Audiohobby.pl

Aktywny subwoofer najwyższej klasy.

lancaster

  • Gość
03-07-2010, 11:11
Czyli marzenie każdego audiofila ;-)
Znalazłem na ten temat trochę informacji w necie, priorytetami są:
- wybór wzmacniacza (samochodowy mostek, Tripath, LM38..)
- regulacja fazy
- filtr korekcji dla basu linearyzujący pasmo(jesli bedzie taka potrzeba)
- obudowa zamknieta
- bas absolutnie doskonały, HiEnd :-)

Ostatnio u jednego ze znajomych z forum słuchałem monitorow aktywnych na Tesli ARZ6608 Cąłosć w obudowie 10l schodzi do 40Hz i pod względem klarownosci i zróżnicowania basu spisuje się znakomicie.
Tesla sama z siebie nie muszę nikogo rpzejkonywac, ze nie nadaje się teoretycznie do takiej aplikacji. Jestem ciekaw jak zachowa sie wyspoecjalizowany głośnik....np 25-30cm

ogorek

  • 855 / 5239
  • Ekspert
03-07-2010, 12:16
http://www.rel.net/

http://www.velodyne.com/

Wszystkie nowe Velodynki mają to o czym piszesz ...

Ja mam starą velodynkę i ona ma pilota z takim pseudo EQ, regulacją fazy (co 90 stopni), obudowa otwarta.

Jak chcesz potestować to mogę pożyczyć ale to niski model. Od pół roku nie używam. W aktualnej konfiguracji, z aktualnym wzmacniaczem, nie potrzebuję jej (ale ładnie wygląda ;) i jest dopasowana kolorystycznie do kolumn)
Audionemesis VLE, Audiolab mDAC, BP, AKG701, T90, stacj: HEED Obelisk SI
Każda modyfikacja systemu podnosi jakość brzmienia o 2 klasy wyżej. Po pewnym czasie zauważam, że się pogorszyło w stosunku do poprzedniej wersji …

josef

  • 536 / 5902
  • Ekspert
03-07-2010, 15:21
- wybór wzmacniacza (samochodowy mostek, Tripath, LM38..)

ja obstawiam klasę D - nie ważne jakiego producenta - każdy piec klasy D był referencyjny na basie

misiomor

  • 2094 / 5901
  • Ekspert
03-07-2010, 16:38
W życiu nie zrobiłbym w subie regulacji fazy all-pass\'em.

misiomor

  • 2094 / 5901
  • Ekspert
03-07-2010, 17:39
>> jzagaja, 2010-07-03 17:28

Zwykłe opóźnienie bardzo trudno jest zrealizować analogowo. A w DSP - jak zawsze dobrze jest wiedzieć co się robi i po co. Opóźnienie może być dobrym rozwiązaniem ale nie musi.

lancaster

  • Gość
04-07-2010, 09:31
misiomor, moze w takim razie dla uproszczenia i audiofilizacji przedsięwzięcia zrezygnuję z regulacji fazy.
Jak bys widział taki sub ?
Pytam w kontekscie Tesli ARZ6608 która sama z siebie ma qts ok 1, po zabudowaniu w 10l z tego co mówił znajomy ok 2 :-) a po elektrycznej korekcji(filtr na TL072 chyba) gorki spowodowanej dobrocią bas schodzi sobie poniżej 50Hz i jest to bas uważam bardzo dobrej klasy.
Nie chciałbym się pchac w wielką obudowę, myslę o wyciśnieciu maxa tą metodą z mozliwie kompaktowej skrzynki. dlaczego mała ? A bo będzie sztywniejsza od wielkiej budy, moim zdaniem ładniejsza no i do tego dzieki takiemu podejsciu pierwszy raz usłyszałem naprawdę OK bas z systemu aktywnego(wcześniej bardzo mi sie podobał w monitorach APS ale nei na tyle, zebym sie na coś takiego rzucał....a w porównaniu z 30cm głośnikiem w obudowie zamknietej pędzonym przez lampę byl i tak niestety słabszy)
W tym przypadku nie mam większych "ale"....moze skala nei jest jakaś absolutna, ale w końcu głośnik Tesli teoretycznie się nie nadaje do takich zabaw.

misiomor

  • 2094 / 5901
  • Ekspert
04-07-2010, 10:54
Owa Tesla ma najprawdopodobniej zupełnie śmieszne Vd - nie wiem ile dokładnie bo ich strona cuś nie funguje jak klikam reproduktory - nawet jak wygłaszam zaklęcie "ladujte se, ladujte se!". A jednak google i juz wiem - Xmax jest 0.7mm one way geometrycznie, pewnie realne będzie trochę większe jak podeprzemy się polami rozproszonymi jak i tym że zawieszenia nie zdążą wykazać poważnej nieliniowości, jednak na więcej niż 1.5mm bym nie liczył.

Dlatego kto wie - jeżeli słuchający uważają taki bas, pewnie ze sporą ilością harmonicznych i słabym zejściem (Fc pewnie w okolicach 100Hz) za dobry, to być może "ulepszanie" poprzez choćby zastosowanie głośnika o przykładowo większym Xmax może nie do końca zadziałać.

Takie podejście prezentowała bodajże firma System Audio - instalujac w subach głośniczki 14cm - jako ich zdaniem "szybkie". W pomiarach jednak dostawali solidne baty. Test jest w Audio 11/2000.

misiomor

  • 2094 / 5901
  • Ekspert
04-07-2010, 12:38
PS.

Jeżeli sam dostałbym zadanie budowy suba dla fana brzmień estradowo - szerokopasmowych, to najpierw starałbym się od zadania wykręcić. Gdyby to jednak było niemożliwe bądź niewskazane, skierowałbym się w stronę subwooferowych driverów Monacora - SPH-450TC i SPH-380TC.

Oba wymienione głośniki mogą pracować w OZ zrobionej wg. recepty "sześcian z jedną ścianką prawie całą zajętą przez głośnik, z niewielkimi marginesami". Daje to budę ok. 95 - 100dm3 dla większego i 65 - 70dm3 dla mniejszego. Zero "pralki" typu mały głośnik na dużej ściance. Zejścia genialnego nie będzie - Fc będzie niewiele poniżej 50Hz a Qtc gdzieś w okolicach 0.6. Tym niemniej oba głośniki mają spore Vd, przez co jakaś korekcja elektryczna - w minimalistycznym wariancie typu filtr schodkowy - nie jest wykluczona, a bez korekcji bas może być satysfakcjonujacy jeżeli ktoś odbiera obecność niskiego basu jako "muła". No i jest "swoboda" dźwięku z dużej membrany.

Bacek

  • 2366 / 5895
  • Ekspert
04-07-2010, 18:55
Ponieważ ja jestem ostatnio monotematyczny to poszukaj informacji o projekcie Tuba HT. Sporo tego jest na sieci.

http://www.billfitzmaurice.com/THT.html


------------------------------------------------------------------------------------------------
Prawdziwa głupota za każdym razem pokona sztuczną inteligencję.
ali baba and the forty thieves
Ali Baba and the Forty Thieves
Ali Baba and the FORTY THIEVES
ALI BABA AND THE FORTY THIEVES

janko

  • 186 / 5505
  • Aktywny użytkownik
05-07-2010, 19:26
otóż tak misiomor..
szkoda tylko że nie dodałeś słowa "teoretycznie".
Niskich składowych w większości utworów jest na tyle mało, że jak się okazuje, Tesle wcale nie wychylają się mocno przy normalnym słuchaniu.
W osłuchach porównawczych w każdym razie za cicho nie było.

Póki co wszyscy! (osłuchani i mniej) byli zachwyceni jakością basu z tych paczek.

Poniżej sub w budowie.
Głośnik 18 cali. Zalecana przez producenta obudowa zamknięta do niego to 260l.
Jest 120l,
Będzie: zasilanie mos-fet, korekcja aktywna, regulacja odcięcia (+bypass) i przełącznik fazy (0,180st).
Wszystko analogowo.

misiomor

  • 2094 / 5901
  • Ekspert
05-07-2010, 20:17
>> janko, 2010-07-05 19:26

Niskich tonów w niektórych utworach jest tyle że większe woofery wychylają się zauważalnie.

"Póki co wszyscy! (osłuchani i mniej) byli zachwyceni jakością basu z tych paczek"

Tego nie kwestionuję - ale jedynym IMHO wyjaśnieniem może być brak niskich składowych i zastąpienie ich harmonicznymi. Przy Fc=100Hz albo i więcej korekcja musiałaby być naprawdę po zbóju żeby usłyszeć 50Hz bezpośrednio. Może niektórym w duszy zagrały wspomnienia z młodości, kiedy jamnik był podstawowym sposobem słuchania? Brak maskowania i obecność harmonicznych dają też niektórym "szybkość" basu.

Takie manewry - ze sztucznym (przy pomocy układów nieliniowych albo DSP) zastępowaniem trudnych do wygenerowania niskich składowych ich harmonicznymi kiedy mamy ograniczenia objętościowe ew. cenowe są powszechnie uznaną metodą polepszania subiektywnej jakości przetwarzanego dźwięku.

misiomor

  • 2094 / 5901
  • Ekspert
05-07-2010, 20:18
PS. Właśnie wysokie Fc jest jednym ze sposobów ograniczenia wychyleń głośnika kiedy brakuje nam Vd. Dlatego te Tesle się nie wychylały tak jakby to robił system o niskim zejściu.

meloV8

  • 1552 / 5868
  • Ekspert
05-07-2010, 20:47
Jesli pogodzimy sie z nieco wieksza obudowa linii transmisyjnej to niewatpliwie nalezy brac to rozwiazanie za Top Bas.

Rafaell

  • 5033 / 5896
  • Ekspert
05-07-2010, 22:24
>> meloV8, 2010-07-05 20:47:27
Jeszcze nie słyszałem dobrej szybkiej linii transmisyjnej, jak takową usłyszycie to dajcie znać. Czy Wam to nie przeszkadza taki narastający dźwięk basu:  uuuuUUUU DUUUP; toż to tragedia


>> janko, 2010-07-05 19:26:02
>Głośnik 18 cali. Zalecana przez producenta obudowa zamknięta do niego to 260l. Jest 120l

260 litrów tyle powinno być i nie ma co głupio oszczędzać do niskich tonów membrana musi być odciążona z poduszki powietrznej.

konrad

  • 850 / 5536
  • Ekspert
06-07-2010, 00:12
>> Rafaell, 2010-07-05 22:24:54
Daję znać. 2,5way na revelatorach, mały wulkan, na żadnym rodzaju muzyki się nie wyłożył, a stopka taka że ma się ochotę samemu ponapierdalać :)