Audiohobby.pl

Regulowana obudowa bass-reflex

meloV8

  • 1552 / 5879
  • Ekspert
07-01-2011, 00:05
Jacku, ten glosnik znakomicie pracuje w linii transmisyjnej, zal go pchac do bas refleksu. Gralem na nim troche i swietnie sie spisywal w stosunkowo nieduzej budzie.

Yotomeczek

  • Gość
07-01-2011, 12:15
Ale to jest głośnik produkcji STX?
To trochę mu się Fs mocno rozjechało z katalogiem (37 Hz vs 50) - wszystkie STX tak mają?
Producent zaleca obudowę 50 dm3 i strojenie @40 Hz.
Skuteczność się mniej więcej zgadza.

meloV8

  • 1552 / 5879
  • Ekspert
07-01-2011, 14:26
Obudowa byla testowa, wiec jej proprcje akurat nie mialy dla mnie specjalnie znaczenia, generalnie mozna by bylo spokojnie ja zmniejszyc, wygladala tak:
http://img44.imageshack.us/f/sdim0042.jpg/

Obudowa miala jakos okolo 560cm2 na wejsciu i 500 na wyjsciu. Zatem mozna by bylo jeszcze wylot zmniejszyc. Glosnik byl w lekkim offsecie, ale mniej niz 1/3.

Pomiar glosnika i tunelu w obudowie bez zadnego wytlumienia.
http://img375.imageshack.us/i/tlstxgdn304004pomiarbli.jpg/

I jeszcze pomiar impedancji
http://img135.imageshack.us/i/tlstxgdn304004impbezwyt.jpg/
Tutaj widac, ze strojenie bez wytlumienia juz bylo ponizej Fs glosnika ( ale o tym za chwile )

Na koniec srodek obudowy z czesciowym tlumieniem
http://img375.imageshack.us/i/sdim0043.jpg/

Niestety gdzies mi sie zapodzial pomiar z wytlumieniem, w kazdym razie sluchajac muzyki mialem banana na twarzy, bas byl bardzo szybki, z dobrym zejsciem i kopem. W moim ulubionym In The Gallery chlopakow z Dire Straits gitara basowa zamiatala wzorowo, a udezenie stopy perkusji bylo swietnie zaznaczone i kontrolowane.

Obudowe mozna by bylo przebudowac, moze nawet dac wylot na tyl, w kazdym razie glosnik nadaje sie swietnie do TL. Oczywiscie zanim zrobilem dla nie obudowe zmierzylem jego parametry no i okazalo sie ze faktycznie troche sie roznia od tego co producent podaje. Pierwsze co to Fs, nie wiem ile ten glosnik musi sie docierac zeby osiagnac 37hz, mysle ze to nawet  malo mozliwe. Moj mial prawie 50hz, czyli obudowa bez tlumienia juz zestrojona byla troche za daleko.

fakamada

  • 1066 / 5414
  • Ekspert
07-01-2011, 15:33
Dzięki chłopaki za ten wątek i pomiary. Od dłuższego czasu dojrzewan do rezygnacji basu w wąskiej OB na rzecz klasycznej paczki opartej na tym STX.  Niestety fs na poziomie 50hz nie jest dobra informacja. Żeby trochę to poprawić można dołożyć wiecej masy (np pokryć membrane kilkoma warstwami odp środka.  Polecam ModPonge), a dla jej skompensowania dołożyć dodatkowy magnes.

Ja osobiście sklaniam się raczej ku MLTL, czyli linii transmisyjnej zakończonej klasycznym portem BR. Z drugiej strony paczka ma być wcisnieta pod ścianę, wiec może klasyczna TLka (nie mylić Tanimi Liniami Kolejowymi ;)  dostarczyłaby wystarczajacego zejścia.

fakamada

  • 1066 / 5414
  • Ekspert
07-01-2011, 15:35
Melo - dlaczego już nie grasz na tym głośniku ?

meloV8

  • 1552 / 5879
  • Ekspert
07-01-2011, 18:22
Jak dla mnie MLTL to jest glupie rozwiazanie, bo to dalej nie rozwiazuje problemu basrefleksu jakim sa turbulencje powietrza z malej rurki. Po prostu nie przemawia do mnie w ogole to rozwiazanie. Juz wolalbym isc w kierunku zwyklego BR niz robic takie polowiczne rozwiazania. Albo idziemy na calosc i robimy dobre TL albo zostajemy przy BR. Poza tym wydaje mi sie, ze taka MLTL ma ostry spadek ponizej Fc, w przypadku typowej TL mamy jeszcze to rozciagniecie w dol, co przy glosnikach z wysoka sprawnoscia jest kwestia bardzo potrzebna. MLTL dodaje niepotrzebnie do obudowy drugi uklad rezonansowy, a przeciez nie o to chodzi.

Dlaczego nie gram na tym glosniku? Bo go kupilem tylko do testu, ostatnio jakos tak wychodzi, ze kupuje nowe glosniki, testuje je w TL i sprzedaje praktycznie nowki tracac hajs ;)

fakamada

  • 1066 / 5414
  • Ekspert
07-01-2011, 21:01
Plusy MLTL:

Niższe strojenie przy tej samej długości labiryntu.
Port jest znacznie krótszy niż w BR co daje możliwość znacznego zwiększenia jego średnicy
W stosunku do BR możemy zejść pól oktawy niżej
Stosując mltl kontrolujemy rezonanse budy, a tym samym to co wydostaje się przez port. Dzięki temu można wytlumic nudę słabiej niż w przypadku BR
Z tego samego powodu nie musimy stosować tak wielu wzmocnień. Mniej jest przypadkowych rezonansow.

Pamiętajmy o tym, ze każda wysoka i wąska buda jest po części TLka. Zamiast zdawać się na przypadek i wytlumienie, lepiej zaprzadz ten rezonans do roboty.
Klasyczne BR to niska, pekata buda z glosnikiem na środku wysokości baffle i portem tuż obok.

MLTL stroimy do rezonansu obudowy, a nie glosnika.


PS. Wszystko co napisałem opiera się niestety na teorii, a nie praktyce.

meloV8

  • 1552 / 5879
  • Ekspert
07-01-2011, 21:40
Nigdy nie budowalem MLTL i nie zbuduje bo nie widze wiekszego sensu. Wiekszosc MLTL jakie widzialem sa tak duzych rozmiarow, ze spokojnie mozna w nich upchac zwykla TL. Przypadku duzych obudow zawsze trzeba budowac wzmocnienia, chyba ze ktos bedzie gral na jakims cherlawym szerokopasmowcu, ktory nawet nie drgnie membrana, to mozna sie zgodzic na brak wzmocnien. Jak wiadomo w przypadku TL wzmocnienia sa na dzien dobry produktem "ubocznym" samej koncepcji TL.
Nastepna sprawa to w przypadku MLTL brak mozliwosci wplywu na efektywnosc basu. TL daje takie mozliwosci, ze mozna stosowac wieksze tunele o rozwartych koncach ( robi sie tuba ), co daje nam dodatkowe db na basie.
Kolejna rzecz to to o czym juz pisalem, dodatkowa rura-dodatkowy uklad rezonansowy. Nie przeklada mi sie to na jakosc dzwieku.
Nizsze strojenie MLTL przy tej samej dlugosci labiryntu uznalbym za wade, poniewaz nizsze strojenie wplywa na oslabienie basu i gorsze wlasciwosci impulsowe. Projektujac obudowe TL, NIGDY nie nalezy korzystac z prostego wzoru na cwiartke fali, ktory mialby posluzyc za baze do obliczenia dlugosci tunelu. Tutaj jest tak wiele wspolzaleznosci, ze tylko pozornie wydaje sie to proste.
Generalnie nalezy budowac zawsze krotsze tunele TL niz wynikaloby to z obliczen. Jest tak z wielu powodow. 1 to taki, ze fala dzwieku bedzie widziala i tak dluzsza obudowe niz w rzeczywistosci, 2 po wytlumieniu obudowy strojenie znowu sie obnizy (czasami dosc znacznie, nawet 30-40%), po 3 dochodza do tego rozne ksztalty tunelu, ktore rowniez wplywaja na obnizenie rezonansu calego falowodu.
Suma sumarum jesli ktos chce miec wiecej basu z TL to trzeba robic krotsze linie z wiekszym przekrojem, a nie je wydluzac.
Na koniec zostaje jeszcze pytanie jaka TL chcemy budowac, czyli obudowe, ktora bedzie mocno wytlumiona ( taka w starym, klasycznym stylu, z jednym pikiem rezonansowym i latwym obciazeniem dla wzmaka ) czy moze obudowe TL "nowoczesna" dzialajaca tak, aby wydatnie wspomagac niskie czestotliwosci oraz posiadajaca wyzsza wytrzymalosc mocowa.  W tym drugim wypadku trzeba uzywac sprytnych sztuczek w projektowaniu obudowy, tak aby miala ona mozliwie jak najmniejsza ilosc tlumienia lecz z drugiej strony nie powinna posiadac rezonansow i antyrezonansow.

A na koniec najlepsze jest to, ze mozna symulowac nawet dosc skomplikowane falowody w programach komputerowych, ktorych zgodnosc z realnymi pomiarami jest zaskakujaco wysoka, na poziomie 90-95%

meloV8

  • 1552 / 5879
  • Ekspert
07-01-2011, 23:45
Czy w symulacji uwzgledniles Offset? W moich symulacjach na parametrach producenta, TL z offsetem przy okolo 1/3 dlugosci tunelu daje nizsze zejscie niz zwykla TL, przy czym zupelnie rozbija rezonans polfalowy.

Natomiast co do TL o rozszerzajacym sie tunelu to w pewnym sensie jest to tuba, gdyz w takiej obudowie zachodza juz odbicia dzwieku od scianek i jego wzmacnianie. To dlatego taka obudowa ma wyzsza skutecznosc w zakresie Fc falowodu. Minusem tej opcji jest jednak dosc nagly spadek efektywnosci po przekroczeniu progu strojenia ( zupelnie jak w tubach ). Taka opcja rozszerzajacej sie TL jest przydatna przy stosowaniu glosnikow z wysoka skutecznoscia jak woofery estradowe, ktore jednak maja problem z niskim basem.

Nie wiem w jakim programie symulujesz obudowy, lecz ja uzyskuje najlepsze efekty w Hornresp lub LspCAD, ktore pokrywaja sie prawie idealnie z pomiarami jakie wykonuje.

meloV8

  • 1552 / 5879
  • Ekspert
08-01-2011, 00:20
Teraz zakumalem, ze uzwasz arkuszy kalkulacyjnych Kinga.  LspCAD korzysta z tego samego algorytmu do obliczania linii transmisyjnych, mozna rowniez dodawac wytlumienia lecz nie dziala to zbyt realnie prawde mowiac. Szkoda, ze Hornresp nie posiada mozliwosci symulacji wytlumienia.
Probowales moze symulowac cos w Akabak?

meloV8

  • 1552 / 5879
  • Ekspert
08-01-2011, 01:01
Hmmm, troche bym sie bal grac disko na TL, chyba za szybko mozna ja wypierdziec w pyl, ale co innego Tapped Horn. Stosujac to ustrojstwo mozna juz ladnie zamiatac ale obudowa wcale nie bedzie mala, zalezy jak nisko mialoby to schodzic. Moglbys jeszcze sprobowac push-pulla http://www.eaw.com/products/NTSeries/ bo chyba nic innego mniejszych znieksztalcen miec nie bedzie.
Byc moze przy odpowiednim glosniku i krotkiej TL, mozna by bylo troche halasu narobic, ale bez prob sie nie obejdzie.

meloV8

  • 1552 / 5879
  • Ekspert
08-01-2011, 01:03
Aa jeszcze ten link http://www.tronios.com/en/power-dynamics-cx-1000br-ultima-subwoofer-2-x-18-1000w-rms.html

Wlasciwie to taki typowy BR tylko w konfiguracji PP. Mysle, ze w przypadku PA to dobre rozwiazanie, bo jak wiadomo naglosnienie plenerowe dosc czesto cierpi przez spore znieksztalcenia.

meloV8

  • 1552 / 5879
  • Ekspert
08-01-2011, 02:57
Zrobilem prosta symulacje w Hornresp. Pierwszy obrazek to TL o stalym przekroju  1Sd glosnika i dlugosci okolo 200cm. Taka obudowa bedzie miala 106 litrow, czyli dosc sporo jak na glosnik  30cm. Charakterystyke cz. tej obudowy przedstawia szara linia. Na tym samym wykresie jest rowniez symulacja czerwona krecha, ktora jest symulacja takiej samej obudowy lecz, glosnikiem umieszczonym w Offsecie 74cm ( liczac od srodka glosnika )od poczatku tunelu. Widac wyraznie, ze "antyrezonans" zostal zepchniety poza 200hz, a rezonans polfalowy ladnie wygaszony. Widac niewielki spadek efektywnosci, rozciagniecie pasma jest takie samo.

Kolejna symulacja to porownanie stalej TL z linia zwezajaca sie z Offsetem. W tym przypadku mamy 1.33Sd:0.6Sd. Aby wycelowac dokladnie w rezonans musialem nieco skrocic obudowe do 195cm. Tutaj mamy juz wyrazny zysk na najnizszym basie przy troche mniejszej obudowie. Zatem taka opcja jest bardzo korzystna, mimo Fs 50hz glosnika, symulacja zaklada liniowe pasmo do 40hz, a 30 hz przy niewielkim jego spadku. Dlaczego jednak pasmo tak ladnie nam sie wyrownalo? Otoz przy zastosowaniu Offsetu, linia transmisyjna dziala bardziej waskopasmowo, czyli nie odzialuje ona w tak szerokim pasmie na glosnik. W tej sytuacji glosnik spokojnie przenosi od okolo 110hz do 50hz bez wspomagania linii i dopiero ponizej do akcji wkracza linia transmisyjna pompujac wydajnie najnizsze czestotliwosci. Jednak nie ma rozy bez kolcow, miedzy 200hz a 300hz dalej mamy zwarcie/antyrezonans, ktory trzeba jakos usunac. Naszczescie im wyzej polozone rezonanse tym latwiej je usunac, bo material tlumiacy lepiej pochlania nizsze czestotliwosci sredniotonowe niz wysokie niskotonowe.

Na koniec zasymulowalem obudowe TL, ktora na poczatku ma 1Sd glosnika, a na koncu rozwiera sie do 10Sd glosnika. Widac wyraznie to o czym pisalem wczesniej, zysk efektywnosci jest, jednak najnizszego basu bedzie niewiele.

fakamada

  • 1066 / 5414
  • Ekspert
08-01-2011, 09:17
Mówimy cały czas o wersji 4ohm ? A czy mierzył ktoś wersje 8ohm ?
Melo co do twoich symulacji to ja własnie planuje zmieścić się w 100l.
Co jedak mnie martwi to fakt, ze ze względu na ustawienie obudow pod sama ściana potrzebne mi jest raczej bardziej łagodny spadek, wiec albo niższe strojenie albo glosnik z mocniejszym magnesem.

meloV8

  • 1552 / 5879
  • Ekspert
08-01-2011, 14:57
Bo 4 ohm a 8 ohm to zupelnie inne glosniki. 4 ohm to glosnik wylacznie do subwoofera i nie nadaje sie do pracy w kolumnie dwudroznej. Ma bardzo duzy xmax i spore mozliwosci mocowe. 8ohm to juz glosnik nisko-sredniotonowy, zatem jego mozliwosci w zakresie basu beda skromniejsze.
Co do odbicia od scian to symulacje przeprowadzilem przy 0,5 x Pi.