Audiohobby.pl

Potencjometr

MAG

  • 2393 / 5901
  • Ekspert
18-09-2011, 12:11

Mam taki problem potencjometr mi nawala i nie mam zielonego pojęcia czy da się to jakoś przeczyścić , nasmarować?

Potencjometr jest zespolony z balansem L-P .
Po uruchomieniu wzmacniacza muszę w dość drastyczny sposób odkręcić kilka razy w prawo na full dopiero jakby zaskakuje ? przy pogłaszaniu lekko szumi , strzela .
Kolejne pytanie czy taki przełącznik też się konserwuje w jakiś specjalny sposób ?


Może ktoś poradzi co z tym fantem w domowych warunkach zrobię. Posiadam jakieś specyfiki typu kontakt pr itp


Z góry dziękuję






Nie ma złej pogody jest tylko złe ubranie;)

Savage

  • 889 / 5916
  • Ekspert
18-09-2011, 12:26
Ten potencjometr ma na froncie chyba 2 śruby po przekątnej trzeba je odkręcić i uda się go rozebrać.
Jesli mnie pamięć nie myli kiedyś taki konserwowałem. Potem wystarczy psiknąć Kontaktu PR i będzie chodzić długo i bez problemu.

Przełączniki ze zdjęcia można potraktować chemią do styków i to chyba najprostsza metoda.
Jak nie pomoże to papier ścierny i matowienie każdego styku tak żeby usunąć powstałe przez lata tlenki.

MAG

  • 2393 / 5901
  • Ekspert
18-09-2011, 14:41


Dzięki Savage potencjometr działa lepiej ale następny problem gniazdo słuchawkowe brumi ehh co zrobić?






Nie ma złej pogody jest tylko złe ubranie;)

Savage

  • 889 / 5916
  • Ekspert
18-09-2011, 16:35
Może to być kwestia styków i wtedy to samo co się tyczyło przełącznika.
Albo coś z elektroniką skoro brumi. Nie wiem co to za wzmacniacz.
Z reguły wyjście słuchawkowe jest realizowane bezpośrednio z końcówki poprzez dzielnik
napięcia i tyle. Zdarzają się jednak wzmacniacze w których częśc słuchawkowa ma swój
oddzielny tor.