Audiohobby.pl

Co zamiast dziurki w CD

jjurek

  • 2060 / 5830
  • Ekspert
17-05-2009, 14:39
>> almagra

Widzę, że masz wiedzę i doświadczenie.
BŁAGAM- jeden schemat i opis...
Piszesz wcześniej,że nie da rady...
To ołówkiem... sfotografuj......znajdź w necie.....BŁAGAM :)
Nie męcz nas. Marnujemy czas błądząc....

konto_usuniete

  • 0 / 5418
  • Nowy użytkownik
17-05-2009, 14:41
No to żeście mi naprawdę pomogli....


Dzieki!

WaldeK

jjurek

  • 2060 / 5830
  • Ekspert
17-05-2009, 15:02
>> WaldemarK

W zołnierskich słowach: Szerekes z pierwszego linku jest OK.

almagra

  • 11514 / 5554
  • Ekspert
17-05-2009, 15:03
jjurek myślę,że intelektualna przygoda z budową najlepszego Twoim zdaniem urządzenia odsłuchowego da Ci więcej frajdy i prawdziwej satysfakcji niż poskładanie urządzenia przez kogoś  innego uważanego za najlepsze. Jeżeli połkniesz bakcyla masz zabawę na kilka..., ba, kilkanaście lat...

jjurek

  • 2060 / 5830
  • Ekspert
17-05-2009, 15:06
Tak - to jest cholerna frajda kombinować samemu.
Tylko jest jeden problem- już niejeden raz wpuściłem się w maliny...
W związku z tym  czasami warto podglądnąć jak robią to fachowcy :)

konto_usuniete

  • 0 / 5418
  • Nowy użytkownik
17-05-2009, 16:42
No to tak....


Pozmieniałem punkt pracy tranzystora i dolutowałem WK-WA na ECC88  Nie ma problemów z uzyskaniem naprawdę dużych poziomów niezniekształconego sygnału. W porównaniu do stanu z wczoraj naprawdę spora poprawa - zwlaszcza w kwestii barwy i dynamiki .

Jest fajnie.....


WaldeK



PS .


Specjalne podziękowania ( nie pierwsze zresztą i zapewne nie ostatnie...) dla Gabriela za naprawdę konstruktywna pomoc.



almagra

  • 11514 / 5554
  • Ekspert
17-05-2009, 16:50
Zmierz jakiego rzędu prąd bazy występuje. Włącz rezystor 1k i zmierz spadek napięcia.

Gabriel

  • 1229 / 5696
  • Ekspert
17-05-2009, 18:53
Opór dynamiczny - zabawę ze źródłami prądowymi jako aktywne obciążenie, pozwalające choćby zmniejszyć zniekształcenia - poruszamy się na przykładzie wtórnika - wykorzystuje się także w układach lampowych - zamiast rezystora anodowego - "elastyczne" źródełko. Why not? (zasilanie układu i pożądane napiecie anodowe - nie tutaj)No chyba, że ktoś jest purystą i gustuje w klasycznych rozwiązaniach... ja wiem, można do wzmacniacza lampowego wstawic mikrokontroler słuzący do ustawiania punktów pracy w real-time...
W moim przenośnym zen stone, całość jest programowa - system czasu rzeczywistego (zapomniałem nazwy) + programowe kodeki audio - ot taki mały, specjalizowany komputer chyba nawet ARM. Można? - można...

Gabriel

  • 1229 / 5696
  • Ekspert
17-05-2009, 18:57
>>jjurek
Almagra pisze o czymś więcej niż wyswiechtane THD - parzyste czy nieparzyste + reszta...
W ilu datasheet lamp znajdziesz wartości dla vibro-noise ?;)
Lampa to wręcz mechaniczne urządzenie...
;)

Gabriel

  • 1229 / 5696
  • Ekspert
17-05-2009, 19:05
Liniowość wtórnika na bipolarach można zwiekszyć przez uzycie nieco większej wartosci rezystancji w obciażeniu stopnia końcowego. Prądy spoczynkowe kształtują brzmienie (ogólnie mówiąc ), ale to sa słuchawki, nie kolumny. Tutaj 100mW na skutecznych przetwornikach może uszkodzić słuch w stopniu nieodwracalnym. Warto zapewnić stopniom wiecej "amortyzacji" - przecież w stopniach pracujących w płytkiej klasie AB wstawia się małe rezystorki, czy nawet dla zwiekszenia predkości "rozładowania" na darlingtonie - wstawia się rezystorki.A gdzie jeszcze taka "pierdółka" jak moc tracona i temperatura złacza? 150 stopni to wartość katalogowa - przy ciągłych 140 stopniach na złaczu, pomimo termopasty, wieeeelgachnego i zimnego praktycznie radiatora (tylko gdzie on jest zimny??) - zmniejszamy niezawodność stopnia.katalogowe 25 stopni dla katalogowych max mocy strat w tranie - NIE MA SZANS uzyskać na radiatorze z chłodzeniem powietrzem - nawet wymuszonym
Gab

Gabriel

  • 1229 / 5696
  • Ekspert
17-05-2009, 19:09

jjurek

  • 2060 / 5830
  • Ekspert
17-05-2009, 20:48
>> Gabriel
"Opór dynamiczny - zabawę ze źródłami prądowymi jako aktywne obciążenie, pozwalające choćby zmniejszyć zniekształcenia - poruszamy się na przykładzie wtórnika - wykorzystuje się także w układach lampowych - zamiast rezystora anodowego - "elastyczne" źródełko. "

No właśnie- to jest fajny słychawkowiec (gram na podobnym, ale na razie całóść na mosfetach):

Gabriel

  • 1229 / 5696
  • Ekspert
17-05-2009, 22:39
>>jjurek
Źródła prądowego uzywałem w zwykłym stopniu napieciowym na nieco obnizonym napieciu zasilającym niskonapieciową triodę.Użyłem źródła złożonego z tranzystora bipolarnego i diod LED (interesujace elementy "w lampach"? :) LEDy mozna też wykorzystać przy lampach w innym celu
.
Efekty - niższe zniekształcenia, wyższy prąd, wyższe uzyskane wzmocnienie (co przy rezystorze jest ...ciężkie do pogodzenia), dochodzące w pobliża znamionowych wartości... Zasilanie było wręcz bardzo niskie...
Źródło całkiem wydajne mozna poskładać na LM350...

Gabriel

  • 1229 / 5696
  • Ekspert
17-05-2009, 22:41
Hehe, gdzie się nie odezwę, to już nie wiem jaki  jest temat przewodni wątku.... - może pora zamilknąć na chwilę... ;)

majkel

  • 7476 / 5899
  • Ekspert
18-05-2009, 00:07
Gabriel, taki mikrokontrolerowy lampiak to VTL S-400, podobno najlepszy na świecie wzmacniacz lampowy do głośników. Jak widać - bez krzemu ani rusz. ;)

jjurek, z tym TPA6120 to prawda z dokładnością, że to nie może być TPA6120. :) Chociażby dlatego, że ciężko go użyć bez stopnia poprzedzającego. Poza tym - przeźroczystego wzmaka nie otrzymasz z samego przeźroczyście grającego kawałka krzemu, a to dlatego, że PSRR jest zawsze liczbą skończoną, a kondensatory we wzmacniaczach mają bądź co bądź zauważalną dla uszu impedancję, do tego każdy typ elektrolitu o innym przebiegu. Nimi głównie komponujesz dźwięk w takim wzmacniaczu.