Audiohobby.pl

Preamp słuchawkowy - co to takiego?

Paszeko

  • 1277 / 5468
  • Ekspert
05-06-2009, 20:09
Czy "preamp słuchawkowy" to przedwzmacniacz czyli urządzenie za pomocą którego wybieramy źródło, nastawiamy porządaną głośność, ewentualnie wprowadzamy korekcje i z którego sygnał jest wyprowadzany na końcówkę mocy głosnikową Z WBUDOWANYM DODATKOWO wzmacniaczem słuchawkowym, czy to po prostu wzmacniacz słuchawkowy z nie wiadomo po co wymyśloną inną nazwą?

NE5532

  • 206 / 5852
  • Aktywny użytkownik
05-06-2009, 20:55
Preamp słuchawkowy to kolejny kretyński termin wygenerowany przez ekipę Stryjeckiego w epoce audycji w Radio Jazz. Jest to całkowicie błędna i nielogiczna nazwa. Albo wzmacniacz słuchawkowy, albo przedwzmacniacz. Ten drugi może być wyposażony w wyjście słuchawkowe ale to nie skutkuje taką nienormalną nazwą. Czy widzieliście kiedykolwiek na przedniej ściance napis Headphone Preamplifier, bo ja jeszcze czegoś takiego nie widziałem? Drugim błędem jest mylne rozumienie nazwy Head Amp jako wzmacniacza słuchawkowego. Termin ten pojawia się przy okazji przed-przedwzmacniaczy MC (dodatkowy stopień MC włączany przed wejście MM), choć prawdę powiedziawszy został prawnie zastrzeżony w USA przez J. Bongiorno jako nazwa wstępnych stopni w jego Ampzilli. I tyle w temacie. Czytajcie dalej Hifa i tą całą krytyńską nowomowę jakiegoś tam nauczyciela od śpiewu z prowincji.
Nie mam czasu ... zarobiony jestem, włosy mi rosną ...

lancaster

  • Gość
05-06-2009, 21:26
....zobaczcie jak takie nonsensowne "okreslenia" dzialają. Mam na myśli WZMACNIACZ sluchawkowy a mówi sie "preamp"....i tak dobrze e jakiś magazyn nie zaczął przedwzmacniacza lansować jako np.....zewnętrzny stopień analogowy CD :))))
.....tez nie ma sie co dziwić ze nie zabralam sie za budowe preampa słuchawkowego - na co to komu ?:))))

Road To Nowhere

  • 1033 / 5902
  • Ekspert
05-06-2009, 21:37
A jak w takim razie nazwać "wzmacniacz słuchawkowy" z pre gramofonowym w jednym pudełku ,bo takowe też bywają ?

NE5532

  • 206 / 5852
  • Aktywny użytkownik
05-06-2009, 21:42
Masz na myśli Bellari VP-129 lub VP-130 - został zaklasyfikowany przez Stereophile\'a jako przedwzmacniacz phono. Natomiast jeśli jest to jedno z wielu wejść to wtedy będzie to przedwzmacniacz i już.
Nie mam czasu ... zarobiony jestem, włosy mi rosną ...

Paszeko

  • 1277 / 5468
  • Ekspert
05-06-2009, 21:51
>> Road To Nowhere, 2009-06-05 21:37:00
>A jak w takim razie nazwać "wzmacniacz słuchawkowy" z pre gramofonowym w jednym pudełku ,bo takowe też bywają ?

Najprościej jak się da - powinien sie nazywać phono preamp/headphone amp (combination) albo phono preamp+headphone amp.
Jasne że stwarza to trudność w przypadku tabel z rankingami urządzeń i gwiazdkami, bo to samo urządzenie musi występować dwukrotnie a co tu dopiero jak phpno preamp i headphone amp różnią się ilością tych gwiazdek...