Audiohobby.pl

Klub miłośników klasycznej muzyki XX wiecznej

marcow

  • 1045 / 5356
  • Ekspert
20-03-2010, 17:49
Od kilku dni słucham  XV symfonię Szostakowicza w  różnych wykonaniach. Dawno jej nie słuchałem. To jednak, jedna z lepszych jego symfonii. Dużo w niej cytatów z wcześniejszych kompozycji.
Pewnie podsumowuje w niej swój dorobek i życie. Ciekawe dlaczego znalazły się tam cytaty z Wilhelma Tella? Może jakieś dziecięce wspomnienie?
Kiedyś najbardziej lubiłem  IV. Od niej zaczęła się moja przygoda z Szostakowiczem. Też ją cytuje w XV..
Chcę przesłuchać na nowo wszystkie i zobaczyć, która dzisiaj wyda mi się najlepsza?
Mam je wszystkie, niektóre nawet w trzech wykonaniach.
Macie jakąś swoją ulubioną?
Przepraszam za brak składu, to taka moja myślo-odsiewnia.

Max

  • 2204 / 5397
  • Ekspert
21-03-2010, 08:43
Jak nie mam pomyslu na to czego chcialbym posluchac, siegam po XV Szostakowicza. Mam jedno z wybitniejszych nagran: Kurt Sanderling, Berlińczycy (1978). Szczegolnie pierwsza czesc "Allegretto" jest jedyna w swoim rodzaju. Owa skondensowana ekspresja i energia, o ktorej wspominalem juz przy okazji I koncertu skrzypcowego, tutaj osiaga apogeum. Allegretto trwa zaledwie okolo 8 min, ale jest to jeden z najbardziej gestych i kipiacych od emocji symfonicznych ustępów jakie slyszalem.
Na pewno jedno z moich "greatest hits":)

Polecam album Matthew Rye "1001 Albumow Muzyki Klasycznej", w ktorym znalezc mozna najbardziej spektakularne nagrania plytowe w historii. Pieknie opisane same dziela plus najlepsze plyty. Kilka z mojej kolekcji tam znalazlem. No i wlasnie nagranie Sanderlinga z Berlinczykami XV symfonii podaje sie tam jako wzorcowe.    

marcow

  • 1045 / 5356
  • Ekspert
22-03-2010, 09:43
Na dobry początek tygodnia jako pobudka może melomani i właściciele dobrego sprętu coś napiszą.!
To jeden z nielicznych utworów do testowania niskich częstotliwości i nie tylko!
&NR=1

marcow

  • 1045 / 5356
  • Ekspert
22-03-2010, 13:52
Arvo Pärt-co o nim sądzicie? Dla mnie jeden z wielkich XX w.
A może zasłużył już na miano wielkiego kompozytora XXI w?
Chyba dokonał więcej niż jego równolatkowie Górecki i Penderecki
&NR=1

Celowe zestawienie

Shakhal

  • 617 / 5593
  • Ekspert
25-03-2010, 06:21
>> marcow, 2010-03-22 13:52:12

Dziś po raz pierwszy słuchałem Arvo Part - [2005] Lamentate [ECM 1930 i Arvo Part - 1999 - Tabula Rasa.
Naprawdę świetne i chcę poznać inne dzieła tego kompozytora.

marcow

  • 1045 / 5356
  • Ekspert
25-03-2010, 15:16
Posłuchajcie tego. Znowu Arvo Part
&NR=1

I nawet nieźle słychać.

asmagus

  • 4439 / 5449
  • Ekspert
27-03-2010, 13:37
Wałkuję właśnie widoczne poniżej płyty.

Możecie nazwać mnie ignorantem ale w tej muzyce nie ma emocji. Jest bajeczna technika, fenomenalny głos ale emocji brak. Wolę za przeproszeniem fałszującego, zaćpanego Ryszarda Riedela, kołyszącego się na scenie i śpiewającego "List do M" - widzę jego ból, widzę, że czuje co śpiewa, ze cierpi.



Jak słucham Pani Anny to mam wrażenie, że śpiewa ...robot, tak sterylne nie są nawet narzędzia chirurgiczne ;)


... może się przekonam, wyselekcjonowałem kilka płyt, uzupełniam wiedzę podstawową i staram się zrozumieć o czym jest dana aria i co w danym momencie śpiewa Pani Anna - nic na siłę :)

marcow

  • 1045 / 5356
  • Ekspert
27-03-2010, 14:06
Nic na siłę! Z dnia na dzień nie pokochasz nowej dla Ciebie muzyki
To przyjdzie, ale nie koniecznie to od czego zaczynasz.
Nieraz się trafi. Ale nigdy nie wiadomo co komu przypadnie do gustu.
to zależy od nastroju, samopoczucia itd.
Posłuchaj to, uczucia tu nie brakuje:

marcow

  • 1045 / 5356
  • Ekspert
29-03-2010, 09:19
Coś na dobry początek tygodnia aże to wielki tydzień to na poważnie!
http://www.youtube.com/watch#!v=rP_z2Jz1xc0&feature=related

marcow

  • 1045 / 5356
  • Ekspert
03-04-2010, 12:24
Wszystkim fanom muzyki XX wieku, spokojnych i zdrowych Świąt Wielkiej Nocy.
Oraz większego zaangażowania w życie Forum, bo bez niego ono wyschnie i zwiędnie.
Jeden czy dwa tematy nie utrzymają naszego forum na dłuższy czas.
Wymiana myśli ze samym sobą nie ma sensu. Jeszcze raz życzę wszystkiego najlepszego i proszę o odrobinę zadumy.
Zapomniany wspaniały polski kompozytor

marcow

  • 1045 / 5356
  • Ekspert
07-04-2010, 12:07
&NR=1

Max

  • 2204 / 5397
  • Ekspert
19-05-2010, 11:09
Marcow, łer ar ju ?
Ja sie srednio nadaje do utrzymywania na powierzchni szlachetnych watkow. A Ty uznales zapewne, ze to "mission impossible" i dales sobie spokoj ( ? ) Wracaj, mnie samemu zapalu nie wystarczy ;))

Jednym z ostatnich pozytywnych zaskoczen jest muzyka Sibeliusa. Siegnalem po jego symfonie przypadkiem. Na polce lezalo CD EMI Nipper Collection, z symfoniami 4,5 pod Karajanem z Berlinczykami. No to sobie wzialem.
Jako, ze kroluja tu klimaty postromatyczne a jezyk jest raczej nieskomplikowany, nie moze byc mowy o jakims odkryciu czy zaskoczeniu. To nie jest tworca na miare Bartoka czy Strawinskiego - absolutnie nie ta liga. Oczarowal mnie jednak klimat, zwlaszcza 4 symfonii; surowy, tajemniczy, posępny - bardzo wciągający. Do tej pory kojarzylem muzyke skandynawska z tworczoscia Griega, ale symfonika Sibeliusa, to jednak muzyka znacznie bardziej poglębiona i po prostu ciekawsza. Warto tez, podobno, siegnac po muzyke Dunczyka Nielsena, ktorego stawia sie (obok Sibeliusa, Mahlera czy Szostakowicza) wsrod czolowych synfonikow XX wieku. Sie poslucha, sie oceni ;)

marcow

  • 1045 / 5356
  • Ekspert
22-10-2010, 08:20
Po takiej dawce chopinowskiego miodu, czas na coś trudniejszego. Może wrócimy do tego wątku?
Ja ostatnio dorobiłem się gramofonu i wreszcie udaje mi sie stworzyć kolekcje z Szymanowskim.
Pewnie nikt tego nie słucha bo plyty udaje mi się kupić w bardzo przystępnych cenach i wyglądają na nie używane.
Ktoś z Was go słucha?

Max

  • 2204 / 5397
  • Ekspert
14-01-2011, 11:56
Dzis bedzie wspaniala okazja, aby uzupelnic luki zwiazane ze znajomoscia tworczosci Krzysztofa Pendereckiego.
Pierwszy raz po latach dojdzie do premierowego wykonania nowego dzieła Mistrza w Filharmonii Narodowej.  "Powiało na mnie morze snów... Pieśni zadumy i nostalgii" przeznaczona jest na duży skład - sopran, mezzosopran, baryton, chór i orkiestrę. Zamówiona została przez Narodowy Instytut Fryderyka Chopina.

Transmisja koncertu w Programie 2 PR - piątek, godz. 20

Na koniec zawsze mozna powiedz: "Co oni tak długo te instrumenty stroją" ? Alez "jednostajny halas", po prostu "sluchac sie nie da". Najpierw trzeba jednak posluchac, najlepiej da capo al fine.
:)

Rolandsinger

  • 2894 / 5901
  • Ekspert
14-01-2011, 12:16
@ Asmagus

Bardzo podobnie odbieram konfrontację Dżemu z Netrebko (dla mnie to rzemiosło, a nie sztuka). Jest to muzyka dla muzyki, tymczasem w bluesie czy niektórych odmianach rocka muzyka jest tylko środkiem wyrazu głębszych emocji. I tak powinno być...

_____________________________________

____________________________________________Zapraszam do zakładki AUDIOSCEPTYCYZM :)