować WASAPI.

Sciągasz to:

http://www.foobar2000.org/components/view/foo_out_wasapi

W foobar2000 wchodzisz w Preferencje i Komponenty. Dodaj komponent. Po zainstalowaniu twój sterownik powinien pojawić się na liście dodatkowo jako WASAPI event ... i WASAPI push.

Do większości konwerterów po USB zalecany jest WASAPI event. To wszystko dla Windows 7 oczywiście (ale zeznałeś, że mas 7 na laptopie).
.
Audionemesis VLE, Audiolab mDAC, BP, AKG701, T90, stacj: HEED Obelisk SI
Każda modyfikacja systemu podnosi jakość brzmienia o 2 klasy wyżej. Po pewnym czasie zauważam, że się pogorszyło w stosunku do poprzedniej wersji …

korzena

  • 343 / 4787
  • Zaawansowany użytkownik
08-12-2012, 11:59
Sprawdzę ASIO oraz WASAPI jak tylko dostanę z powrotem laptopa  (chwilowo jest w serwisie z powodu karty graficznej). Z tego co pamiętam to WASAPI sprawdzałem, tylko nie pamiętam czy pod tym kątem czy by porównać jakość dźwięku. Zrobię test jak tylko będę mógł. (John Kenny - producent mojego konwertera poleca zarówno WASAPI jak i kernel streaming).

korzena

  • 343 / 4787
  • Zaawansowany użytkownik
08-12-2012, 12:04
majkel, masz chyba rację, że to jednak wina DAC\'a, który akurat w tym konkretnym zestawieniu pokazał jakaś swoją słabość, bo w poprzednim DACu, który był w tej samej konfiguracji używany problemu nigdy nie było.
Mimo wszystko, dobrze byłoby znaleźć na tę słabość jakiś sposób. Ciekawe jest, że z drugim laptopem (nie wiem czy to kwestia innego windows, czy czegoś hardware\'owego) problem nie występuje.

majkel

  • 7476 / 5903
  • Ekspert
08-12-2012, 12:27
Trzeba mieć transport (optyczny, USB, strumieniowca), który w przerwach między utworami lub przy braku sygnału na wejściu wysyła próbki o zerowej amplitudzie, czyli idealną ciszę, a nie nic. Nawet wśród CD i DVD znajdziesz takie, co jedne przesyłają ciszę, a inne niczego nie przysyłają na wyjście cyfrowe przy braku odtwarzania.

majkel

  • 7476 / 5903
  • Ekspert
08-12-2012, 12:29
Kolejna sprawa to jest rozwiązanie DACa, który powinien przechodzić w tryb mute (po stronie cyfrowej lub analogowej), kiedy nie dostaje żadnego sygnału, a Bifrost widać nie ma takiej opcji.