Audiohobby.pl

DAC do słuchawek

zibra

  • 812 / 5003
  • Ekspert
25-11-2010, 20:52
Nie mam hiface, nie mam DACa, dopiero mysle o zakupie i chce miec to wszystko w glowie poukladane. Chodzi mi o to jaka bedzie roznica, jesli wepne DACa bezposrednio do USB na plycie glownej - jaki wplyw na dzwiek maja wtedy komponenty PC, co oznacza to "smiecenie" w praktyce. Nastronie Gd Audio jest np tanszy nniz hiface odpwieddnk:

http://www.audio-gd.com/Pro/dac/USBface/Digital1EN.htm

Akurat te wyroby mnie zaciekawily i jestem ciekaw czy ten, albo hiface konwerter jest rzeczywiscie tak wazny w calym torze. Jaka bedzie roznica i w czym jesli podepniemy DACa bezposrednio do plyty glownej - na granicy percepji/wyczuwalna?
The Protagonist DAC by McGyver, Black Pearl by Majkel, DT1350 by Germany, Shure SRH940 by USA:)

domzz

  • 1113 / 5824
  • Ekspert
25-11-2010, 20:57
>> zibra, 2010-11-25 20:52:30
>>co oznacza to "smiecenie" w praktyce

Oznacza popiskiwania, szumy, trzaski itp.
Swego czasu, gdy używałem USB do takich rzeczy, to zakupiłem śledź Belkina z dwoma portami usb i podłączanym bezpośrednio do zasilacza - było czysto, żadnych śmieci.

ogorek

  • 855 / 5247
  • Ekspert
25-11-2010, 21:05
Wydaje mi sie, ze jak kupisz dobrego DAC-a z audio-gd który ma od razu zaimpleemntowaną dobrze obsługę USB (nie wiem czy mają takowy alew skoro oferują takie osobne urządzenie to moze ...)

Czyli asynchroniczna transmisja po USB a w odbiorniku przeslanie po I2S do przetwornika (taktowane własnym zegarem) to nie ma sensu mnożenie komponentów. Do tego dochodzi koszt zasilacza do urządzenia, które podałeś i koszt kabla cyfrowego.

A tak bedziesz miał jeden DAC (z zapewne wbudowanym zasilaczem) i tylko jakis kabel USB ...

Koszt starego hiface (tego malutkiego) to 100 - 150 USD. Uzywany powinien byc ponizej 100 USD. Za 200 PLN polecałbym w ciemno. Hiface EVO jest stanowczo za drogie. Wątpię, czy ktoś jest w stanie porównac jednoznacznie hiFace EVO i zamieszczone przez Ciebie urządzenie.

Raczej bym sie skupił na DAC-u z dobrą implementacją USB ... (I2S)
Audionemesis VLE, Audiolab mDAC, BP, AKG701, T90, stacj: HEED Obelisk SI
Każda modyfikacja systemu podnosi jakość brzmienia o 2 klasy wyżej. Po pewnym czasie zauważam, że się pogorszyło w stosunku do poprzedniej wersji …

zibra

  • 812 / 5003
  • Ekspert
25-11-2010, 21:06
Powiedzmy wiec, ze mamy takiego sledzika podlaczonego bezposrednio do zasilcza Efekt chyba podobny ja do obecnego xonara stx. Eliminujemy zakocenia i smiici z plyty glownej. Po co wiec kupowac te konwertery, W czym sa niby lpsze tak w skrocie?:)
The Protagonist DAC by McGyver, Black Pearl by Majkel, DT1350 by Germany, Shure SRH940 by USA:)

zibra

  • 812 / 5003
  • Ekspert
25-11-2010, 21:09
Wlasnie o to mi chodzi, zeby nie robic niepotrzebnych zakupow, bo wydaje mi sie, ze najwiekszy wplyw na dzwiek bedzie mial jednak DAC i wzmacniacz sluchawkowy. Tak wiec mozna powiedziec, ze PC jako slaby transport, nieporownywalny np z wysokiej klasy CD to taki mit?
The Protagonist DAC by McGyver, Black Pearl by Majkel, DT1350 by Germany, Shure SRH940 by USA:)

jjurek

  • 2064 / 5838
  • Ekspert
25-11-2010, 21:21
>> domzz, 2010-11-25 20:57:35
>> zibra, 2010-11-25 20:52:30
>>co oznacza to "smiecenie" w praktyce

Nie chodzi tu o śmiecenie w paśmie akustycznym.
Problemem są raczej prądy hulające po masie i problem RFI.
To poważnie degraduje dzwięk.
Na audio komputerowym się nie znam,ale szukałbym DAC- ów z galwaniczną separacją.
A może z bezpośrednim wejściem I2s.

ogorek

  • 855 / 5247
  • Ekspert
25-11-2010, 21:22
Pod warunkiem, ze dane są przesyłane bitperfect asynchronicznie (bez zadnego próbkowania/nadpróbkowania) a wewnątrz DAC-a masz własny zegar i np transmisję I2S to wtedy mozna powiedziec, ze PC jest wystarczającym transportem.

Jezeli do tego DAC (czy transport cyfrowy) nie korzysta z zasilania po USB a z własnego (np. zewnętrznego) zasilacza to uwazam ze powinno to zastępcą dobrego CD-ka.

Jak widać jest kilka ale: Dobry zasilacz (hiface Evo moze byc zasilany bateriami 9V), odseparowanie od zasilania po USB, zegar w transporcie/DAC-u. No i w samym DAC-u prócz uznanych "kosci" dobrze zrobione zasilanie to podstawa
Audionemesis VLE, Audiolab mDAC, BP, AKG701, T90, stacj: HEED Obelisk SI
Każda modyfikacja systemu podnosi jakość brzmienia o 2 klasy wyżej. Po pewnym czasie zauważam, że się pogorszyło w stosunku do poprzedniej wersji …

zibra

  • 812 / 5003
  • Ekspert
25-11-2010, 21:25
Ok dzieki. Juz mi sie troche rozjasnilo:)
The Protagonist DAC by McGyver, Black Pearl by Majkel, DT1350 by Germany, Shure SRH940 by USA:)

zibra

  • 812 / 5003
  • Ekspert
25-11-2010, 21:38
Mam jeszcze prosbe o zagladniecie w specyfikacje tego przykladowego DACa, czy spelnia on rygorystyczne normy partnera do PC o ktorych kolega Ogorek wspomina. Czego brakuje ewentualnie. Jaki DAC bylby bardzo dobry, ale nie zabijajacy cena(link). Bede bardzo wdzieczny, bo i tak taki zakup mnie w niedalekiej przyszlosci czeka.
The Protagonist DAC by McGyver, Black Pearl by Majkel, DT1350 by Germany, Shure SRH940 by USA:)

zibra

  • 812 / 5003
  • Ekspert
The Protagonist DAC by McGyver, Black Pearl by Majkel, DT1350 by Germany, Shure SRH940 by USA:)

ogorek

  • 855 / 5247
  • Ekspert
25-11-2010, 22:02
Zmartwię Cię, bo z opisu to jednie na plus duża uwaga przywiazana do zasilania.
Komponenty, które wymieniaja w tej PROMO wersji są przyzwoite ...

ALE nic nie ma o implementacji USB. Jakby to było coś takiego o czym pisał @Jjurek czy ja toby się na pewno chwalili.

Niestety na podstawie samego opisu i schematu nie jestem w stanie odpowiedzieć na twoje pytanie.
Raczej jest to przyzwoite urządzenie ale to tylko gdybanie. Raczej na pewno USB jest rozwiązane standardowo.
Zakładajac, ze to koszt kolo 400 USD (lub wiecej bo przesylka, cło, VAT) to ja nie wiem czy nie lepiej EMU, lub Xonar ugradowany ...
Audionemesis VLE, Audiolab mDAC, BP, AKG701, T90, stacj: HEED Obelisk SI
Każda modyfikacja systemu podnosi jakość brzmienia o 2 klasy wyżej. Po pewnym czasie zauważam, że się pogorszyło w stosunku do poprzedniej wersji …

jjurek

  • 2064 / 5838
  • Ekspert
25-11-2010, 22:09
Prawdopodobnie konwersja jest robiona na PCM2902 albo podobnym.

Te urządznia mają bardzo dobrze rozwiązane zasilanie.
Jeśli upierasz się przy tej firmie a potrzebujesz również słuchawkowca to jest ciekawe:
http://www.audio-gd.com/Pro/Headphoneamp/NFB12/NFB12EN.htm

Można też szukać tu:
http://shop.ebay.com/raindrop_hui/m.html

zibra

  • 812 / 5003
  • Ekspert
25-11-2010, 22:11
Spokojnie, nie napalam sie akurat na ten produkt tylko chce obiektywnie spojrzec na calosc. Jaki DAC mozna postawic za wzor przykladowo, w takich granicach cenowych jesli to jest oczywiscie mozliwe. Xonara mam teraz, ale bede zmuszony wyprowadzic sie z obudowy wiec szukam czegos zewnetrznego. Czy EMU moze zaslugiwac na miano dobrego DACa, hmmm...
The Protagonist DAC by McGyver, Black Pearl by Majkel, DT1350 by Germany, Shure SRH940 by USA:)

domzz

  • 1113 / 5824
  • Ekspert
25-11-2010, 22:14
Mnie swego czasu Fallow polecił E-mu 1212m, a później Lampucerę i taki tor mam do teraz, powymieniałem tylko wzmacniacze na końcu toru :) Obecnie na końcu jest Black Pearl i tak już raczej zostanie, do ew. wymiany pójdzie jedynie Lampucera. E-mu też zostanie tak długo, dopóki nie padnie, albo nie zmienią się sloty w PC ;)
Oczywiście wszystko po optyku, bo właśnie przez te śmieci, o których pisał jjurek, nie chce mi się już bawić w USB.

zibra

  • 812 / 5003
  • Ekspert
25-11-2010, 22:14
Nie upieram sie. Czy to tansze urzadzenie ze sluchawkowcem jest lepsze od tego bez? Wydaje mi sie, ze skoro ma taki "bajer" to zaoszczedzili na czyms innym, czy tez jestem w bledzie? Wszelkie linki do fajnych DACow mile widziane:)
The Protagonist DAC by McGyver, Black Pearl by Majkel, DT1350 by Germany, Shure SRH940 by USA:)