Audiohobby.pl

Magnetofon

Hammer

  • 4686 / 2300
  • Ekspert
21-04-2024, 22:44
Kaseta ta jest dodatkiem po wcześniejszym ustawieniu szablonem, jeśli najpierw ustawione zostało to mechanicznie poprawnie.
Czytałeś moje pytanie? Dotyczy ustawienia wysokości głowicy odtwarzającej w Nakamichi LX-5 i BX-300 za pomocą kasety od HPR. Nie zmieniałem głowicy. Chcę ją sprawdzić/wyregulować. Nie mam szablonu, ale w tej sytuacji go nie potrzebuję.

A ja nauczyłem się od mądrego serwismana ze najpierw mechanicznie się ustawia, sprawdza szablonem a kaseta jest tylko dodatkiem do ewentualnego skorygowania zakładając że jest dobrze wykonana.
Przepraszam ze w ogóle śmiałem się odezwać, już nie będę.

Krzysztof_M

  • 1471 / 5292
  • Ekspert
21-04-2024, 23:33
Witam. Piszę w dziale ogólnym, bo nie wiem gdzie umieścić zapytanie. Dotyczy kilku wątków. Chodzi o ustawianie wysokości głowicy odtwarzającej za pomocą kasety 1kHz od HPR. Problem dotyczy Nakamichi LX-5 i BX-300. Czytałem wątek dotyczący kaset serwisowych i ustawiania wysokości głowicy, ale dokładnej odpowiedzi na swoje pytanie nie znalazłem. Na kasecie jest nagrana wąska ścieżka między kanałami i powinno być tak, że przy dobrym ustawieniu wysokości sygnał będzie minimalny i równy w obu kanałach.
Pierwsza rzecz, jaką musisz zrobić to być na 120% pewnym, że zarówno pod względem mechanicznym jak i elektrycznym magnetofon jest sprawny.
Nie wiem co i jak było robione w tym magnetofonie (magnetofonach) ale najpierw z pomocą taśmy full track musi magnetofon dawać piękny równy sygnał w obu kanałach.
Potem azymut i równe fazy w obu kanałach.
Ta kaseta do wysokości to jest już ostatni szlif jak wszystko inne jest na błysk.
α β Σ Φ Ω ℧ μ π °C ± √ ² < ≤ ≥ > ^ Δ −

RetroTape

  • 454 / 811
  • Zaawansowany użytkownik
21-04-2024, 23:54
Zasadniczo przy zmianie wysokości głowicy powinno się posiadać cały potrzebny zestaw narządzi, czyli szablon, kasetę z lusterkiem i kasetę do wysokości głowicy. Szablon ustawia głowicę tylko wstępnie, gdyż nie da się uzyskać jej pozycji z dokładnością do setnych części milimetra. Po ustawieniu szablonem, patrzymy kasetą z lusterkiem czy gdzieś nie zagina się taśma na widełkach głowicy, albo nie faluje na rolkach. Potem korygujemy precyzyjnie taśmą do regulacji wysokości i ustawiamy azymut, który się rozreguluje. Jest to trudny proces, gdyż zawsze z ruszeniem wysokości trzeba zmieniać azymut i często pochylenie. Proces trzeba powtarzać kilka razy, a na końcu może się okazać, że widełki już zaginają taśmę, czyli trzeba znaleźć kompromis pozycji głowicy.

Tmarecki

  • 113 / 1130
  • Aktywny użytkownik
22-04-2024, 08:52
Nie pisałem o tym ponieważ chciałem dowiedzieć się odnośnie tej konkretnej sprawy tzn. użycia taśmy od HPR do ustawienia wysokości głowicy odtwarzającej. Decki są po serwisie mechanicznym (czyszczenie, smarowanie, wymiana pasków i idlera), ustawieniu toru przesuwu. Działają jak należy. Chcę je skalibrować według SM. Tam jest podane, że przed ustawieniem azymutu głowicy odtwarzającej ustawia się wysokość głowicy odtwarzającej. Mechanizm regulacji głowic w Nakamichi ma zabezpieczenie przestawienia Tiltu. Dlatego liczę, że nie został on zmieniony. Natomiast wysokość można regulować za pomocą kasety. To są osobne regulacje. Jeśli Tilt nie został zmieniony nie potrzebuję szablonu do ustawienia wysokości głowicy odtwarzającej.

Tmarecki

  • 113 / 1130
  • Aktywny użytkownik
22-04-2024, 09:11
Kaseta ta jest dodatkiem po wcześniejszym ustawieniu szablonem, jeśli najpierw ustawione zostało to mechanicznie poprawnie.
Czytałeś moje pytanie? Dotyczy ustawienia wysokości głowicy odtwarzającej w Nakamichi LX-5 i BX-300 za pomocą kasety od HPR. Nie zmieniałem głowicy. Chcę ją sprawdzić/wyregulować. Nie mam szablonu, ale w tej sytuacji go nie potrzebuję.

A ja nauczyłem się od mądrego serwismana ze najpierw mechanicznie się ustawia, sprawdza szablonem a kaseta jest tylko dodatkiem do ewentualnego skorygowania zakładając że jest dobrze wykonana.
Przepraszam ze w ogóle śmiałem się odezwać, już nie będę.
Nie obrażaj się, ale często nie przeczytasz pytania albo nie odpowiadasz bezpośrednio na nie. Wiem do czego służy szablon. Chciałbym taki mieć, ale niestety jeszcze nie posiadam. W moim przypadku jeśli nikt nie przestawił Tiltu (w Nakach jest zabezpieczony) to wysokość głowicy reguluje się przy pomocy kasety i tego chciałem się dowiedzieć.

RetroTape

  • 454 / 811
  • Zaawansowany użytkownik
22-04-2024, 09:41
Nie wiem jak jest to zrobione w Nakach, ale choćby w Technics RS-BX828 jest tak, że jak poruszysz wysokość to będzie trzeba korygować również pochyleniem. Głowica nie przesuwa się w w linii prostej przy regulacji wysokości, tylko jakby się pochyla i trzeba to korygować właśnie tiltem. Zobacz w instrukcji ustawienia jak to wygląda.

chorazy3

  • 1488 / 1603
  • Ekspert
22-04-2024, 10:27
W tych Nakamichi pochylenia nie trzeba ruszać.
Tylko azymut i wysokość oddzielnie dla obu głowic.

Nie mam doświadczenia z kasetą HPR bo używam tej od Alexa.
Ale posiadam tą kasetę i później w wolnej chwili sprawdzę jak się zachowuje w porównaniu z tą od Alexa i dam znać.
Paweł

Tmarecki

  • 113 / 1130
  • Aktywny użytkownik
22-04-2024, 11:22
W tych Nakamichi pochylenia nie trzeba ruszać.
Tylko azymut i wysokość oddzielnie dla obu głowic.

Nie mam doświadczenia z kasetą HPR bo używam tej od Alexa.
Ale posiadam tą kasetę i później w wolnej chwili sprawdzę jak się zachowuje w porównaniu z tą od Alexa i dam znać.
Dokładnie tak jak piszesz. W Nakach jest zabezpieczenie. Jeśli nie wyciągnie się tego zabezpieczenia to ustawianie wysokości nie wpływa na pochylenie głowicy. Osobno reguluje się azymut głowic. Jeśli możesz porównaj te kasety i zrób zdjęcie jak to wygląda na oscyloskopie. Dzięki

Tmarecki

  • 113 / 1130
  • Aktywny użytkownik
22-04-2024, 11:29
Nie wiem jak jest to zrobione w Nakach, ale choćby w Technics RS-BX828 jest tak, że jak poruszysz wysokość to będzie trzeba korygować również pochyleniem. Głowica nie przesuwa się w w linii prostej przy regulacji wysokości, tylko jakby się pochyla i trzeba to korygować właśnie tiltem. Zobacz w instrukcji ustawienia jak to wygląda.
W Nakach jest inaczej. Jeśli nie wyciągnie się zabezpieczenia to regulacja wysokości nie powoduje zmiany nachylenia (Tiltu) głowicy. Dlatego do tego potrzebna jest tylko kaseta. Ktoś musiałby bardzo chcieć, żeby zmienić pochylenie no i wtedy konieczny byłby szablon.

RetroTape

  • 454 / 811
  • Zaawansowany użytkownik
22-04-2024, 13:04
Ok, sprawdziłem jakie poziomy pokazują moje RS-B765 i RS-BX707 na kasecie wysokości od HPR i są to wartości na wskaźniku od 0dB do -8dB. Jeden pokazuje na kanałach -2 i -4 dB, a drugi 0 i -4dB. Czyli "złapany" sygnał jest dość mocny, odnosząc się do normy DIN 250 nWb/m to mamy -6dB i -8dB, a w drugim -4dB i -8dB.

Z tego co widzę kaseta od A.N.T. działa na zupełnie innej zasadzie, tam jest nagrany sygnał 1kHz między kanałami i regulacja polega na odnalezieniu ciszy. Natomiast u HPR, nagrany sygnał zachodzi o 0,15mm na każdą ścieżką i trzeba sprawić aby sygnał był mocny i równy.

Pozwoliłem sobie skopiować posta, który napisał kolega artekk w temacie o kasetach serwisowych.

Tmarecki

  • 113 / 1130
  • Aktywny użytkownik
22-04-2024, 16:07
Ok, sprawdziłem jakie poziomy pokazują moje RS-B765 i RS-BX707 na kasecie wysokości od HPR i są to wartości na wskaźniku od 0dB do -8dB. Jeden pokazuje na kanałach -2 i -4 dB, a drugi 0 i -4dB. Czyli "złapany" sygnał jest dość mocny, odnosząc się do normy DIN 250 nWb/m to mamy -6dB i -8dB, a w drugim -4dB i -8dB.

Z tego co widzę kaseta od A.N.T. działa na zupełnie innej zasadzie, tam jest nagrany sygnał 1kHz między kanałami i regulacja polega na odnalezieniu ciszy. Natomiast u HPR, nagrany sygnał zachodzi o 0,15mm na każdą ścieżką i trzeba sprawić aby sygnał był mocny i równy.

Pozwoliłem sobie skopiować posta, który napisał kolega artekk w temacie o kasetach serwisowych.
Dzięki. Czyli z tego wynika, że powinno się ustawić sygnał, aby było równo w obu kanałach. Wtedy ścieżka sygnału będzie dokładnie na środku między kanałami i po 0,15mm zachodzić na każdy z kanałów. Jeszcze raz dziękuję, że chciało Ci się sprawdzić jak to wygląda u Ciebie.

RetroTape

  • 454 / 811
  • Zaawansowany użytkownik
22-04-2024, 18:47
Drobiazg, daj znać jakie są efekty regulacji :)

chorazy3

  • 1488 / 1603
  • Ekspert
22-04-2024, 20:18
Taśma ANT T10, Nakamichi BX-300 (wysokość ustawiłem w/w):
Paweł

chorazy3

  • 1488 / 1603
  • Ekspert
22-04-2024, 20:20
Do porównania kaseta HPR 1kHz, Nakamichi BX-300:
Paweł

Tmarecki

  • 113 / 1130
  • Aktywny użytkownik
23-04-2024, 09:09
Do porównania kaseta HPR 1kHz, Nakamichi BX-300:
Bardzo dziękuję Pawle za porównanie kaset i zdjęcia pomiarów. Wszystko jasne. Pozdrawiam