Audiohobby.pl

niższe DCR cewki - wpływ na brzmienie woofera

EMiL

  • 531 / 5897
  • Ekspert
24-09-2011, 23:26
W przypadku cewki rdzeniowej odległość od cewki do magnesu woofera powinna być jak największa.
W przypadku powietrznej ta odległość może być istotnie mniejsza?

lancaster

  • Gość
26-09-2011, 15:01
Przed chwilą postawiłem cewkę rdzeniową na magnesie (z załączonym miernikiem)
Cewka rdzeniowa stojąca na stole 9,67mH, cewka rdzeniowa przyklejona (dosłownie) do magnesu 9,72mH. Różnice uważam pomijalne (nikt nie przykleja cewek do magnesów).

dabyl

  • 604 / 5471
  • Ekspert
26-09-2011, 22:49
Pewnie większość widziała ale wkleję http://www.troelsgravesen.dk/coils.htm - jako, że wolę wszystko sprawdzić "organoleptycznie", to to również sprawdziłem - faktycznie jest tak, jak w testach Troelsa. Co prawda nie wiem jak na indukcyjność cewki oddziałuje bliskość magnesu, bo tego akurat nie sprawdzałem (może ma tutaj znaczenie ustawienie cewki względem tegoż; może materiał z jakiego jest wykonany jest dla cewki obojętny - nie wiem), ale wpływ bezpośredniej bliskości metalowych elementów na cewkę jest faktem i lepiej tej bliskości unikać (np "przyklejanie" zwrotki do metalowych terminali) - chyba, że jest ona, ta bliskość, uwzględniona (podobnie jak ustawienie cewek w zwrotce względem siebie). Oczywiście przy cewkach o indukcyjności rzędu kilku mH ta zmiana o 0,05mH nie ma większego znaczenia, to przy malutkiej cewce, gdzie w skrajnych warunkach jej indukcyjność może zmienić się o kilkanaście procent, może to już mieć znaczący wpływ na osiągane efekty (oczywiście chodzi mi tutaj o sytuację, gdy zaprojektowaną wcześniej zwrotnicę nagle umieszczamy w takich niekorzystnych warunkach "na gotowo", bez wprowadzania jakichkolwiek korekt).

Nie twierdzę, że Twój pomiar jest błędny, ale może potestuj coś więcej (np z obracaniem cewki w różne strony) - sam jestem ciekaw wyników.

misiomor

  • 2094 / 5912
  • Ekspert
27-09-2011, 14:54
W przypadku rdzeniowej cewki wpływ wszystkiego wokoło będzie niewielki - skoro ma ona zdecydowany ferromagnetyk w środku, gdzie natężenie pola magnetycznego H jest największe. Za to cewka powietrzna będzie bardziej wrażliwa - skoro względna przenikalność dla ferromagnetyków potrafi być na poziomie paru tysięcy (względem próżni czy powietrza w środku cewki) - nawet w miejscach gdzie natężenie jest wielokrotnie mniejsze, kawałek ferromagnetyka może istotnie podwyższyć indukcyjność. Dlatego warto stosować mosiężne śruby w okolicach zwrotnic - trzeba je sprawdzać magnesem czy nie są przypadkiem z mosiądzowanej stali.

EMiL

  • 531 / 5897
  • Ekspert
27-09-2011, 16:40
Misiomor,
w przypadku bliskiego (pewnie kilka cm) ustawienia cewki powietrznej od tylnej ścianki woofera - chyba żelazo więc ferromagnetyk, czy wystąpią problemy ze zmianą indukcyjności?

Załączam zdjęcia woofera i rozważane w tym przypadku ustawienie cewki względem woofera.

misiomor

  • 2094 / 5912
  • Ekspert
27-09-2011, 16:50
Mogą wystąpić, w sumie to ferryty mają indukcję nasycenia na poziomie 0.5T, a żelazo nabiegunników dobrze ponad 1T, przez co do nasycenia (równoważnego utracie różniczkowej względnej przenikalności) dochodzi głównie w okolicach szczeliny, gdzie pole przekroju obwodu magnetycznego zmniejsza się w porównaniu z kontaktem magnes - nabiegunnik.

Za prawdę objawioną tego nie podaję, nie jestem konstruktorem układów magnetycznych.

EMiL

  • 531 / 5897
  • Ekspert
27-09-2011, 17:05
To mnie zmartwiłeś:(

U Troelsa ustawienie takie jak w załączonym obrazku daje większy spadek indukcyjności w stosunku do obrazka z mojego poprzedniego wpisu.

Czy w przypadku cewki powietrznej ustawienie takie jak w poprzednim wpisie jest poprzez analogię lepsze niż załączone teraz?

misiomor

  • 2094 / 5912
  • Ekspert
27-09-2011, 21:14
Te obrazki to rdzeniówka położona na aluminium. Być może powodem zmian parametrów są prądy wirowe.

W kwestii cewki powietrznej w pobliżu tylnego nabiegunnika - obawiam się że jednak będzie w jakimś stopniu rdzeniował skoro jest nie-do-końca nasycony i znajduje się w obszarze zmiennego pola magnetycznego generowanego przez cewkę.

misiomor

  • 2094 / 5912
  • Ekspert
27-09-2011, 21:15
PS. Obszarem najwyższej wrażliwości cewki powietrznej na rdzeniowanie jest oś cewki.

EMiL

  • 531 / 5897
  • Ekspert
08-10-2011, 15:02
Załączam zdjęcie oryginalnej cewki rdzeniowej vs nowej powietrznej. Na opis wrażeń musicie jeszcze trochę poczekać:(

Cewka rdzeniowa ze zdjęcia ma 1,85mH (średnia z pomiarów na dwóch miernikach wykonany przez polink), drut o przekroju 0,8mm, DCR = 0,385.
Powietrzna z drutu 1,8mm, DCR = 0,28. Tolerancja 1%. Wykonanie jest wspaniałe, nawinięcie cewki z drutu 13AWG to niełatwa zabawa...

Różnica DCR nie jest powalająca, obok braku histerezy w razie czego będzie czym tłumaczyć dlaczego gra lepiej/inaczej;)
Różnica objętości cewki powietrznej i rdzeniowej to 0,1 litra, nawet w relatywnie niewielkim 11 litrowym monitorze nie ma to znaczenia.

EMiL

  • 531 / 5897
  • Ekspert
11-10-2011, 17:20
Zwrotnice polutowane. Starałem się "ułożyć" zwrotnicę w środku zgodnie z zaleceniami misiomora - jak najdalej od magnesu woofera. Przy okazji elementy zwrotnicy są odizolowane od drgań obudowy. Całość będzie przymocowana do terminali za pomocą plastikowych obejm (do cewki).  

Wnętrze monitora, jak widać, wytłumione jest za pomocą gąbki (tak było oryginalnie) na wszystkich ściankach. Bezpośrednio na ściankach przyklejone są maty bitumiczne. Za wooferem, prawie do wysokości BR, znajdzie się jeszcze chmurka sztucznej wełny.
Czy warto przed zwrotnicą zastosować gąbkę na ścisk, aby wytłumić falę od woofera?

EMiL

  • 531 / 5897
  • Ekspert
11-10-2011, 17:42
i zdjęcia...

EMiL

  • 531 / 5897
  • Ekspert
13-10-2011, 00:26
Ostatnio prowadzę dyskusję sam ze sobą;)

W KITach dynaudio zakrywało zwrotnicę gąbką więc pewnie ma to sens (dół strony):
http://www.gattiweb.com/dynaudio.html
Dodatkowo trochę powiększę objętość widzianą przez woofer.

Przy okazji warto podejrzeć sposób rozłożenia sztucznej wełny - chmurka w środku obudowy a nie jak to przeważnie się widzi na dnie obudowy.


ulan66

  • 5 / 5728
  • Nowy użytkownik
13-10-2011, 08:01


>> EMiL, 2011-10-13 00:26:03
Ostatnio prowadzę dyskusję sam ze sobą;)

Z własnego doświadczenia wiem, że nie zawsze dobry wpływ na dźwięk mają waty, gąbki itp. Tzn zbyt duża ilość. Teoretycznie powiększamy objętość komory głośnika, ale przeważnie wiąże się to z zagłuszeniem/zmuleniem średnicy i poduchowatym basem.
ulan66

EMiL

  • 531 / 5897
  • Ekspert
13-10-2011, 13:15
Mam podobne doświadczenia - nadmiar sztucznej wełny szkodzi, zwłaszcza gdy znajduje się blisko membrany woofera.
Gąbki na ściankach (lub filc, ale on tak nie powiększa obudowy) są wg mnie ok i wcale nie zamulają.

Myślę też, że wpływ wytłumienia na brzmienie jest bardzo zależny od danej konstrukcji. To co widać na zdjęciu to praktycznie stan oryginalny a średnica bynajmniej nie była zmulona a bas szybki.