Audiohobby.pl

Wpływ gatunku materiału ...

Dudeck

  • 5101 / 5880
  • Ekspert
20-04-2009, 16:01
... obudowy kolumny na jej charakter brzmienia .  
Jeśli jest .
( wielu producentów kolumn wychwala tu drewno wiśniowe jako najbardziej "akustyczne " )
I co Wy na to ?

piotr_

  • 46 / 5833
  • Użytkownik
20-04-2009, 16:18
ja na to ze moje monitory staly wczesniej na jpwml60 z plyty mocno tlumionych wata na 4 odwroconych kolcach i byl inny bas niz teraz na perpeetum ebner z jakiegos twardego drewna ;)
wystarczy popukac w roznee obudowy by uslyszec roznice

piotr_

  • 46 / 5833
  • Użytkownik
20-04-2009, 16:19
ml610

janko

  • 186 / 5518
  • Aktywny użytkownik
21-04-2009, 01:10
Oczywiście - wszystko ma wpływ na dźwięk. Ale do cholery, dlaczego nie skupiać sie na rzeczach które mają dużo większe znaczenie?!
Akustyka i poprawne ustawienie kolum w pomieszczeniu, usprawnienie sposobu zasilania głośników oraz samych głośników (aktywna filtracja, źródła punktowe, tuby, elektrostaty), lepsza jakość nagrań zamist lepszych nośników.
Przy zachowaniu odpowiednich standardów jakości, możemy b. znacznie polepszyć wierność odtwarzania stosując lepsze rozwiązania, zamiast lepszych i dróższych komponentów w których różnice ledwo słychać.

Szkoda, że większość polskich fanów audio zatrzymała się na etapie komercyjnych konstrukcji sprzedawanych w marketach, minimalizując jedynie wady tych konstrucji zamiast je wyeliminować...?

p.s. Śmiać mi się chce kiedy widzę podwójne 30mm ścianki z MDF w małych monitorkach z b-r, w których ciśnienie wewnątrz nie ruszyłoby nawet 18mm wiórówy..
pozdrawiam

Dudeck

  • 5101 / 5880
  • Ekspert
21-04-2009, 02:20
">> janko, 2009-04-21 01:10:20
Oczywiście - wszystko ma wpływ na dźwięk. Ale do cholery, dlaczego nie skupiać sie na rzeczach które mają dużo większe znaczenie?!"

Jasne , że gadamy o tym wszystkim , o doginaniu kolumn i o szerokich zakresach pasma przenoszenia ; o kolumnach z dużą ilością głośników i pułapkach rezonansowych H.
I o zwrotnicach 1R. ; tak jak o nagraniach w stu procentach analogowych i o "erze CD" jak też co po niej , czy różnych innych drobiazgach wpływających na dźwięk ... a teraz o wpływie gatunku materiału ... .  

janko

  • 186 / 5518
  • Aktywny użytkownik
21-04-2009, 03:13
no dobra!
Gatunek materiału ma pomijalnie mały wpływ. Biorąc oczywiście pod uwagę materiały, które się do tego celu w ogóle nadają.
Tyle z mojej strony..

janko

  • 186 / 5518
  • Aktywny użytkownik
21-04-2009, 03:20
->Dudeck
To dlaczego nie zaczniemy o tych ważniejszych?

Rafaell

  • 5033 / 5909
  • Ekspert
21-04-2009, 20:59
Suma wszystkich czynników ma wpływ na dżwięk kolumny, ja bym tak pochopnie nie traktował obudowy.Obojętnie co to jest czy MDF, deska barlinecka,metal base, czy HPL, jakoś to oddziałuje na brzmienie kolumny.Jakby tak nie było to byśmy sobie nie szaleli z np. bardzo ciężkimi kolumnami.no bo po co?


                     

  • Gość
21-04-2009, 23:04
Słyszałem że MDF ma nienajlepsze tłumienie i przemysł stosuje ten materiał tylko ze wzgledu na właściwości "stolarskie" łatwy w obróbce, wygina się, nie odkleja. Z tego oc doczytałem gorsze jest jedynie OSB.

Rafaell

  • 5033 / 5909
  • Ekspert
21-04-2009, 23:09
Dokładnie tak ale do wyrobu trumienek jak znalazł

Rafaell



                     

  • Gość
21-04-2009, 23:12
Nawet niezły pomysł trumna-kolumna :).

mark11

  • 356 / 5915
  • Zaawansowany użytkownik
22-04-2009, 08:17
Odpowiadasz na wpis
>> Streptococcus, 2009-04-21 23:12:08
Nawet niezły pomysł trumna-kolumna :).

Tannoye których używam mają trapezoidalny przekrój i są zrobione ze sklejki brzozowej czyli prawie jak trumna :)
Markus

Lutek

  • 535 / 5879
  • Ekspert
22-04-2009, 12:37
Spojrzcie na te tabele, gdzie Tannoy - miedzy innymi -  zalecal rodzaj i grubosc plyt na obudowy dla 15-to calowego Dual Concentric-a. Dzisiaj pewnie nikt by sie nie odwazyl stosowac tak cienki material w stosunklu do wymiarow tych szaf, no i zwazywszy na fakt, ze to glosnik 15 cali ! A jak graja te glosniki w obudowach z wiorowki...? Kto zna i slyszal, to wie. Dla mnie - jak narazie - nie ma powrotu do wspolczesnych kolumn - slupkow :-) Ciekawostka jest to, ze np. dla obudowy z kolumny II zalecana jest plyta wiorowa grubosci zaledwie 18mm, natomiast jesli te sama obudowe chcielibysmy wykonnac ze sklejki, to jej grubosc powinna byc nie mniejsza niz 25mm. Nasuwa sie wiec wniosek, ze wiorowka jest lepszym materialem do tego celu niz sklejka. Z tym, ze wiorowke stosowano o zwiekszonej gestosci - i to wyraznie widac np. w moich kolumnach. W sumie jak sie pomysli, to moze to miec swoje uzasadnienie. Wiorowka ma - jak sadze - bardziej nierownomierna strukture (drobiny trocin roznej wielkosci - z roznych gatunkow drewna -  klej, pecherzyki powietrza), wiec fala akustyczna przechodzac, napotyka na sasiadujace ze soba materialy o roznej przenikalnosci akustycznej, oslabia sie, zalamuje na styku roznych struktur, w zwiazku z czym wiorowka moze lepiej pochlaniac dzwieki, a tym samym drgania powierzchni obudow dla ich czestotliwosci rezonansowych moga miec mniejsza amplitude (sa cichsze) anizeli mialoby to miejsce w przypadku obudow wykonanych z tej samej grubosci sklejki czy tez MDF-u. Ale wydedukowalem... :-) Sadze, ze z gruboscia plyt nie ma co przesadzac, natomiast wykonac solidne usztywnienia, aby powierzchnie czesci plyt nieusztywnione pozostawaly stosunkowo niewielkie. Ja osobiscie mysle nad obudowami do moich 12-to - pozniej moze rowniez do 15-to calowych D.C. Tannoya. Pod wzgledem estetyki podobaja mi sie te stylowe z linii Prestige..., jak np. Turnberry, Sandrngha, Kensington. W wymienionych siedz 10-calowe glosniki. Do 12-tek i 15-tek musialbym przyjac wieksze wymiary obudow, no i wolalbym wyzsze. Kto wie czy nie zdecyduje sie wlasnie z plyty wiorowej.
A przy okazji... Moze ktorys z kolegow wie, kto wykonuje obudowy - potrafi takie wykonac - ktore beda wysokiej jakosci (porownywalne do oryginalow), kto jest jednoczesnie solidny i terminowy ? Najlepiej z okolic: Poznan, Szczecin Pila, Gorzow. No i czy mozna gdzies kupic plyty wiorowe o zwiekszonej gestosci.

Dudeck

  • 5101 / 5880
  • Ekspert
22-04-2009, 12:43
No na przykład  ... Diora ( najbliżej Poznań , ale czy blisko ) .

http://www.diora.swidnica.pl/index.php?sub=produkty_1

Lutek

  • 535 / 5879
  • Ekspert
22-04-2009, 13:04
>Ducek
Ale czy oni rozmawiaja z klientem, ktory chce jedna pare obudow..., jak nie zadzwonie, to sie nie dowiem :-)
No i jeszcze kwestia rysunkow technicznych dla tych obudow. Moze ktorys z kolegow ma jakies plany. Osobiscie nie moge w necie znalezc. Zeby byl chociaz przekroj w plaszczeznie poziomej, to juz reszte sam bym narysowal. Chodzi o sposob i wymiary laczen tych bocznych, frezowanych listew ze scianka przednia i bocznymi.