Audiohobby.pl

Creative Aurvana Live...

Corvus5

  • 2596 / 5378
  • Ekspert
24-09-2009, 12:43
Dodaję zdjęcia z płytką komory. Od wewnętrznej strony pokryta jest aluminium, które jest widoczne na jednym ze zdjęć sprzed kilku miesięcy.

Corvus5

  • 2596 / 5378
  • Ekspert
24-09-2009, 12:44
>> Dawid-SS, 2009-09-24 12:43:05

Słaby jakościowo bas CAL to raczej wina plastikowej muszli.

Dawid-SS

  • 325 / 5503
  • Zaawansowany użytkownik
24-09-2009, 12:55
>> Corvus5 tyle przeróbek, pytanie czy warto?? Co Ci to daje, jak widać jesteś chyba pasjonata słuchawek otwartych:) Mi jest to obojętne:)

Moim zdaniem bas z CAL! jest dobry po dociśnieciu słuchawek do głowy, zmienia on wtedy postać, dostaje wtedy mięsa, prędkość jest ok, zejście się nie zwiększa lecz mamy takie wrażenie niższego basu, dolne rejestry wg mnie grają lepiej przy mocniejszym docisku, więc może warto by pomyśleć co z pałąkiem?? Co do padów, tu też może być ich wina, takie jest moje zdanie na temat, WIĘKSZY DOCISK! ale tak czy siak basik lekkawo dudni, dorzucę coś do środka.

Corvus5

  • 2596 / 5378
  • Ekspert
24-09-2009, 13:13
Mam CAL, więc z definicji jestem pasjonatem słuchawek zamkniętych <żart>

Do tego czasu nie słyszałem dosyć dobrych słuchawek otwartych, ale nie słuchałem dużych słuchawek z półki wyższej niż CAL. Zdarzały się tylko dokanałówki za 1000zł.

Co do docisku to zmienia to objętość komory przetwornik-ucho. Wczoraj tak zainstalowałem jedne pady, że były super szczelnie z bardzo małą komorą. Brzmiało to jak epki po drobnym podrasowaniu. Po prostu wysoki bas był bardzo podbity. Stąd są dwie metody na poprawę ciśnienia: rozszczelnianie tej komory lub jej powiększanie. Osobiście mi się nie podoba takie podbicie wysokiego basu. Analizuję drogę dźwięku i wygląda na to, że ciekawie wyglądałby mały kanał w pobliże ucha, żeby ukierunkować bas, a następnie zostawić drogę dla powietrza, czyli nie trzymać tego szczelnie.

Od wczoraj słyszę małą wadę obecnego rozwiązania, ale to może wina lekko zmienionego tłumienia i dociśniętej komory za przetwornikiem. Ta wada to przy mocnym impulsowym bębnie basowym lekkie pierdzenie. Przy niskim basie nie ma tego problemu, więc stawiam to na komorę.

Co więcej wczoraj po otwarciu pojawiła się podbita niska średnica. Przy zamknięciu tego nie miałem. Spróbuję powiększyć któryś otwór, żeby zacząć spuszczać niską średnicę, bo obecnie dochodzę do wysokiego basu.

Mam wrażenie, że po otwarciu muszli membrana trochę szaleje i jest za bardzo podatna. Jest przyjemniej, ale miejscami wychodzą drobne wady. Jest klasa wyżej, ale w gorszym wykonaniu.

Dawid-SS

  • 325 / 5503
  • Zaawansowany użytkownik
24-09-2009, 13:33
Widać tak źle i tak niedobrze, a testowałeś już różne wytłumienia?? Ja myślałem żeby kupić mate dynamat i wyłożyć muszle(trochę drogi zabieg ze względu na cenę maty) następnie dorzucić coś z lekkiego wytłumienia, do basu najlepiej wełnę owczą, ale dupa, nie mam wełny, jedynie mam sztuczną wełne, ale może i ona się nada... Zamiast dynamat można pastę dekarską kupić, ale to śmierdzi i jak zalepisz raz to juz nie doczyścisz! Wiele słuchawek ma muszę z plastiku i jakoś grają w porządku, w CAL! to nie jest napewno ich wina, można minimalnie zmienić brzmienie ale nie do końca, wina leży po stronie przetwornika. Jak piszę producent membrana z bicelulozy jest bardzo lekka, więc za lekka i mało sztywna do oddania niskości basu, wiekszość firm używa tytanu aluminim i innych metali...

Corvus5

  • 2596 / 5378
  • Ekspert
24-09-2009, 14:13
>> Dawid-SS, 2009-09-24 13:33:47

W moim przypadku dynamat nic nie da ze względu na to, że stosuję inne rozwiązania niż w markl-mod, np. obudowałem przetwornik tak, że nie da się no niego nakleić dynamat. Jest tylko mała dziurka dla ułatwienia wietrzenia cewki i jest ona wyprowadzona na zewnątrz bez wpływu na to, co jest w pierwszej komorze.

Testowałem różne materiały i miałem może 10 kombinacji. Efekty były gorsze lub lepsze. 14 stron o modowaniu CAL + dużo wniosków + kilka pomiarów i zdjęć na http://forum.mp3store.pl/?showtopic=51521&st=0

Dawid-SS

  • 325 / 5503
  • Zaawansowany użytkownik
24-09-2009, 14:44
Ja jednak rezygnuje z takich modów, włożę do środka wytłumienia, każdy przecież lubi inny dźwięk, wg mnie CAL! nie są tyle warte, tak samo mogę kupić jakieś K701 i tak je zmo(r)dować że nikt by nie powiedział z posiadaczy że to K701, ale po co? Producent przewidział takie a nie inne rozwiązania i ja się ich trzymam:) Recabling to nic takiego patrząc na to co np Ty Corvus5 robisz:) A tak w ogóle, recabluje wszystkie słuchawki, jedynie nie recablowałem KPP...nie opłaca się ten zabieg...

Corvus5

  • 2596 / 5378
  • Ekspert
24-09-2009, 17:21
Załączam przybliżony kształt zmian. Tylko kształt pogłosu z blaszek był dla mnie trochę trudny i raczej go źle narysowałem, bo powinien być rozciągnięty w czasie, a nie przesunięty.

Brestinder

  • 222 / 5502
  • Aktywny użytkownik
24-09-2009, 17:52
Tak sie wtrace, David, poswiec kiedys chwilke czasu, jezeli bedziesz miał kpp pod ręka i wrzuc do nich jakis kabel inny ;), naprawde potrafia zaszokowac.

Corvus5

  • 2596 / 5378
  • Ekspert
24-09-2009, 18:05
>> Brestinder, 2009-09-24 17:52:13

Nic tylko czekałem, aż to powiesz :)

Dawid-SS

  • 325 / 5503
  • Zaawansowany użytkownik
24-09-2009, 19:42
Puki co nie mam ochoty grzebać w starych poczciwych KPP, zmieniłem tylko jacka, ale kto wie może cały kabel zmienię, tylko narazie nie wiem jak je rozbiera się itd:D Corvus5 a te kreski malowane masz jakoś potwierdzone pomiarem czy na ucho chociaż?? Za dużo roboty przy tych CAL!, skusze się jak ktoś dojdzie do jakiegoś kompromisu z tym wszystkim:) Już sie recablingu doczekać nie moge:)

Dawid-SS

  • 325 / 5503
  • Zaawansowany użytkownik
24-09-2009, 20:12
A tak wogóle to będę kupował chyba znów na RMSie bo potrzebuje wtyków NEUTRIKA kabla CORDIAL i OPLOTÓW...więc pewnie zakupie i dla KPP jakiś fajny kabelek, mimo wszystko KPP są delikatnymi słuchawkami i nie pasują do nich monstrualne kable... W ES7 również zmienię kabelek na CORDIALa o ile on zda egzamin i wymiecie profigolda:) Zrobię porównanie Profigold VS Cordial+Neutrik:) Narazie nie mogę znaleźć oplotów białych do ES7, sznurowadła szukam odpowiednie ale żaden ciołek sprzedawca nie chce mi odpowiedzieć czy wejdzie do srodka tam kabel 2x1.5mm2...

Brestinder

  • 222 / 5502
  • Aktywny użytkownik
24-09-2009, 20:36
racja, do kpp nie pasuja monstrualne kable, ja recabling zrobilem tak tylko zeby sprawdzic jak beda reagowac na niego, rozbiera sie je tak, ze to takie wypukłe cos nad dziurka gdzie wchodzi kabel trza podwazyc i wyciagnac ;) bedziesz widzial ze to tak odstaje smiesznie i ze to sie wyciaga.

Jak skoncze kabel ( koszulek termokurczliwych nie mam i dobrego 6,3mm jack\'a ) to moze wrzuce foto jak wygladaja KPP z kablem klotz my206 w oplocie... 13mm szerokosci, prawie 7 grubosci, boa!

Dawid-SS

  • 325 / 5503
  • Zaawansowany użytkownik
24-09-2009, 21:07
>> Brestinder, 2009-09-24 20:36:07

przesadziłeś z kabelkiem:) Dobry JACK to NEUTRIK 6,3mm ja posiadam i jestem zadowolony, dobrze się lutuje, dobrze się całość trzyma, jest masywny, ciężki ale to nie przeszkadza! Ja jak już dałbym coś cieńszego, kiedyś kupowałem dobry kabel u mnie w ZST w elektroniku, powiem o nim tyle, nie wiem co to za kabel, ale MONACOR 3krotnie grubszy nie miał szans! Kabelka jeszcze troche mam ale obawiam się że za mało. Sam mam założony zwykły srebrny jacek na końcu, ale nie razi mnie to:)

Corvus5

  • 2596 / 5378
  • Ekspert
24-09-2009, 23:27
Bawiłem się padami w CAL. Sądzę, że już w miarę poznałem co można nimi zmieniać i na co wpływa każdy element. Myślałem, że osiągnę swobodną górą, a wyszło mi... przeostrzenie w CAL. Z jednej strony szybkość i impet werbli jest bardzo dobry, a z drugiej sybilanty i talerze trochę męczą, ale za to teksty można bez problemu zrozumieć. Przy cichych instrumentach czy głosach brzmi to bardzo fajnie, ale przy głośnych już razi w uszy i męczy. Może po prostu góra się wzmocniła. Pomiary na słuch to potwierdzają, ze 8-12kHz poszło do góry, 16kHz też. 12kHz i wyżej mi pasuje, ale 8kHz nie i to przez to drażni słuch.

Ogólnie cała charakterystyka budowana przeze mnie w zamkniętych CAL się popsuła. Wyczuwalne przeze mnie lekkie podbicie na dolnej średnicy też się znalazło w pomiarze i mieści się w 250-400Hz. Dołek na 60Hz i 1,8kHz. To samo w dźwięku: lekko cofnięta średnica i jakieś braki w basie.

Sprawdzę kiedyś ile zmian to otwartość (bas, średnica), a ile przez dzisiejsze zmiany padów (góra).