Audiohobby.pl

madyfikacja monitorów z głośnikiem szerokopasmowym

fakamada

  • 1066 / 5413
  • Ekspert
04-04-2011, 23:21
Lancaster - możesz napisać jakiego typu to były magnesy ? Chodzi mi o kształt. Czy podobnie jak głośnikowe ferryty, miały profil pierścieniowy czy jakiś inny ?

fakamada

  • 1066 / 5413
  • Ekspert
04-04-2011, 23:31
Pytam bo nie spotkałem się jeszcze ze wspomaganiem ferrytu za pomocą neodymu. Czy duża różnica średnic przeszkadza w odpowiedniej aplikacji ? Nurtuje mnie czy inny rozkład pola magnetycznego może mieć jakiś negatywny wpływ.

L3VY

  • 224 / 5650
  • Aktywny użytkownik
05-04-2011, 01:54
Z moich (tajnych) źródeł wynika, że taki dodatkowy "przylepiec" zmniejsza sianie magnetyczne, zwiększa strumień w szczelinie, polepsza liniowość i efektywność. Jednak za duży rozmiar da odwrotny efekt.

Jaka jest zalecana wielkość oraz jak do przylepić - nie wiem.
_________________________________________
Pozdrawiam Mirosław Andrejuk
profesjonalne adaptacje akustyczne   www.AcousticLab.pl

lancaster

  • Gość
05-04-2011, 18:28
L3VY, w pewnym momencie samo łapie, trzeba go(magnes) tylko sensownie umocować (np. sylikon....na początek do eksperymentów wystarczy mocowanie taśmą klejąca).
Sam magnes (wielkość) dobieramy eksperymentalnie.
Nie potrzebne są żadne tajne źródła :-)
Wiedza podstawowa dostępna dzieciom w  podstawówce - doświadczenie.

lancaster

  • Gość
05-04-2011, 18:29
"Lancaster - możesz napisać jakiego typu to były magnesy ? "

100g płaski pierścień neodymowy, 300g rura neodymowa wysokości 30....40mm

lancaster

  • Gość
05-04-2011, 18:41
"Nurtuje mnie czy inny rozkład pola magnetycznego może mieć jakiś negatywny wpływ."

fakamada, tylko proszę nie pytaj tajnych źródeł :-) .... dozo prościej i mądrzej kopic kilka magnesów i poeksperymentować....nie lobię teoretyzowania...a jeśli już to w kontekście praktycznego wykorzystania.

Jak dla mnie dołożenie magnesu może sobie mieć wpływ na pole magnetyczne....byle dźwięk był lepszy :-)
...dołożenie magnesu raczej(najczęściej) poprawia pole magnetyczne moim skromnym zdaniem...z wyjątkiem kilku przypadków z jakimi miałem do czynienia (nie podobał mi się np Seas 22RNX i TB W81772) ... nie sprawdzałem na węglowym Scan Speaku 8545K, którego miałem swego czau bo był dla mnie "perfekcyjny technicznie" ;-) ....niestety niewiele mu to pomogło bo brzmiał wołowato :-)

marcow

  • 1045 / 5365
  • Ekspert
06-04-2011, 15:54
Czy jak doda się magnesy to nie trzeba stosować bardziej wydajne prądowo wzmacniacze?

Rafaell

  • 5033 / 5906
  • Ekspert
06-04-2011, 16:01
>> marcow, 2011-04-06 15:54:19
U siebie próbowałem do 15" z alnico dodawać magnesy i wrażenie miałem że jest pogorszenie, tak że wszystko zależy czy konstrukcja głośnika jest do konca dopracowana, czy wymaga korekcji. Monobloki 250W z DF1000 moim zdaniem już były wystarczające prądowo :)
Nie czytałem uważnie wyżej wątku ale np. wydłużenie tunelu BR i zwiększenie jego średnicy znacznie poprawiło pracę na basie może tu jest to ograniczenie?                              

lancaster

  • Gość
06-04-2011, 16:21
">> marcow, 2011-04-06 15:54:19
Czy jak doda się magnesy to nie trzeba stosować bardziej wydajne prądowo wzmacniacze?"

Jest dokładnie odwrotnie. Głośnik jest czulszy.
Wyjątki - patrz wyżej (występują jak wszędzie)

Sprawdź sam, inaczej zadasz mnóstwo pytań na które odpowiedz dostaniesz od ręki jednym ruchem.

dabyl

  • 604 / 5470
  • Ekspert
06-04-2011, 23:02
Mogę coś poknocić ale kiedyś toczyła się na ten temat dyskusja na diyaudio.pl

Swego czasu wyskoczyłem z pomysłem dociążenia membrany jednego z głośników, którym się wtedy zajmowałem, bo jak wiadomo obniża to częstotliwość rezonansową przetwornika - czyli optymistycznie założyłem, że może to poprawić jego pracę w dole pasma. Oczywiście okazało się, że nie jest tak fajnie. Taki zabieg zmienia również dobroć głośnika - tylko już nie pamiętam w którym kierunku (w każdym razie całość co prawda może i gra niżej ale od pewnej wartości masy dodanej zaczyna zamulać i buczeć), oraz obniża jego efektywność. I w tym momencie pojawił się pomysł dołożenia magnesu, który zwiększyłby "moc napędu magnetycznego" przetwornika (czyli ogólnie mówiąc zmienia parametr BL, który jest iloczynem indukcyjności magnetyczne w szczelinie cewki oraz długości cewki, jaka znajduje się w owej szczelinie), a co za tym idzie podniósł jego efektywność. I faktycznie tak jest, magnes podnosi efektywność - czyli można powiedzieć, że "głośnik jest czulszy". Ale uwaga na kolejną pułapkę. Wiele parametrów głośnika ściśle zależy od siebie nawzajem i zmiana jednego z nich (czy to przez najprostsze metody, jak np dodanie masy drgającej albo dodanie magnesu zwiększającego (generalnie zmieniającego) moc jego napędu) powoduje również zmianę innych parametrów - jednych na plus innych na minus. Zmiana dwóch z nich równocześnie wprowadza nam już kompletny chaos w  parametrach i głośnik przestaje już być tym samym, tylko nieco zmodyfikowanym głośnikiem a staje się zupełnie innym egzemplarzem.

Generalnie polecam podejście jakie preferuje Lan, czyli dojście do zadowalających efektów metodą prób i błędów. Teoretyzowanie co prawda daje nam jakiś punkt wyjścia ale nie obrazuje nam jednoznacznie charakteru brzmienia głośnika, jaki dostaniemy po wprowadzonych zmianach. Przystępując do owych modyfikacji należy tylko mieć świadomość tego, że nie zawsze osiągniemy dzięki nim zadowalające efekty i czasem (pewnie często) wrócimy do pierwowzoru ;)

Arek_50

  • 1130 / 5912
  • Ekspert
20-04-2011, 15:38
...i Mundorfy juz sie wygrzewaja....teraz tylko dobre podstawki  bo narazie improwizacja .....material juz kupiony bo takie ok 15-17cm nie mozna dostac , sa ale 20cm.......

marcow

  • 1045 / 5365
  • Ekspert
07-05-2011, 08:15
Zainstalowałem w modernizowanych monitorach BR 4cm szeroki i długi 10 cm z przodu.
Na pewno nie jest gorzej i mam wrażenie , że jest lepszy bas przy głośniejszym słuchaniu.
Doklejąć magnesów nie próbowałem i nadal jest bez zwrotnicy.
Czv sądzicie ,że jeszcze można coś zrobić?

lancaster

  • Gość
07-05-2011, 10:20
1. skracaj rurę
2. wypełnij obudowę....w wersji wykwint State of Art wełną owczą....nada się też ocieplina do kurtek lub coś podobnego.

Im więcej ocieplony/wełny tym głośnik "widzi" większa obudowę. Im krótsza rura tym większy ale też nieco mniej schodzący bas. Ze względu na wielkość skrzynki/głośnika nie walczyłbym o 5Hz tylko zgrał optymalny balans tonalny.

I zadnej zwrotnicy:-) Zwrotnica ZAWSZE kaszani. Głośnik dopasowuje się innymi zabiegami(odpowiednie malowanie membrany, dobór stożka fazowego, doklejenie magnesu jeśli trzeba, dotłumienie membrany itp ....wszystko eksperymentalnie, nie ma gotowców). Oczywiście w warunkach amatorskich bo w  warunkach profesjonalnych(czyt. projekt głośnik) możliwości są praktycznie nieograniczone. Długi temat.

Kiedyś udało m się zrobić Teslę ARZ6608(30zł) tak, ze thd spadły jej na tyle, ze osoba która głośnik mierzyła myślała, ze uszkodziła się aparatura pomiarowa :-)

cadam

  • 4401 / 5911
  • Ekspert
07-05-2011, 14:39
Ja bym jeszcze skompensował baffle step.

lancaster

  • Gość
07-05-2011, 14:47
B-S kompensuje częściowo albo i zupełnie pomieszczenie.
Moim zdaniem pełna kompensacja w kolumnach jest zwyczajnie błędem.


...zresztą ostatnio się przekonałem, ze nawet najlepszy i najbardziej szczegółowy przepis niewiele pomoże osobie która slabo gotuje :-)
Mi np. średnio wychodzą gotowane warzywa :-)