Audiohobby.pl

Membrana telepie się :-)

Gustaw

  • Gość
27-07-2010, 12:33
Wrzucam wczoraj na gramiaka płytkę Piotrasa Gabriela i widzę, że membrany niskotonowców  pompują jak oszalałe.
Co ciekawe basu wcale nie ma dużo. Co jest grane ? Infradźwięki ?

Moje Focale oficjalnie schodzą do 27 Hz ale może to specjalna wersja - wojskowa, przeznaczona do niszczenia czołgów przeciwnika za pomocą infradźwięków.

majkel

  • 7476 / 5899
  • Ekspert
27-07-2010, 12:41
Dokładnie, infradźwięki. To że nie przenoszą nie oznacza, że membrana się nie będzie wychylać. Oznacza to tylko tyle, że nie wyprodukują słyszalnej fali akustycznej o danej głośności względnej, przeważnie -10dB, natomiast membrana będzie się poruszać. Jak podłączysz napięcie stałe to też się przemieści i będzie stać wychylona w którąś stronę zależnie od biegunowości. Problem stary jak świat winylu, stąd filtry subsoniczne w wielu klockach. Gorsze są wzbudzenia na ultradźwiękach, bo nic nie słyszysz, a za chwilę masz spalony gwizdek w kolumnie.

misiomor

  • 2094 / 5901
  • Ekspert
27-07-2010, 12:49
To zjawisko nazywa się "rumble" - generacja infradźwięków z okolic 1 - 10Hz od zwichrowanych płyt. W dawnych czasach stosowano na to filtr subsoniczny - tzw. "rumble filter".

Te wychylenia jak napisał Majkel nie dają słyszalnych dźwięków, bo w BR przy tak niskich częstotliwościach jest zwarcie akustyczne przodu membrany z tyłem. Te wychylenia tylko modulują zniekształcenia pozostałych, słyszalnych zakresów a w przypadku bardzo dużych głośności mogą doprowadzić wręcz do zniszczenia głośników.

Rafaell

  • 5033 / 5896
  • Ekspert
27-07-2010, 12:59
=>Gustaw
Tym sprzężeniem wkładki z głośnikami możesz sobie przy mocnym wzmacniaczu usmażyć głośniki niskotonowe, rozmawiaj z ahają żeby jakiś filtr subsoniczny do tego swojego wzmaka sklecił. Zjawisko sprzęgania może być potwierdzone  jak mocno tupniesz nogą w podłogę, wtedy też następuje mikrofonowanie wkładki i widać ruszajaca sie membranę. Ja dla odmiany swoim byłym 180W Sony TA-F770ES popaliłem sobie gwizdki tak ze filtr dolnoprzepustowy na 20kHz tez warto mieć. Już teraz pewnie wiesz dla czego pod gramofon dawany jest ciężki granit na "pływającym zawieszeniu".

Gustaw

  • Gość
27-07-2010, 13:02
Dzięki panowie za informacje.

Wydawało mi się, że moje pre - VSPS ma filtr subsoniczny ale może mi się tylko wydawało.

majkel

  • 7476 / 5899
  • Ekspert
27-07-2010, 13:25
Gustaw, po prostu daj sobie w szereg z wejściami sygnałowymi kondensatory 220nF. Jeśli problem nie ustąpi, próbuj 150nF, 100nF... do skutku. Zakładam, że masz 47k rezystor wejściowy przed op-ampem.

grynio

  • 453 / 5741
  • Zaawansowany użytkownik
27-07-2010, 13:51
Jak masz ahajowy VSPS to zdejmij zworkę.
grynio
« Ostatnia zmiana: 01-01-1970, 01:00 wysłana przez moderator6 »

ahaja

  • 513 / 5902
  • Ekspert
27-07-2010, 14:20
Sprawdź i wymień/dolej oleju do łożyska talerza.
Za mało = źle, i może powodować takie zjawiska (85% przypadków).
Za dużo = nie ma problemu.

Nałóż pokrywę w czasie grania i sprawdź czy się wzbudza.

Pre:
Napisz jaki masz kondensator na wyjściu preampa i jaki jest za nim rezystor do masy. To tworzy łagodny filtr odcinający infradźwięki.
Możesz jak pisał Majkel dać konda na wejściu. Myślę jednak, że lepiej zmniejszyć wartość tego co jest na wyjściu.
Tutaj masz przykładowy  kalkulator: http://www.sengpielaudio.com/calculator-RCpad.htm

K

Gustaw

  • Gość
27-07-2010, 16:30
-> Grynio

Zworka była zdjęta

-> Ahaja

zacznę od oleju