Audiohobby.pl

Jak sie bawic to sie bawić !

lancaster

  • Gość
23-11-2008, 10:11
Wczoraj mialem okazje porwnać bezpośrednio system stereo ze skrzypcami live...na początek jeszcze raz chcialbym bardzo podziekowac za taką mozliwość - samo doswiadczenie bardzo....inspisrujace :)
Do wykonania takiego testu posluzylismy się naprawdę znakomitymi zestawami glośnikowymi - Tannoy Red Monitor

Fragment utworu byl grany najpierw rownoczesnie na skrzypcach i systemie a nastepnie same skrzypce i sam system.
Srzypce zaznaczam są moim zdaniem cieżkim wyzwaniem dla zestawów/elektroniki. Zwykle słuchane przeze mnie systemy zamiast odtwarzać skrzypce zwyczajnie piszczą(jak nie przymierzając moja koszatniczka:))....lub w najlepszym razie brzmią jakby byly ze szkła przyprawiajac o luzowanie się plomb.
O wypelnieniu mozna najczęściej zapomnieć, a jezeli juz sie pojawia to w komplecie z ogolnym odsunieciem prerzentacji i zmuleniem....
Tannoy Red Monitor odtworzyly skrzypce ZNAKOMICIE. Brakowalo tylko nieco energii(prawdopodobnie jakosć nagrania). Sama barwa, timbre, powietrze zdecydowanie mówila nam ze grają skrzypce....szok....bardzo fajnie znaczy sie :)
Z TRM bylo slychać ze uzyty instrument byl wyzszej klasy niż ćwiczebny ktorym dysponowaliśmy, jednak nie przeszkadzało to nikomu w pełnym poczuciu ze oto w pomieszczeniu mamy żywy instrument.
Szczerze mowiac obawialem sie troche bo Tannoy jawil mi sie grającym w prawdzie bezpośrednio ale też jaskrawie....i tu mialem obawy czy zamiast romantyczneych skrzypiec nie uslyszymu tradycynego we wspłczesnym audio - piiiiiijjjjjjiiiiiiiipppppiiijjjjjjj. Nic  z tego. Kiedy trzeba lekko matowe, kiedy trzeba o mocnym rysunku a calosć wyraźnie wykonana poprzez przesuwanie smyka po strunach i dopelnienie pudlem a nie przez spuszczane z wolna powietrze z balonika.
.
Fajna rzecz.

piotrmos

  • 21 / 5905
  • Użytkownik
23-11-2008, 10:32
Ciekawa sprawa !

Jakiego utworu używaliście?  To może przytaszcze dziś skrzypce po dziadku i też popiłuję z wieczora dla porównań :) Ja osobiście jestem ciekaw kontrabasu, albo .... :D perki :)

lancaster

  • Gość
23-11-2008, 10:43
niestety kontrabasu do skrzypiec nie porownywalismy :)
Perka....no cż wygaru na basie takiego an bank nie będzie....dodatkowo nie jetsem pewien czy perka ma szanse "wejść" na plyte z pelnym rozmachem ?

Skrzypce po dziadku - mile widziane !:)

konto_usuniete

  • 56 / 5428
  • Użytkownik
23-11-2008, 13:03
Kurczę. Szkoda, że nie byłem.

iwok

  • 169 / 5901
  • Aktywny użytkownik
23-11-2008, 13:20
To się nazywa odsłuch!  Fajna sprawa.  Do tego niezły sprzęt.  To te głośniki, które były produkowane w latach 60-tych?

Słuchaliście nagrania tego samego wykonawcy i instrumentu, który grał na żywo czy użyliście "gotowej"płyty?

konto_usuniete

  • 56 / 5428
  • Użytkownik
23-11-2008, 13:34
Czy sam gospodarz zagrał na tych skrzypcach ? :-)

lancaster

  • Gość
23-11-2008, 15:50
am gospodarz niestety nie :) Zagral gosc - uczen szkoly muzycznej w Pile. Wkleibym fotke, ale nie bardzo wiem czy moge upubliczniac. W kazdym razie bardzo mi sie podobalo.

lancaster

  • Gość
23-11-2008, 16:08
Iwo, sluchaliśmy gotowej plyty pod którą wykonawca sie dopasowal, ale mamy przyobiecane nagranie bez kompresji tegosamego instrumentu/wykonawcy....i wracamy do tematu :)

Bacek

  • 2366 / 5898
  • Ekspert
23-11-2008, 17:03
Is it still needed with new titanium diaphragms which are smoother?
ali baba and the forty thieves
Ali Baba and the Forty Thieves
Ali Baba and the FORTY THIEVES
ALI BABA AND THE FORTY THIEVES

Bacek

  • 2366 / 5898
  • Ekspert
23-11-2008, 17:03
Sorry, sam nie wiem jak można pomylić fora. Marek jak możesz to zmoderuj ten wpis.
ali baba and the forty thieves
Ali Baba and the Forty Thieves
Ali Baba and the FORTY THIEVES
ALI BABA AND THE FORTY THIEVES

Lutek

  • 535 / 5869
  • Ekspert
23-11-2008, 18:33
>piotrmos, 2008-11-23 10:32:53
 " Ciekawa sprawa ! Jakiego utworu używaliście? "
 
Grane byly urywki z Vivaldiego - Cztery pory roku. Natomiast do bezposredniego porownania brzmienia pojedynczych skrzypiec z tymi na zywo posluzyla Humoreska Antoniego Dworzaka.

Lutek

  • 535 / 5869
  • Ekspert
23-11-2008, 18:46
Kilka fotek z proby poprzedzajacej wizyte gosci. Przy porownywaniu pojedynczych skrzypiec zalezalo mi na mozliwie bliskim usytuowaniu tych prawdziwych w sasiedztwie lewej kolumny, gdyz na nagraniu realizator umiescil je w lewym glosniku.  Zalaczylem tylko trzy przykladowe fotki, ale przetrenowalismy wiecej pozycji - oczywiscie chodzi o pozycje z usytuowaniem zywych skrzypiec  w przestrzeni :-)

>lancaster
dawaj swoje fotki - Tomek nie ma nic przeciwko.

konto_usuniete

  • 56 / 5428
  • Użytkownik
23-11-2008, 19:44
Lutek,

Gratuluję pomysłu z tymi skrzypcami na żywo.

pozdrowionka

PS. Ja tylko czekam na wpis Lancastera w stylu Jozwy Maryna. - "Zestaw Lutka lepiej oddawał barwę skrzypiec niż prawdziwe skrzypce" :D

rafal996

  • 1090 / 5901
  • Ekspert
23-11-2008, 20:33
Ciekawa sprawa :) Aczkolwiek jest pewne ale...

Pytanie brzmi, na ile słuchaliście (słuchamy) tego, jak skrzypce odtwarza dany system, a na ile tego, jak realizator chciał, żeby te skrzypce brzmiały. Kiedy brak wypełnienia czy szklistość jest efektem sposobu odtwarzania systemu, a kiedy skutkiem takiej a nie innej realizacji, techniki nagrywania, pomieszczenia itd.

Fajnie by było zrobić inny test - samodzielnie profesjonalnie nagrać skrzypce (albo np. gitarę klasyczną), a potem to odtworzyć i porównać z graniem na żywo, w tym samym pomieszczeniu i w tych samych warunkach.

Niemniej jednak pomysł takiego porównania ciekawy naprawdę. Dysponuję skrzypcami i sam bym chętnie coś takiego zrobił. Nawet z nagrywaniem bym się mógł pokusić. Tylko pewnie jak zwykle zostaną same chęci ;)

Rafaell

  • 5033 / 5899
  • Ekspert
23-11-2008, 22:07
=>>> rafal996, 2008-11-23 20:33:25
Czy Ty wiesz na co ty się zamierzasz zacznie się najpierw od tego ze każdy mikrofon inaczej rejestruje, później okaże się że każde ustawienie mikrofonu też ma wpływ a później dalej efekt toczonej lawiny :D



Rafaell

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------


Żyłem zaczarowany, uwieziony w jakimś ciele i w pokorze jakiejś duszy...

                      J L Borges