Audiohobby.pl

EMS LB12 w JE Labs Open Baffle

zms

  • 62 / 2842
  • Użytkownik
30-09-2016, 11:53
Znalazłem!

Wiedziałem że ma zostawioną gdzieś resztkę tej sklejki po ostatniej robocie z giecięm :) i jak obiecałem - wrzucam zdjącia.

Tak wygląda płaszczyzna. Nie wiem dokładnie jaki to gatunek drewna, ale to egzotyk na 100%. Naturalny kolor i stuktura przypomina kauczukowiec, ale o niebo lepiej się maluje i szlifuje. Pomalowany bezbarwnie ma różowy odcień.

zms

  • 62 / 2842
  • Użytkownik
30-09-2016, 11:59
A tak możesz ją wygiąć bez wysiłku. Ten kawałek co jest na zdjęciu, ma około 150x50 cm i grubość 5mm.
Można ja zwyczajnie bez wysiłku zwinąć w taki rulon, który sobie swobodnie będzie stał :)

zms

  • 62 / 2842
  • Użytkownik
30-09-2016, 12:17
Generalnie jakbyś chciał coś giąć z tego materiału, to zasada jest taka że im cieńsza sklejka tym jest możliwy mniejszy promień gięcia. Jak dobrze pamietam to standardowe grubości są od 3 do 10 mm.
Ja wyginałem promienie od 5 cm do 250 cm :)

wally

  • 173 / 2798
  • Aktywny użytkownik
01-10-2016, 13:24
Hmm ... dzięki za informacje. Sporo mi wyjaśniły. Wygląda na to że zastosowanie tego typu sklejki do budowy OB nie jest aż tak wszechstronne jak myślałem ...
« Ostatnia zmiana: 01-10-2016, 13:29 wysłana przez wally »

zms

  • 62 / 2842
  • Użytkownik
01-10-2016, 19:23
Może nie jest wszechstronne jak piszesz, ale ja o tym nie wiem i dlatego dla mnie jest wszechstronne :)

Jedna z rzeczy, którą planowałem na zbliżające się długie jesienne wieczory to oprócz rekonstrukcji starych kolumn (z którymi się cały czas męczę) było zrobienie OB na budżetowym szerokopasmowcu.
Teraz już wiem że zrobię to na tej sklejce.
Może nawet WYŁĄCZNIE na tej sklejce :)

>>>challenge accepted<<<

wally

  • 173 / 2798
  • Aktywny użytkownik
01-10-2016, 20:29
Rzecz w tym że giętkość ( a co się z tym wiąże także brak sztywności) sklejki jest znakomita dla wykonania elementów zagiętych, jednak nawet sandwich z kilku płatów takiej giętkiej sklejki nie będzie tak sztywny jak z normalnej sklejki. A ta część OB w której montuję głośnik powinna być maksymalnie sztywna ...
Konstrukcja o której myślę wymagałaby więc użycia obydwu typów sklejek - a to podwyższa koszty takiego OB

zms

  • 62 / 2842
  • Użytkownik
02-10-2016, 11:20
Sztywność wzdłuż włókien jest taka jak w normalnej sklejce.
Sztywność w poprzek włókien zleży od Ciebie i techniki jakiej użyjesz.

Ja z tej sklejki zrobiłem np. takie stoliki jak na tym zdjęciu i jakoś były sztywne, blaty i boki się nie uginały :)

wally

  • 173 / 2798
  • Aktywny użytkownik
02-10-2016, 14:19
Jaka grubość sklejki? To  jedna czy sandwich? Bo kąt imponujący ....

zms

  • 62 / 2842
  • Użytkownik
02-10-2016, 21:16
Tak - to było klejone warstwowo.
Dokładnych wymiarów Ci nie podam, bo to było chyba z 8 lat temu. Jak pamiętam to wszystko miało grubość - na gotowo razem z fornirem i lakierami - około 24-26 mm.
Promień zewnętrzny gięcia miał około 5-6 cm. Wewnętrzny dużo mniejszy :)

zms

  • 62 / 2842
  • Użytkownik
02-10-2016, 23:54
Przed chwila sprawdziłem. Robiłem te stoliki ze zdjęć dokładnie sierpień-wrzesień 2007 roku, czyli ponad 8 lat temu.
Jak ten czas leci...
Znalazłem jeszcze zdjęcia tych samych stolików ale w innej okleinie. Robione w tym samym czasie co tamte z poprzednich zdjęć. Musiałem je tylko przeskalować, bo w oryginale ma 5 mega :)

wally

  • 173 / 2798
  • Aktywny użytkownik
07-10-2016, 22:06
http://www.supravox.fr/kits/bafflescompenses.pdf

Czy ktoś miał do czynienia z taką obudową? Większość na ten temat jest na francuskojęzyxznych stronach - niestety ni znam języka ....

lancaster

  • Gość
07-10-2016, 22:26
Z serii żartyniestosowne : francuski to oj drugi jezyk ;-)

apropos obudowy dokladnie taka robilem kilka lat temu sluzyla jako pudło go 15 cali Eminence, na góze grał wtedy Tang Band W8 1772 w dipolu, projekt wyszedl na 3+ wic nie bede sie rozpisywal, z prspektywy czasu wybralismy zbyt woowaty glosnik basowy, mial duze mozliwosci jesli chodzi o subtony ale naturalnosci za wiele tam nie bylo, niemniej co 15 cali to nie 15 czy nawet 20 cm ;-)

Obudowa dziala jak polaczenie basrefleksu z dipolem. Cisnienie rozpreza sie nawet szybciej ale jednoczesnie skrzynia przejmuje role jaka ma w obudowch wentylowanych. Nic odkrywczego nie napisalem, ale nie wiem czego sie spodziewasz i jak to widzisz wiec wolalem skrobnąc. Strojenie odbywa sie przez zmiane szczeliny,  trzeba sie troche nakopac zeby znalexc punkt G :-) Jak masz juz pomiarowke to polecam na poczatek zestroic calosc tak by piki na impedancji w zakresie basu mozliwie wyrownac, mam nadzieje ze bedzie tak to sie stroic cholera, sam kiedy to robilem po prostu podkladalem dystanse i "na ucho" ;-)

Do tego glosnika to raczej duzy monitor bym strugal, klasycznie wentylowany, ze sklejki raczej bo nadmaru gory chyba nie ma sie co bac. Tak jakos mi wychodzi.

tetejro

  • 2745 / 2991
  • Ekspert
07-10-2016, 22:36
Supravox to sa takie głośniki o których juz chyba wspominałem, robione wg receptur "przedwojennych". Może nie dosłownie ale tak to dokładnie wygląda i takie też są ich założenia konstrukcyjne. Uznawane są juz za hi-end co też ma odzwierciedlenie w cenach.

lancaster

  • Gość
07-10-2016, 22:48
glosnik dynamiczny to glosnik dynamiczny, zalozenia przedwojenne ? No OK mozna dzis lepiej zoptymalizowac napęd, przynajmniej teoretycznie, nie bylo modeli T-S wiec nie rpzejmowali sie impulsem w basrefleksie, pasmo takie glosniki maja spoko, nie wiem co masz na mysli ?
W sklepie Gembara w Poznaniu wisi chyba z 18 cali  glosnik produkcji niemieckiej ;-) Sluzyl on w poznanskiej hali ludowej czyli operze do anglasniania przemowien oficjeli 3 Rzeszy. Glosnik ma zawieszenie gorne  wykonane ze skory specjalnie hodowanych zdaje sie jabniat ale pewien nie jestem, w kazdym razie hodowano jakąś zwierzynę pod produkcje nazistowskiego głośnika.
To coś jak Supravox ?;-)

lancaster

  • Gość
07-10-2016, 23:00
chyba widze o co Ci chodzi Tetejro, duzy strumien w szczelinie, niska dobroc mala masa ruchoma, wysoki jak na sd rezonans