Audiohobby.pl

Hurricane - High Efficiency 2way

Olekbiker

  • 16 / 5855
  • Nowy użytkownik
28-11-2013, 12:52
Ponieważ dzięki wielkiej uprzejmości kolegi Krs47 mam prawo korzystać z jego pomysłu na bardzo dobry (mam nadzieję) projekt dwudrożnych kolumn głośnikowych, który obecnie powoli realizuję, postanowiłem również całkowicie nieodpłatnie podzielić się swoimi pracami dotyczącymi projektu.

Założenia jakie przyświecają mojej konstrukcji:
1. ograniczenie kosztów całości,
2. uproszczenie konstrukcji bez dużej straty jakości,
3. zmniejszenie wymiarów kolumny.

Obecnie posiadam kolumny zbudowane z płyt MDF 18mm z kilkoma wzmocnieniami poziomymi wewnątrz i muszę przyznać,  że cała konstrukcja jest bardzo sztywna. W związku z tym postanowiłem zbudować całość z płyty MDF 22mm zmniejszając jednocześnie ilość pionowych wzmocnień kratownicy. Pozostawiłem jedynie wzmocnienie znajdujące się zaraz pod płytą górną.
Przybliżone obliczenia dotyczące objętości oryginalnej kolumny dają wynik ok 44 l, a więc trochę zbyt dużo. Kolumna, której projekt umieszczam poniżej ma objętość netto 41l, co w zależności od ilości stosowanego wytłumienia z mat bitumicznych da ok 39-40 litrów końcowej objętości. Oczywiście istnieje możliwość obniżenia pochylonej płyty dolnej i zwiększenia objętości wedle uznania.
Dla dodatkowego uproszczenia zrezygnowałem ze żłobień w ściankach, a kratownice zostały dopasowane do wewnętrznych wymiarów kolumny. Mam wewnętrzne odczucie, że nie wpłynie to radykalnie na sztywność kolumny.
W dolnej części kolumny zgodnie z oryginalnym projektem została stworzona przestrzeń na zwrotnicę, do której bez problemu będzie można się dostać od spodu poprzez specjalnie przygotowane wieczko. Do wieczka przymocowana będzie płytka, na której znajdzie zwrotnica. Gniazda głośnikowe wkręcane będą w tylną, dolną część kolumny w taki sposób, aby ich końce mieściły się w przestrzeni dla zwrotnicy.
W projekcie brakuje otworu dla rury bass-reflex, który należy samemu odpowiednio dobrać w zależności od miejsca, w którym planujemy wylot portu oraz jego parametrów.
Całość wykroju zajmuje ok. 3 m2 płyty, tak więc jest to trochę więcej niż połowa standardowej płyty.

Mój projekt będzie stworzony jako całkowicie aktywny w zasadzie bez zwrotnicy. Jedynym elementem zwrotnicy będzie kondensator zabezpieczający głośnik wysokotonowy. Jako zwrotnica posłużą odpowiednio dobrane filtry FIR uruchomione na komputerze. Początkowo postaram się odzwierciedlić zwrotnicę oryginalną, a w miarę wygrzewania kolumn i wolnego czasu spróbuję wykonać pomiary i dobrać odpowiednie filtry na ich podstawie.

Obecnie jestem na etapie poszukiwania dobrego i jednocześnie niedrogiego stolarza oraz poszukuję sposobu na tani zakup głośników. Niestety ani Polink ani Qba nie są zainteresowani udzieleniem rabatu (co mnie dziwi).
Będę wdzięczny wszystkim kolegom za podpowiedzi odnośnie moich poszukiwań. Może pojawią się chętni do projektu i jako wspólna grupa nacisku wynegocjujemy dobry rabat.

Mam nadzieję, że moja wariacja oryginalnego projektu będzie przydatna i pozwoli kolejnym osobom zrealizować projekt kolegi Krs47, któremu raz jeszcze chciałbym podziękować za wykonaną pracę!

Będę informował o postępach moich prac.

Olekbiker

  • 16 / 5855
  • Nowy użytkownik

cadam

  • 4401 / 5903
  • Ekspert
28-11-2013, 13:20
>> Olekbiker, 2013-11-28 13:16:14
>>Linki do dużych zdjęć (poprzednie zmniejszył silnik forum):


"Zakaz hotlinkowania"

cadam

  • 4401 / 5903
  • Ekspert

cadam

  • 4401 / 5903
  • Ekspert
28-11-2013, 13:45
>> Olekbiker, 2013-11-28 12:52:03
"Mój projekt będzie stworzony jako całkowicie aktywny w zasadzie bez zwrotnicy. Jedynym elementem zwrotnicy będzie kondensator zabezpieczający głośnik wysokotonowy. Jako zwrotnica posłużą odpowiednio dobrane filtry FIR uruchomione na komputerze. Początkowo postaram się odzwierciedlić zwrotnicę oryginalną, a w miarę wygrzewania kolumn i wolnego czasu spróbuję wykonać pomiary i dobrać odpowiednie filtry na ich podstawie."

Jaki soft i hardware użyjesz?

Olekbiker

  • 16 / 5855
  • Nowy użytkownik
28-11-2013, 14:06
Dziękuję za zwrócenie uwagi odnośnie hotlinkowania. Niestety nie jestem w stanie już tego zmienić.

Sklep http://audiotransducers.com to według mnie jest oszustwo polegające na niepłaceniu VAT, a gwarancja na głośniki w mojej opinii żadna. Sklep zastępuje audiodrivers.eu, który już nie istnieje i opierał się na takiej samej zasadzie. Wolę dopłacić 100 zł, ale mieć gwarancję i pewność.

Olekbiker

  • 16 / 5855
  • Nowy użytkownik
28-11-2013, 14:18
Hardware to komputer jako serwer plików, E-MU 1616m, CA22RNY- Ugoda, 27TBCDGB-DXT- GainClone.
Soft: pomiary HolmImpulse, filtry FIR- RePhase, następnie łączenie w HolmImpulse i generowanie odpowiedzi impulsowej, soft do wtyczek VST, który odpowiednio pokieruje również sygnałem, wszystko oparte o ASIO, na końcu Patchmix E-MU i powinno działać :)

cadam

  • 4401 / 5903
  • Ekspert
28-11-2013, 18:26
Jaki soft do wtyczek VST?

Olekbiker

  • 16 / 5855
  • Nowy użytkownik
29-11-2013, 10:19
Generalnie darmowy VSTHost lub płatny Cantabile Performer. Ten drugi ma niestety bardzo skomplikowane ustawienia routingu.

cadam

  • 4401 / 5903
  • Ekspert
29-11-2013, 13:40
Brałeś pod uwagę minidsp?

Olekbiker

  • 16 / 5855
  • Nowy użytkownik
29-11-2013, 14:01
Brałem jednak odrzuciłem ze względu na ogólne koszty, ograniczone możliwości konfiguracji, duży problem z odsprzedażą i gorszą jakość w stosunku do E-MU 1616m.

cadam

  • 4401 / 5903
  • Ekspert
29-11-2013, 14:58
Też chcę zbudować podobny zestaw ale na foobarze.

cadam

  • 4401 / 5903
  • Ekspert
17-12-2013, 20:55
>> Olekbiker

Jak postępy w pracach?

Olekbiker

  • 16 / 5855
  • Nowy użytkownik
18-12-2013, 18:32
Na razie gromadzę elementy. Ze względu na święta i koniec roku prace zwolniły, mam nadzieję, w nowym roku wszystko przyśpieszy i do końca stycznia będę miał nowe kolumny.

grz_ech

  • 3 / 4554
  • Nowy użytkownik
31-12-2013, 00:11
witam

Mam dwa pytania:
- czy warto wymieniać kondensatory w zwrotnicy z obecnych SCR MKP PA na Audyn lub Mundorf 400V ?
- mam w kolumnach otwór BR z tyłu ale niestety nie mam możliwości odstawienia ich od ściany zbytnio do przodu
więc noszę się z przełożeniem BR na przód... Czy mogę zrobić tego typu operację i w której sekcji powinieniem
ewentualnie umieścić otwór BR ? czy tuba będzie takich samych rozmiarów / parametrów jak ta umieszczona z tyłu ?
kolumny są wykonane wg zaleceń autora projektu

dzięki za podpowiedzi
www.twojaklima.pl Montaż klimatyzacji warszawa