Audiohobby.pl

Samodzielne naprawy - co się przyda z 'AliExpress'?

MinTax

  • 179 / 637
  • Aktywny użytkownik
06-11-2023, 13:04
Prosiłbym wszystkich zaangażowanych w naprawy sprzętu audio, o podrzucanie tutaj chociażby nazw konkretnych przyrządów, które kupowaliście na "Ali", przydatnych w naprawach sprzętu audio. Chodzi o to, aby osoby początkujące, nie musiały wydawać kroci na sprzęt dla profesjonalistów, a mogły zakupić tańsze przyrządy, o jakości wystarczającej do wdrażania się w temat. Nie mówię tu o urządzeniach specjalistycznych jak oscyloskop, ale podstawowych takich jak np. miernik pojemności kondensatorów itp.

Hammer

  • 4686 / 2299
  • Ekspert
06-11-2023, 17:14
Jakiś temat o miernikach już jest chyba i szpejach dodatkowych, o ocyloskopach też coś czytałem w dziale warsztat, a tak to będzie w paru miejscach?
a jak już to może miernik z funkcją oscyloskopu  podręczny czyli 2 v1

ArturP

  • 1305 / 2797
  • Ekspert
06-11-2023, 17:23
MinTax, trochę to mocniej skomplikowane jak się wydaje.
Proste jest znalezienie w serwisówce narzędzi do naprawy, ale już doradzenie, które będą się nadawać lub nie, nie jest takie proste.
W tym temacie http://audiohobby.pl/index.php?topic=12066.0 masz wszelkie potrzebne narzędzia.
Będzie całkiem na miejscu poszukanie na różnych portalach handlowych tanich odpowiedników tych narzędzi, ale musisz liczyć się z tym, że będą to gorszej jakości narzędzia. Najlepiej jak będą to narzędzia o lepszej dokładności niż naprawiane urządzenie.
Powodzenia.. ;).

AUDIOTONE

  • 9397 / 5839
  • Ekspert
06-11-2023, 17:24
W dziale Magnetofoy -Serwis.....temat http://audiohobby.pl/index.php?topic=12066.0

Tam jest sporo podpowiedzi.

Ok Arturo był szybszy;-)
Analogowa Grupa Wywrotowa.
Wojtek.

MinTax

  • 179 / 637
  • Aktywny użytkownik
06-11-2023, 19:00
Nie pozostaje mi nic innego, jak zgodzić się z Waszymi głosami. Widziałem linkowany temat, jednak miałem nadzieję, że istnieje cień szansy na to, aby parę podstawowych przydasi wrzucić do jednego, krótkiego wątku. No nic, widocznie chciałem iść na łatwiznę ;) Trzeba wertować te dwadzieścia parę stron i porobić notatki. Wobec powyższego ten można usunąć, aby nie marnować miejsca ;)

Hammer

  • 4686 / 2299
  • Ekspert
06-11-2023, 20:04
Może zrób inaczej, powrzucaj to co Cię interesuje  i coś sie podyskutuje, towaru u chińczyków jest mnoga , większość to samo w innym opakowaniu

MinTax

  • 179 / 637
  • Aktywny użytkownik
06-11-2023, 21:16
Może zrób inaczej...

Wydawało mi się, że napisałem wyraźnie ;) Nie chodzi o sprzęt profesjonalny jak na przykład oscyloskop (a kilka osób zrozumiało inaczej ;) ), tylko o przyrządy podstawowe, żeby można było spróbować swoich sił w prostych naprawach i niepotrzebnie nie wydawać góry pieniędzy, jeśli nie wiadomo czy się człowiek w to wciągnie ;) Chodziło mi dajmy na to o tester/miernik kondensatorów (żeby na początek spróbować zrobić jakiś recap), albo jakieś chociażby testery półprzewodników, które można kupić na 'Ali', a nie koniecznie od razu jakichś wypasionych marek za setki, czy tysiące złotych. No chyba, że wszyscy działacie na sprzęcie profesjonalnym i nie używacie żadnych tanich chinoli, to przepraszam, że zawracam głowę ;)

Hammer

  • 4686 / 2299
  • Ekspert
06-11-2023, 21:31
Na allegro mozna kupić miernik RC i wiekszość takie używa a nie wypasione z alli.
Ja se nawet upgrade w nim zrobiłem mam do niego zasilacz a nie tylko baterie ....
Mini oscyloskop też mozna kupić 100 parenaście zł sie zaczynają ...... ale wypas .....
Ja sie poddaje.

MinTax

  • 179 / 637
  • Aktywny użytkownik
06-11-2023, 21:52
Na allegro mozna kupić miernik RC i wiekszość takie używa a nie wypasione z alli.
...
OK, może niepotrzebnie sugerowałem się tym 'Ali', może być i z allegro. Chodzi mi o przyrządy podstawowe i niedrogie.

Hammer

  • 4686 / 2299
  • Ekspert
« Ostatnia zmiana: 06-11-2023, 22:52 wysłana przez Hammer »

Bacek

  • 2366 / 5896
  • Ekspert
08-11-2023, 07:33
Poza tym jakaś stacja do lutowania z regulacją temperatury.
ali baba and the forty thieves
Ali Baba and the Forty Thieves
Ali Baba and the FORTY THIEVES
ALI BABA AND THE FORTY THIEVES

pień

  • 2243 / 1037
  • Ekspert
08-11-2023, 08:57
O tak- lutownica to podstawa.
  Podstawa podstaw powiedziałbym :)    Teraz stoję przed koniecznością zakupu bo stara zdechła a zamiennik za akceptowalne pieniądze heheh   znaczy z Lidla jest okropny.   Tzn..  grzeje itd..  groty tanie wkręcane ale kabel ze stacji do d.....   sztywny okrutnie a całośc tak nieergonomiczna że skoda gadać.   Wcześniej sobie człowiek nie zdawał sprawy nawet jaka to ważna cecha w tym narzędziu.
 
Niezły miernik jak się okazało kupiłem z Amazona-  po takiej praktycznie chińskiej cenie.   Sporo też innych >przydasiów<  na amazonie jest spoko cenowo.   Trzeba trochę zagrzebać :)
  Zaryzykuję stwierdzenie że Amazon to właściwie taki Ali jest-  tyle że ktoś wagon dajmy na to oscyloskopów ściągnął - dołożył swoją marżę i opyla dalej.   Jeżeli marża jest do przyjęcia to dlaczego nie?   Z amazona idzie piorunem :)

MinTax

  • 179 / 637
  • Aktywny użytkownik
08-11-2023, 09:36
Roberto, gdyby chodziło o jakąś powabną amazonkę, to człek od razu by się za nią rozglądnął ;P (hehe żarcik).
Wieczorem tam pogrzebię, nawiasem mówiąc przejeżdżam obok ich polskiej siedziby średnio raz w miesiącu ;)

Wasze wpisy nt stacji lutowniczej, są oczywiście dobrą wskazówką, ale dopytam w tej sprawie w bardziej właściwym wątku ;)

Nie było moją intencją robienie bałaganu na forum i dublowanie wątków. Prawdopodobnie niepotrzebnie zasugerowałem się mnogością różnych pierdółek z Aliexpress', oraz przypuszczeniem, że są one używane na Waszych stołach roboczych.
W związku z tym, ten wątek można przenieść do forumowego kosza.

Hammer

  • 4686 / 2299
  • Ekspert
08-11-2023, 17:07
Lutownice kup sobie "stacje lutowniczą z regulacjami" tylko z grotami T12, bardzo dobrze grzeją bo jak wiadomo te groty mają grzałki wbudowane i maja najmniejsze straty grzania.
Co do producenta na YT można poogląć testy.
Dobra jest taka która ma opcje standby jak robimy dłuższą robote np recaping albo rerezystoring......
No i cyne oczywiście z ołowiem.
Nie ma co oszczędzać a w Polsce masz spory wybór i szybko.