Audiohobby.pl

Audio => Ogólnie o audio => Wątek zaczęty przez: Corvus5 w 26-10-2010, 13:35

Tytuł: Zasilacze
Wiadomość wysłana przez: Corvus5 w 26-10-2010, 13:35
Jestem w trakcie zakupu zasilacza rzędu 12V/5A. Jak wygląda wg was porównanie zasilacza liniowego ze stabilizowanym impulsowym? Jak przy tym wypadają konstrukcje oparte o transformator toroidalny i czy można kupić gotowe zasilacze w obudowie oparte o taki typ transformatora?
Tytuł: Zasilacze
Wiadomość wysłana przez: asmagus w 23-02-2012, 13:50
Ciekawy temat bez odpowiedzi.

Wiele urządzeń obecnie produkowanych korzysta z zasilaczy wtyczkowych stabilizowanych, jak np. EMU 0404 USB (5V) czy też PRO-JECT Headbox (16V), sprzęty Sony (9V), czasem zasilacze te nie wyrabiają, jak ten od EMU.

Jak ważne jest zasilanie w audio nie trzeba pisać. Nie każdy z nas jest elektronikiem, więc nie każdy ma umiejętności by sobie samemu zasilacz zrobić.

Czy alternatywą dla zasilaczy wtyczkowych może być np coś takiego?

http://inradio.pl/index.php?page=shop.product_details&flypage=shop.flypage&product_id=643&option=com_virtuemart


Pytanie Corvus5 pozostaje otwarte ... jeśli w komplecie z urządzeniem jest zasilacz stabilizowany impulsowy to zamiana go na linowy jest sensowna/bezpieczna?
Tytuł: Zasilacze
Wiadomość wysłana przez: asmagus w 23-02-2012, 20:57
Hallloooooo .... naprawdę, poza działem słuchawki istnieje życie ;)
Tytuł: Zasilacze
Wiadomość wysłana przez: majkel w 24-02-2012, 00:23
Jest sensowna. Dowodem niech będzie fakt, iż sprzedałem już kilka takich ustrojstw - do Arcam rDAC najwięcej.

Tak na marginesie - Head Box ma układ zasilania w środku, a to coś do gniazdka to tylko transformator.
Tytuł: Zasilacze
Wiadomość wysłana przez: yogilla w 14-03-2013, 13:31
Odświeżę trochę temat , chociaż nie jestem pewien czy temat będzie w dobrym miejscu , ale mój problem dotyczy właśnie zmiany zasilacza , a właściwie jego dorobienie na nowo .

Harman Kardon Mas100 jest zestawem składającym się z dwóch części plus kolumienki. W jednej części jest wzmacniacz i zasilacze a w osobnej części CD , układy wejściowe , wyjściowe ,DAC , USB , RS232 i wejście na iPoda .
Ja posiadam tylko część z CD i chciałem dorobić do niej zasilacz . Oryginalny zasilacz jest impulsowy i takiego raczej nie zrobię , ale konwencjonalny + - 15V 500mA oraz +5V 2A  myślę że nie było by problemu . Czy taka zmiana będzie miała jakiś wpływ na jakość dźwięku , czy ma to w ogóle sens .

Niestety mam kilka wątpliwości :
1 ) czy wystarczy  podłączyć tylko to zasilanie + - 15V i 5V
2 ) którą masę wykorzystać na złączu


Pytań  mam znacznie więcej , ale to już z osobami które były by zainteresowane i skłonne do pomocy.
Zamieszczam kilka zdjęć poglądowych ,dla wstępnej orientacji w temacie , na zdjęciu zestawu od tyłu nie ma taśmy łączącej zestawy. Ja mam tą taśmę.
Tytuł: Zasilacze
Wiadomość wysłana przez: cin157 w 19-03-2013, 03:45
Impulsowe zasilacze są małe i lekkie i bardzo tanie na ebay lub na allegro i do filtracji napięcia nie wymagają dużych pojemności ale wymagają dobrych kondensatorów pracujących na większy prąd pracy, lub takie kondensatory dają jeszcze wyższą jakość, dla mniejszych prądów pracy.
Filtr Co nie posiada jednego kondensatora elektrolitycznego i w jego miejsce są krótko wstawione kondensatory tantalowe i ceramiczne, a filtr Cp można zrobić trochę inaczej i zastosować pełną ilość kondensatorów elektrolitycznych 18szt. a węzeł prądowy takiego bloku kondensatorów zrobić pośrodku.
Po prostu dzięki takiemu złożonemu kondensatorowi zasilania sam zasilacz nie ma wpływu na jakość audio urządzenia i w ogóle jakość urządzenia wyraźnie wzrasta.
Tytuł: Zasilacze
Wiadomość wysłana przez: almagra w 19-03-2013, 14:50
Stosowanie zasilaczy impulsowych jest niedopuszczalne w audio.
Tytuł: Zasilacze
Wiadomość wysłana przez: yogilla w 19-03-2013, 16:15
 Właśnie o takie zdanie mi chodziło , czułem że nie jest to dobre rozwiązanie . Postaram się sklecić jakiś zasilacz konwencjonalny , tylko mam problem z tymi masami , która to masa zasilania a która sygnału audio.
Wygląda na to że 6 i 7 oraz 14 i 15 to masa zasilania , natomiast 9 i 12 to masa sygnału audio .
Odnośnie jeszcze samych zasilaczy , czy +/_ 15V na 317/337 lub 7815/7915 będzie dobry , ( prądowo myślę że wystarczy , gdyż te napięcia na schemacie są oznaczone 500mA )  gorzej z tymi 5V , na schemacie podane jest 2A , może stabilizator 78T05 5V 3A co wy na to ?
Tytuł: Zasilacze
Wiadomość wysłana przez: almagra w 19-03-2013, 18:04
Strasznie trudno poradzić sobie z pozornie niesłyszalnymi zakłóceniami generowanymi przez przetwornice impulsowe.Nawet zwykły prostownik diodowy w zauważalny sposób sieje.Po co robić jeszcze więcej syfu?
Tytuł: Zasilacze
Wiadomość wysłana przez: cin157 w 22-03-2013, 09:43
Jednak dławiki i dobre kondensatory doskonale filtrują zakłócenia nie radiowe. Podałem przykład zmniejszenia zakłóceń radiowych: dławik doskonale tłumi strome załączanie się diod, dobrany kondensator 138nF nawet wpływa na mniejszy prąd jałowy transformatora, a uziemienie uzwojenia wtórnego do masy jest kondensatorem 68nF.
Tytuł: Zasilacze
Wiadomość wysłana przez: Corvus5 w 22-03-2013, 16:22
Cin157, to jest za proste rozwiązanie jak na ciebie :)
Tytuł: Zasilacze
Wiadomość wysłana przez: cin157 w 22-03-2013, 21:17
Ja nie jestem elektronikiem, ale mam sposób chłopsko skuteczny i nie tylko dławik z powodzeniem stosuje się dla diod prostownika ale i dla tyrystora, który aby nie promieniował jest z dławikiem ekranowany. Takie proste układy stabilizacji wstępnej z tyrystorem pracującym na właściwy zasilacz można stosować w prostych zasilaczach małej mocy dla małych transformatorków aby udary impulsów tyrystora nie miały dużego i niszczącego prądu dla kondensatorów, bo mały transformatorek nie da większego prądu. Czasem stosując el.kondensatory o większej pojemności opłaca się ograniczyć na nich napięcie i w sumie taniej wyniesie, bo tyrystor pracuje tylko z jednym tranzystorem i paroma rezystorami, i dodatkowo  poprzez dobraną diodę zenera porównuje swoją impulsową pracę całkowania na el.kondensatorze, dla sterowania stabilizowanej różnicy napięcia różnicowego samego stabilizatora.
Jakieś inne kombinowanie bez dławika nie daje dobrych wyników ja tak robię bo lubię stosować diody schottky i zyskuje na prostowniku nie całe 2V oszczędności.
Tytuł: Zasilacze
Wiadomość wysłana przez: cin157 w 22-03-2013, 21:39
Temat zasilacze jest jakimś szacunkiem dla zasilania dobrych układów, jako warunek ich poprawnego działania. Ten prosty układ z tyrystorem robiłem w 1984roku i zapomniałem dopisać aby poprawnie działał tyrystor musi się automatycznie kasować i do tego przed el.kondensatorem potrzebna jest jedna szeregowa dioda schottky.
Tytuł: Zasilacze
Wiadomość wysłana przez: cin157 w 23-03-2013, 00:06
Corvus5 podam dosyć prostą informację na której dawno można było zarobić duże pieniądze, bo układy się nie wzbudzają i można je przyśpieszać i nie mają od zasilania inter modulacji np. dla czułych wejść wzmacniaczy.

Poziom 1 węzła dotyczy dodatkowych i nie tak dokładnych wyprowadzeń napięciowych po stronie elektrod węzła i w miejscu przylutowania węzła do płytki montażowej (nie tak dokładne, bo liczą się powierzchniowe wyprowadzenia w pobliżu wzorca napięcia).
Poziom 2 posiada ważne wyprowadzenie dla dzielnika wzorca napięcia i w około niego są inne ważne wyprowadzenia napięciowe i logicznie stosowane względem tego wzorca napięcia (jest też możliwość wywiercenia jednego otworu na wiele cienkich drucików i też ma znaczenie ich logiczne wybieranie do połączeń w układzie). To miejsce dopuszcza do robienia wprowadzeń lekko średnio prądowych.
Poziom 3 posiada elektrodę głównego filtru bloku el.kondensatorów i miejsca podłączeń kondensatorów tantalowych i ceramicznych i w tym obszarze od poziomu wyprowadzeń zasilania węzła i powyżej dopuszcza się robić wyprowadzenia średnio prądowe. Ciekawe bo na poziomie wzorca napięcia jest możliwe pobrać maksymalny prąd, ale ani trochę poniżej wzorca napięcia, bo od razu zasilacz się wzbudza, dlatego wprowadziłem jakiś porządek aby jedne wyprowadzenia średnio prądowe nie zakłócały się z głównym wyprowadzeniem prądowym.
Poziom 4 generalnie posiada wektor zasilania i pobierania prądu i leżące jak najbliżej siebie, aby nie wpuszczać do węzła błądzących prądów i są to elektrody tr.drenu, prądy prostownika i powyżej nich główne wyprowadzenie prądowe.
Jak jest widać z moich rysunków i opisu nie trudno jest robić profesjonalną elektronikę i szkoda że tak prostych i bardzo potrzebnych rzeczy nie uczą w szkołach, innymi słowy kto to stosuje to ma pewny sukces.
Tytuł: Zasilacze
Wiadomość wysłana przez: cin157 w 23-03-2013, 17:35
Tą techniką mogę na wspólnym węźle masy GDN zamieścić: zasilacz, wzmacniacz i drugi zasilacz symetryczny dla napięciowych stopni. Takie techniki wymagają intensywnego myślenia i jeśli raz dobrze się takie coś opracuje to się ma.
Podałem kilka przykładów stosowania w różny sposób nie tyle węzłów prądowych co poprawnych połączeń, aby mieś też dobrą jakość.
Odnośnie zasilania w spawarkach są większe kondensatory prądowe I=30A które można wykorzystać dla spawarek prądu stałego, ale kondensatory muszą być podłączone w bloku każdy jeden do siebie poprzez dławiki np.30uH, aby nie spalić się od złego łuku elektrycznego, np. jeśli na hasło ktoś usunie dławili to może w tej chwili kogoś zabić.
Tytuł: Zasilacze
Wiadomość wysłana przez: cin157 w 23-03-2013, 17:37
Ten czarny węzeł zrobiony jest z pętelek zwiniętego drutu, które zaznaczyłem liną.
Tytuł: Zasilacze
Wiadomość wysłana przez: cin157 w 24-03-2013, 01:18
Nie wiem czy te moje informacje są przygnębiające czy ciekawe. Nie jeden odczuwa że to zmusza ludzi do myślenia i do wysiłku i woli tego nie widzieć.
Węzły prądowe można dobrze robić w różny sposób i pokazałem kolejny przykład, ale typowo są to węzły powierzchniowe.
Widły są połączeniami dla filtrów kondensatorowych, wchodzą w miejsca węzła tam gdzie poola są zakreskowane, pola nie zakreskowane to miejsca głównych wypr.napięciowych z VRref i inne drugiej kategorii oraz wypr.średnio prądowe. Myśląc można nie tylko z tyłu ale i z przodu węzła robić trochę wyprowadzeń średnio prądowych i inne. Pamiętać trzeba że tył węzła widać jest obkręcony o 180* i ma to znaczenie dla górnego rysunku, bo dolny jest przykładem sposobu połączenia dwóch węzłów masy na więcej zasilaczy przypadających na jeden węzeł masy.
Można myśleć jak co w ogóle lepiej łączyć ale do tego potrzebne są jakiekolwiek dobre przykłady.
Tytuł: Zasilacze
Wiadomość wysłana przez: cin157 w 24-03-2013, 01:21
Jakoś trochę jestem przepracowany i zapomniałem podać rysunek, od nowa musiałem moje informacje zrobić, bo miałem skasowane i zrobiłem tylko podobne i prostsze jakie kiedyś miałem, ale też dobre.
Tytuł: Zasilacze
Wiadomość wysłana przez: cin157 w 24-03-2013, 15:44
Ten dolny węzeł masy na cztery zasilacze może też być na osiem zasilaczy, jeśli też i z tyłu je zamieścić a dodatkowe elektory średnich prądów i napięciowych są po tej samej stronie węzłów.
Poznając bardziej skomplikowane węzły masy wie się jak robić węzły drenu lub kolektora lub najskromniejsze zasilania prostownikowego.

Ale przed tymi co lubią majsterkować jest otwarta droga do profesjonalnej elektroniki, tylko co tak wspaniałego zasilać, tak poważnie dobrymi i logicznymi zasilaczami (sam zasilacz i wzmacniacz jest zasilany na plusach i minusach układu na tych samych węzłach prądowo napięciowych -jaka ciekawa zabawa jeśli sami wiecie jak i co sobie podłączyć). Myślę że te moje wtrącenie się do tematu wyczerpałem.
Tytuł: Zasilacze
Wiadomość wysłana przez: Corvus5 w 24-03-2013, 16:24
Dla mnie mieszanie 3 typów kondensatorów to masakra. Już nawet 2 różne generują rezonanse, a im dalej oddalone, tym rezonans schodzi niżej w częstotliwości, ale najgorsze, że to słychać jako zniekształcenie dźwięku. Jak to się tutaj ma?
Tytuł: Zasilacze
Wiadomość wysłana przez: cin157 w 24-03-2013, 19:39
Słuszne pytanie kondensatory jedne drugimi jakoś wzajemnie się modulują, ale dokładnie podłączone w jednym punkcie tylko się w paśmie impulsów uzupełniają, w stronę bardziej idealnego kondensatora, czyli jest tylko lepiej.
Nawet zastosowanie na wyjściu zasilacza krótko podłączonego kondensatora tantalowego, o dobrej pojemności 1000uF, daje skok stabilizacji impulsowej do 150uV na zaiskrzenie obciążeniem zasilacza nawet na wartość kilku amper i taką też stabilizator ma klasę stabilizacji napięcia stałego, jak nie lepiej, bo na ekranie oscyloskopu na zakresie 2mV/działkę linia stabilizacji nawet na oko nie drgnie i to w całym pasmie. Mam proste schematy dobrych stabilizatorów co takie mają parametry, ale należy wiedzieć ile pojemności dać innych kondensatorów, aby w razie łuku nie było nieszczęścia i są to niebezpieczne sprawy.
Tytuł: Zasilacze
Wiadomość wysłana przez: cin157 w 24-03-2013, 20:25
Diody zenera Di i Dip 2.55Vz można zastosować jako większego prądu dwa szeregowe LED infra red, ale dodatkowo biały LED od razu optycznie wskazuje stan przeciążenie zasilacza.
Możliwe że są ludzie lubiący bawić się nie stosowanymi i cenzurowanymi technikami i przez to jak z pod ciemnej gwiazdy, a są niektórzy co się boją tej ciemności i wolą cofnąć się jak do przedszkola i z takim czymś nic wspólnego wspólnego.
Tytuł: Zasilacze
Wiadomość wysłana przez: cin157 w 24-03-2013, 21:34
Tak na prawdę to moje informacje się trochę zmieniają i dotyczy to jakiś ozdóbek-dodatków, dlatego podaję taką interesującą stronę jako całkiem dobrą. Nawet po napisaniu poprzedniej informacji 20:25:45s zaraz poszedłem się wysikać i jak wróciłem już pogasły światła na ulicy i zrobiło się rzeczywiście ciemno, ale po niedługim czasie znowyu wszystkie światła się zapaliły.
Tytuł: Zasilacze
Wiadomość wysłana przez: cin157 w 25-03-2013, 01:15
Teraz niektórzy mnie rozumieją że do dobrego i precyzyjnie logicznego zasilania czuje się szacunek i w takim przypadku jest zapytanie do samego siebie: to co tak dobrego posadzić na takim zasilaniu?. Moje prawie wszystkie projekty audio schematów takie są dobre i niejednokrotnie proponowałem coś prostego: wzmacniacz słuchawkowy i przedwzmacniacz o niskiej rezystancji i to bez konieczności użycia tranzystorów MOSFET i przypomnę te schematy.
Tytuł: Zasilacze
Wiadomość wysłana przez: cin157 w 25-03-2013, 08:48
Dla VMOSFET VN10KE i prądu drenu Id=170mA napięciowy wzmacniacz ma napicie wyjściowe zaledwie 2Vp, a nie jak podałem 2.8Vp i dla prądu Id=225mA napięcie wyjściowe wynosi 5Vp i jest też wyższe zasilanie VMOSFET.
Na forach temat zasilacze jest mało popularny i rzadko są tam zamieszczane informacje. Tak wąski zakres elektroniki pozwala na jakąś optymalizację sposobu zasilania, tylko zasilacze impulsowe nie są aż tak proste.
Myślę że nie jeden elektronik spróbuje coś dokładniej sobie zrobić i aby to było godne tej techniki to podałem parę przykładów napięciowych wzmacniaczy. Dobre są wzmacniacze napięciowe niskiej rezystancji, bo ich sygnał wyjściowy można prowadzić np. płaskim przewodem TV antenowym 300R i niema przydźwięku z sieci i mało tego jakość wzmacniacza mocy w ten sposób sterowanego jest wyraźnie wyższej jakości.