Audiohobby.pl

Co zamiast dziurki w CD

Gabriel

  • 1229 / 5696
  • Ekspert
19-05-2009, 14:50
A ile ludzi tu dzisiaj,  ho hoo ;)

Molibden

  • 1906 / 5902
  • Ekspert
20-05-2009, 22:59
A czemu dziurka słuchawkowa w CD ma być zła?
Kolejny mit.
Tu jest sporo do poprawienia niewielkim kosztem, m. in dobranie wzmocnienia tego stopnia, potencjometr oraz rezytory wyjściowe, o kondnsatorwach i zasilaniu tylko wspominając.
Dodatkowo, skąd brany jest sygnał? W praktyce z tego samego miejsca co do wyjścia Cinch. A więc już za filtrem dolnoprzepustowym i ew. buforem oraz innymi układami (desymetryzacja w przypadku niektórych DACów).
Tymczasem można sobie w przypadku wyjścia słuchawkowego pozwolić na pewną ingerencję w miejsce z którego bierze się sygnał dla niego i pobrać ten sygnał wcześniej - sprzed filtra dolnoprzepustowego lub wprost z któregoś z wyjść symetrycznych DACa lub któregoś ze stopni I/V.
Regulację głośności potencjoemetrem też można poprawić - bywa, ze potencjoemtr jest w dziwnym miejscu, np. między wyjściem a słuchawkami, można też go całkiem pominąć i zastosować stałe lub przełączane wzmocnienie (poziom sygnału - z dzielnikiem lub bez na wejściu) albo regulator typu shunt.
_________________________________
Było to na posiedzeniu Biura Politycznego. Tow. Gierek miał powiedzieć:
"Towarzyszu Szydlak przestańcie pitolić i nas oszukiwać! Chleba wczoraj po południu w Warszawie nie było. Chleb towarzysze to jest rzecz święta. Chleb musi być!"Imperialistyczny wróg kusi cię Coca-Colą!

konto_usuniete

  • 0 / 5418
  • Nowy użytkownik
21-05-2009, 17:05
>> Molibden, 2009-05-20 22:59:59
A czemu dziurka słuchawkowa w CD ma być zła?
Kolejny mit.



Wiesz , to nie tak ze dziurka jest zła albo ze wierze w mity. Zakładając ten temat , w pierwszym wpisie zaznaczyłem ze moje źródło w ogóle nie posiada wyjścia słuchawkowego .


Swoja droga, dziurka w moim Philipsie  ( wyciągnąłem z szafy...) w bezpośrednim porównaniu z moim wtórnikiem +lampa  okazała sie gorsza.....


Waldek





WaldeK

Gabriel

  • 1229 / 5696
  • Ekspert
21-05-2009, 17:44
Jako że ten temat nie jest w zakładce DIY, to pierwsze co przychodzi na myśl - ktoś nie ma ochoty "grzebać się" w wbudowanych DACach, filtrach i buforach...Drugie co przychodzi na myśl - sprzęt nie ma "dziurki słuchawkowej".Trzecia rzecz - wbudowana "dziurka słuchawkowa" jednak "nie daje rady"... co przechodzi w rzecz czwartą - może by tak zbudować dobrą, "zewnętrzną dziurkę słuchawkową"...Piąta rzecz - zazwyczaj ostania strona dowolnego tematu poprzedzona jest wieloma stronami dyskusji...

Molibden

  • 1906 / 5902
  • Ekspert
21-05-2009, 18:15
To na początek może prosty wzmacniacz na AD8397?
_________________________________
Było to na posiedzeniu Biura Politycznego. Tow. Gierek miał powiedzieć:
"Towarzyszu Szydlak przestańcie pitolić i nas oszukiwać! Chleba wczoraj po południu w Warszawie nie było. Chleb towarzysze to jest rzecz święta. Chleb musi być!"Imperialistyczny wróg kusi cię Coca-Colą!

konto_usuniete

  • 0 / 5418
  • Nowy użytkownik
21-05-2009, 19:13
Jesli o mnie chodzi - to dzieki!

Moj układ  lampa + wtórnik ciągle ewoluuje ale myślę ze już bliżej niż dalej. W planach na najbliższy weekend mam wyprobowanie jeszcze kilku rzeczy  a później już tylko upakować w obudowę.

Porównanie ze scalaczkiem -  nawet w obecnej jeszcze nie w pełni dopracowanej formie -  na korzyść mojego rozwiązania.



WaldeK

wargeusz

  • 19 / 5504
  • Nowy użytkownik
23-05-2009, 13:36
Może zamiast dziurki CD - dziurka Forum608II. Piotrek608 jak widać płodny ;)
http://www.allegro.pl/item643459245_wzmacniacz_sluchawkowy_forum608ii.html

Rafaell

  • 5033 / 5896
  • Ekspert
23-05-2009, 13:41
To jakaś stara wersja w nowej nawalono kondensatorów że hej                

wargeusz

  • 19 / 5504
  • Nowy użytkownik
23-05-2009, 13:44
Panie Piotrze, jak czytałem miałeś okazję posłuchać (dawno temu) Forum608 i nawet miała pojawić się jakaś recenzja. Czy się pojawiła i gdzie można ją przeczytać?

wargeusz

  • 19 / 5504
  • Nowy użytkownik
23-05-2009, 13:46
Pytanie do Piotra Ryki :) Brakuje edycji wpisów ;(

Rafaell

  • 5033 / 5896
  • Ekspert
23-05-2009, 13:51
To juz zupełnie inny wzmacniacz, tak ze i recenzja z przed 3 lat juz pewnie nie aktualna



                     

konto_usuniete

  • 0 / 5418
  • Nowy użytkownik
27-05-2009, 18:55
Witam

Pracuje nad wrzuceniem swojego układu ( hybryda)  w obudowę.
W międzyczasie, w celach poznawczo- edukacyjnych
zmontowalem układ wzorowany na pierwszym schemacie z tematu " Z przeszłości RudiStora"
Układ trochę pozmieniałem - inne tranzystory i punkty pracy .
Słucham kilka godzin - zmontowany na "wygrzanych " elementach.
Porównanie mam niewielkie - standardowa dziurka w odtwarzaczu CD  i wtórnik emiterowy na darlingtonie  z lampa na wejściu.  Hybryda ma lepsze barwy , jest bardziej szczegółowa , układ wg RudiStora jest dynamiczniejszy ale i chłodniejszy . Mysle ze w pelni tranzystorowy uklad wg RudiStora bardziej bedzie odpowiadal sluchaczom , ktorzy lubuja sie w analizie nagran , wyszukiwaniu smaczkow , drobnych kontrastow dynamicznych. Hybryda gra dzwiekiem bardziej pelnym , ciaglym. Tu bardziej czuje sie klimat nagrania , nastroj itp

 Co do stereofonii - to po latach grania na kolumnach ciągle trudno mi sie przestawić...
Dziurka w CD na scalaku zostaje ciągle w tyle....



  WaldeK