Audiohobby.pl

Lampa czy tranzystor?

  • Gość
21-01-2009, 09:51
Zresztą..... najsłabszym ogniwem są zestawy głośnikowe.
Obojętne co gra, ważne jak GRA !

Conto Usuniente

  • 755 / 5579
  • Ekspert
21-01-2009, 10:31
kolega Zagra ma stanowczo rację

a lampa i tranzystor to tylko techniki a nie określone "rodzaje brzmienia"

przeczytajcie sobie wywiad z Timem de Paravicini (jak nie wiecie kto to to wrzućcie w google, przy nim "Chris Bednarski" :)) to tylko nabzdyczony pikuś):
http://www.ear-usa.com/timdeparavicini.htm

fragment:
"I don\'t have to use tubes in my designs; I only do it for marketing reasons. I\'ve got an exact equivalent in solid state. I can make either type do the same job, and I have no preference. People can\'t pick which is which. And electrons have no memory of where they\'ve been! The end result is what counts."

-------------------------------------------------
hmmm...

lopseret

  • 31 / 5899
  • Użytkownik
21-01-2009, 17:16

second-edition

Z czym słuchałeś tego sparka?

sparki na k-100 pp (710) można było kupić NOS w cenie 800-900 euro na ebay.de (2008r)
Kupiłem taki szwagrowi. Używane 530 też trafiają się- cena jeszcze niższa.

Mam tranzystora (nowy ok.7 tys), mam też sparka 530. Różnica jest znaczna w każdym aspekcie. (na korzyść lampy)
Lampa buduje piękną scenę, bardzo głęboką i szeroką. Mnóstwo przestrzeni.  
O dynamice, basie i wysokich, średnicy, wokalu, barwie, wypełnieniu, wybrzmieniach można mówić w samych superlatywach.
Napędza ona po dwa kevlarowe 18 Scana Speaka i robi z nimi co chce.
Z drugiej strony tranzystor jest za słaby na te ss (moc). 530 ma potężne trafa i waży ok.35kg i ma na kanał 50W.




cocor2007

  • Gość
21-01-2009, 17:37
>> Conto Usuniente, 2009-01-21 10:31:19
przeczytajcie sobie wywiad z Timem de Paravicini (jak nie wiecie kto to to wrzućcie w google, przy nim "Chris Bednarski" :)) to tylko nabzdyczony pikuś):
http://www.ear-usa.com/timdeparavicini.htm
fragment:
"I don\'t have to use tubes in my designs; I only do it for marketing reasons. I\'ve got an exact equivalent in solid state. I can make either type do the same job, and I have no preference. People can\'t pick which is which. And electrons have no memory of where they\'ve been! The end result is what counts."

a dalej:
"The main advantage of tubes is that an average tube has more gain than an average transistor. Second, tubes don\'t have the enormous storage times of transistors, so they are very fast. Tubes go to 100 MHz without trying"


  • Gość
21-01-2009, 18:14
Hm...
Bańki mogą pracować i w MHz, ale tylko w układzie wzbudzenia, czyli w układach nadawczych dużej mocy.
Na tej samej zasadzie mamy fety , choćby w "komórkach".
Natomiast miałem nie raz do czynienia z urzadzeniami nadawczo odbiorczymi szerokopasmowymi np.Sennheisera  
gdzie są tylko i wyłącznie elementy dyskretne, zaś wykonawcze mocy mosfety z rzęgu THz.
Czyli pasma mocy nieosiągalnego dla lamp elektronowych.
Natomiast w technice m.cz.[małych czestotliwości] jest wiele składowych które maja wpływ na efekt końcowy.
Gdybym miał wybierać system A> kiepska lampa i dobre kolumny czy B>dobry krzem i słabe kolumny wybrałbym opcję "A".Zagra ogólnie przyjemniej i na ogół bardziej poprawnie.



second_edition

  • 249 / 5851
  • Aktywny użytkownik
21-01-2009, 21:56
>> lopseret, 2009-01-21 17:16:14

nie dałem rady go posłuchać - ale właśnie słyszałem o tym, ze ta lampa nie klęka przed niczym i można wszystko podłączać. No i wiadomo, nie jest to chińszczyzna. Ale cena była wysoka - poza zasięgiem. Byłem gotów wziąść w ciemno i zaufać opiniom jeśli chodzi o dźwięk.
Słucham innych lamp i tu niestety akurat się zawiodłem i zaczałem szukać po prostu gładko brzmiącego tranzystora co mi się udało.
Ogólnie temat trochę już bez sensu jest... tak jak móię, trzeba szukać po prostu dobrego wzmaka:) No i kolejna sprawa - kwestia poręczności - dla każdego coś miłego.

jacekz

  • 1 / 5583
  • Nowy użytkownik
21-01-2009, 21:59

czy orientujecie się jak można podączyć mikrofon i nagrywać spiew na amplitunerze Denon DRA - 1000 ?
jack

  • Gość
21-01-2009, 22:27
>jacekz
Musisz to pytanie umieścić w innym wątku, nowym ? Nie słuchawkowym.

Road To Nowhere

  • 1033 / 5905
  • Ekspert
21-01-2009, 22:45
Lampa jest jak kochanka :piękna ,uwodzicielska,nieobliczalna i trudna do skontrolowania a dobry tranzystor jak wierna żona :przewidywalny ,bezobsługowy, dający poczucie stabilizacji :-) .

  • Gość
21-01-2009, 22:52
Eeeee!

Jeszcze trochę i zaczniemy ocierać się Danikena....

__kot__

  • 724 / 5904
  • Ekspert
22-01-2009, 08:42
Spójrzcie na to....

http://gallery.me.com/ugyved#101055

Monobloki na lampkach 211 - Single Ended
Potrwór - 30 W !

Generalnie facet ma ciekawe konstrukcje - słuchałem kiedyś Jego wzmacniacza na 2a3 i był znakomity...

Conto Usuniente

  • 755 / 5579
  • Ekspert
22-01-2009, 09:02
>> cocor2007, 2009-01-21 17:37:45
>> Conto Usuniente, 2009-01-21 10:31:19
>a dalej:
>"The main advantage of tubes is that an average tube has more gain than an average transistor. Second,
>tubes don\'t have the enormous storage times of transistors, so they are very fast. Tubes go to 100 MHz
>without trying"

kolega Zagra właściwie już odpowiedział
te właściwości lamp mają znaczenie dla różnych zastosowań, ale "same nie grają" a "The end result is what counts"
"I\'ve got an exact equivalent in solid state. I can make either type do the same job, and I have no preference. People can\'t pick which is which. And electrons have no memory of where they\'ve been!"

czy można wyjaśnić się jaśniej:
"I don\'t have to use tubes in my designs; I only do it for marketing reasons"

a to pisze facet, którego lampowe konstrukcje od lat zaliczane są do creme de la creme i przez audiofilów i przez odbiorców Pro (sic!)
http://www.ear-yoshino.com/home.html

jak dla mnie "koniec dyskusji"

odpowiedź brzmi na pytanie postawione w tytule wątku brzmi - "I LAMPA I TRANZYSTOR" - wszystko zależy od tego JAK się to robi :)

-------------------------------------------------
hmmm...

vector

  • 321 / 5904
  • Zaawansowany użytkownik
22-01-2009, 09:48
>> Conto Usuniente,

Po pierwsze to nie traktowalbym Tima jako super guru. Jest w swiatku wiele tezszych konstruktorow...., ktorym jeszcze nie dorasta do piet....
Powiedzialbym raczej ze EAR to druga liga liga a nie "creme de la creme"...:))

Po drugie facet pisze bzdury, ze zmusza go rynek bo na rynku, tranzystorow sprzedaje sie duzo wiecej. Nawet na rynku hi-end! Moglby wiec duzo wiecej zarobic. Logika!

Po trzecie przytoczony tekst jest raczej z gatunku marketingowego belkotu niz z gatunku solidnej prezentacji wiedzy. Chociazby to : "And electrons have no memory of where they\'ve been"     ....ciekawe skad on to wie....???? Moze fizyka kwantowa to jego konik....????  

Podsumowujac, jesli to ma byc koniec dyskusji to rownie dobrze moglibysmy ja skonczyc po pierwszym wpisie z tego watku....:)

A Ty co mozesz zrobic dla Vectora?

Conto Usuniente

  • 755 / 5579
  • Ekspert
22-01-2009, 10:12
>> vector, 2009-01-22 09:48:10

być może :)
1) jacy to o wiele tężsi, którym nie dorasta do pięt - chętnie się dowiem, mógłbyś to dla mnie zrobić? :)
2) sugerujesz, że facet nie chce zarobić i/lub że dezawuuje to co robi? krótko - że jest chory?
3) przytoczony tekst to wywiad a nie publikacja naukowa :)

-------------------------------------------------
hmmm...

vector

  • 321 / 5904
  • Zaawansowany użytkownik
22-01-2009, 10:26
>> Conto Usuniente,
Rozumiem, ze punkty 2 i 3 sa retoryczne wiec odpowiadam na nr1....:)))

Kondo, Shindo...paru innych "san-ow"...., Hiraga, Verdier.......itd
jak chcesz moge podrzucic jeszcze pare nazwisk.......:)))

A Ty co mozesz zrobic dla Vectora?