Audiohobby.pl

Głośnik średnio efektywny vs tłumiony wysokoefektywny

mordensiur

  • 934 / 5828
  • Ekspert
27-03-2010, 14:54
Piękne komody janko :)

----------------------------------------------
Prawdę każdy ma swoją
Ulepszać - nie zmieniać

janko

  • 186 / 5516
  • Aktywny użytkownik
27-03-2010, 16:27
Rzecz gustu mordensiur.

Widzę, że przewaga aktyw nad pasyw bezdyskusyjna.

mordensiur

  • 934 / 5828
  • Ekspert
27-03-2010, 16:55
Aktywne systemy są mało powszechne. Przez to trzeba samemu kombinować, bo brak na rynku elastycznych rozwiąań w przystępnej cenie.

Czy to wada czy zaleta, rzecz gustu:)

----------------------------------------------
Prawdę każdy ma swoją
Ulepszać - nie zmieniać

Molibden

  • 1906 / 5913
  • Ekspert
27-03-2010, 18:23
Cóż, systemy aktywne są dla bardziej świadomych słuchaczy.
Tak, trzeba trochę pokombinować, a  nie odsłuchać, zapłacić i postawić, ale teraz już przynajmniej większość rzeczy można kupić. Nie trzeba nic lutować. Zwrotrnice aktywne z korekcją są dostępne od ręki, nawet cyfrowe. Ceny wzmacniaczy, a właściwie samych końcówek są nadzwyczaj przystępne (GC i inne).
Więc w praktywcznie każdym przedziale cenowym, z minimalnym czasem kompromisem da się to pogodzić i zestawić.
_________________________________
Było to na posiedzeniu Biura Politycznego. Tow. Gierek miał powiedzieć:
"Towarzyszu Szydlak przestańcie pitolić i nas oszukiwać! Chleba wczoraj po południu w Warszawie nie było. Chleb towarzysze to jest rzecz święta. Chleb musi być!"Imperialistyczny wróg kusi cię Coca-Colą!

  • Gość
29-03-2010, 09:50
Witam, Janko i Molibden, czy możecie napisać coś więcej na temat systemów aktywnych? Jak w prosty sposób wykonać cyfrową zwrotnicę bez budowania całego układu - czy są jakieś gotowe uniwersalne rozwiązania? Czym zasilać głośniki, czym dzielić pasmo?

Mam w planach wykonanie małej kolumny na podobieństwo Totem Mite Central - dwie trzynastki, kopułka w obudowie do 16 litrów objętości b-r. Polecalibyście jakiś uniwersalny układ aktywnego filtrowania takich głośników z możliwością wygładzania pasma przenoszenia głośników i poprawy jakości basu?

lancaster

  • Gość
29-03-2010, 10:00
Bez aktywnej zwrotnicy będziesz miał lepszy nadzień dobry - głośnik basowy(ten sam) podłączony bez filtru a filtrowany to 2 różne światy w temacie bas. Klony Mitte to fajne paczki(sam jakiś czas na nich grałem) ale poprzez budowę zwrotnicy(jednoelementowa w każdej gałęzi praktycznie - nie licząc rezystora dla tweetera) o równomiernym spl/zgodności fazy w całym wspólnie przetwarzanym przez woofer i tweeter paśmie można było zapomnieć....Molibden kilka razy wklejał  pomysły na filtr, poszukaj w necie active crossover.
« Ostatnia zmiana: 01-01-1970, 01:00 wysłana przez lancaster »

  • Gość
29-03-2010, 10:56
Nie rozumiem. Lepiej bez aktywnej zwrotnicy czy z aktywną?
Mogę dać dwa gdn13/40/2-4om na kolumne lub dwa gdn13/50/9-12om. W obu przypadkach nie przekroczy się pewnych ich ograniczeń na zwrotnicy pasywnej. Z aktywną zwrotnicą interesująca jest np. możliwość zastosowania zbyt małej obudowy i dopalenia basu plus poprawa odpowiedzi impulsowej jak napisał janko.
Zagadnienia zwrotnic aktywnych i cyfrowych, ich zalety i wady, są mi zupełnie obce. Dlatego zadałem tu pytanie. Przedzieranie się przez zagadnienie z wyszukiwarką internetową zajmie mi jeszcze wiele czasu.

  • Gość
29-03-2010, 11:01
heh. Na razie znalazłem takie zastosowania profesjonalne http://www.netstore24.pl/index.php?cat_id=246&page=0&view=0&sort=default
Ciekawe czy na karcie dźwiękowej można zrobić podział pasma i czy takie dzielenie bardzo pogarsza jakosć dźwięku.

Bacek

  • 2366 / 5906
  • Ekspert
29-03-2010, 12:27
Jak masz wielokanałowego soundblastera to są do niego sterowniki KX które to robią. Do innych kart też się pewnie coś znajdzie.

Pomijając wszystko inne moim zdaniem zawsze najważniejsze są dobre głośniki i nie ma sensu stosowania elektroniki aktywnej kilka razy droższej i niż same głośniki bo nie wykorzystasz nawet kawałka możliwości tkwiących w elektronice a koszty będą spore.

Na pewno lepszy efekt da nawet tania elektronika z dobrymi głośnikami niż na odwrót.


------------------------------------------------------------------------------------------------
Prawdziwa głupota za każdym razem pokona sztuczną inteligencję.
ali baba and the forty thieves
Ali Baba and the Forty Thieves
Ali Baba and the FORTY THIEVES
ALI BABA AND THE FORTY THIEVES

Bacek

  • 2366 / 5906
  • Ekspert
29-03-2010, 12:30
Widziałem parę osób korzystających z BEHRINGER DCX 2496 Ultracurve Pro i BEHRINGER DEQ 2496. Z tym już wiele można poszaleć.


------------------------------------------------------------------------------------------------
Prawdziwa głupota za każdym razem pokona sztuczną inteligencję.
ali baba and the forty thieves
Ali Baba and the Forty Thieves
Ali Baba and the FORTY THIEVES
ALI BABA AND THE FORTY THIEVES

  • Gość
29-03-2010, 12:48
Pasywna kolumna też musi byc zasilana elektroniką, która kosztuje zwykle więcej niż włożone do niej głosniki.

Ultracurve to chyba jest cyfrowy korektor parametryczny. Co myślicie o tym
http://www.musiccenter.pl/?mod=item&g1=6&g2=61&g3=174&id=5001 ? Potrzeba jeszcze cztery końcówki wzmacniaczy za wyjściem. Czy taki system będzie już wystarczająco uniwersalny?

Bacek

  • 2366 / 5906
  • Ekspert
29-03-2010, 13:25
>Pasywna kolumna też musi byc zasilana elektroniką, która kosztuje zwykle więcej niż włożone do niej głosniki.

No może nie do końca zawsze chodzi tu o bezwzględny koszt ale też i o jakość. Niewątpliwie moim zdaniem to też jest błąd. Na pierwszym miejscu głośniki które powinny zabrać lwią część budżetu, do tego adaptacja akustyczna a dopiero później elektronika. Niby każdy system jest wart tyle co jego najsłabsze ogniwo, ale to właśnie w głośnikach występują najwyższe rzędy wszelakich zakłóceń i to one najbardziej degradują sygnał.

------------------------------------------------------------------------------------------------
Prawdziwa głupota za każdym razem pokona sztuczną inteligencję.
ali baba and the forty thieves
Ali Baba and the Forty Thieves
Ali Baba and the FORTY THIEVES
ALI BABA AND THE FORTY THIEVES

Bacek

  • 2366 / 5906
  • Ekspert
29-03-2010, 13:27
>Ultracurve to chyba jest cyfrowy korektor parametryczny.

Ale ten DCX zwrotnicę taż ma w środku, a korektor też się może przydać żeby powalczyć trochę z korekcją pomieszczenia lub delikatnym podciągnięciem pasma na dole.

------------------------------------------------------------------------------------------------
Prawdziwa głupota za każdym razem pokona sztuczną inteligencję.
ali baba and the forty thieves
Ali Baba and the Forty Thieves
Ali Baba and the FORTY THIEVES
ALI BABA AND THE FORTY THIEVES

  • Gość
29-03-2010, 13:36
Odbiegamy od zagadnienia które mnie interesuje. Nie chcę dyskutować nad tym co warto najpierw co później itp.
Skupmy się na tym czy istnieje tani sposób na skuteczną filtrację aktywną głośników. Chodzi mi o dużą rozpiętość stosowanych filtrów, podziałów dodatkowych obwodów korekcyjnych. Ten Berhinger wygląda pod tym względem dobrze. Koszt około 1.3 tys. złotych też nie zabija, to jest cena popularnej klasy wzmacniacza. Końcówki mocy prawdopodobnie znajdę z kitów avt/velleman.
Mam teraz problem polegający na tym że nigdy takiego układu nie słyszałem. Przedmówcy wcześniej przekonywali bardzo do stosowania rozwiązań aktywnych, ale nie podali żadnych sugesti na temat sprzętu i konfiguracji.

fakamada

  • 1066 / 5414
  • Ekspert
29-03-2010, 13:46
DCX to bardzo dobry sprzęt, który w dodatku można łatwo poddać niedrogiemu tuningowi. Bardzo dobre DACki.

Większym problemem są końcówki i wielokanałowe PRE. Najtansza dobra opcja to chyba T-ampy.