Audiohobby.pl

Nakamichi LX-5

PhantomLord

  • 420 / 2299
  • Zaawansowany użytkownik
14-04-2021, 08:25
Przed pierwszym włączeniem otworzyłem pokrywę, żeby sprawdzić, czy jakichś kompletnych głupot nie ma w środku. Okazało się, że są...ale to później.
Generalnie na pierwszy rzut oka wyglądało to nieźle, choć widoczne były niefabryczne luty w różnych punktach płyty głównej niestety.

Zdjęcie toru przesuwu jeszcze przed czyszczeniem. Zapomniałem napisać, że mimo porąbanych ustawień deck na zwykłej żelazówce przy -20dB bez najmniejszego problemu osiąga 20kHz, więc wygląda, że jest trochę życia w tych głowicach ;)
Analogowa Grupa Wywrotowa. Mateusz

chorazy3

  • 1493 / 1625
  • Ekspert
14-04-2021, 08:42
Ładny dodatek do BX-300.
Gratulacje!

Masz nowszy numer seryjny, już z zaimplementowanymi poprawkami serwisowymi.
Chyba widzę przełącznik do zmiany napięcia i inne kolory przewodu zasilającego. To jakaś międzynarodowa wersja?
« Ostatnia zmiana: 14-04-2021, 08:47 wysłana przez chorazy3 »
Paweł

PhantomLord

  • 420 / 2299
  • Zaawansowany użytkownik
14-04-2021, 08:53
Wczoraj nie wytrzymałem jednak i zacząłem dobierać się do środka.
Pierwsze co mi się rzuciło w oczy to fakt, że ktoś już był przede mną i zżarł moje pomarańcze! Miałem zamiar je wymienić, ale ktoś to już wcześniej zrobił.

Dokładnie w tym miejscu zaczęły się trochę schody, bo komuś nie do końca poszła ta wymiana. Dla przykładu na płytce dolby wymieniono 14 szt. kondensatorów, z czego tylko 8 szt. na czerwone Wimy. W miejsce pozostałych ktoś wstawił...kondy ceramiczne. Ponadto jedna z tych 8 szt. Wim ma pojemność 0.047uF zamiast 0.033uF, a wszystkie są na 63V zamiast na 100V.

Dalsze obserwacje ujawniły jeszcze analogiczne kwiatki (kondy ceramiczne) w innych punktach na płycie głównej i zasilania.

Jakim cudem to grało i nagrywało to nie wiem :D.

Przy okazji dziękuję Pawle za świetną rozpiskę potrzebnych do wymiany kondów na pierwszej stronie wątku! Super pomoc w skompletowaniu niezbędnych elementów.
Zauważyłem jednak u siebie jedną różnicę - kondy oznaczone w serwisówce jako C703 i C803 u mnie mają zupełnie inne numery (C233 i chyba C133 - zapomniałem zapisać). W każdym razie też są w serii z rezystorem 22K (na serwisówce R154 i R254, u mnie jakoś inaczej), więc zakładam, że to o te chodzi. Poprzedni "serwisant" w tym miejscu też dał 820p (jak w serwisówce), ale również ceramiczne...

Widziałem też jeszcze jakieś inne elementy, które były lutowane - parę tranzystorów itp., które oczywiście też sprawdzę biorąc pod uwagę kwiatki jakie znalazłem w decku.

Ponadto już na odchodne zauważyłem, że na płytce zasilania i logiki rezystor bezpiecznikowy R513 jest chyba zmostkowany... Przyznam, że nie miałem już wczoraj serca do drążenia tematu i nawet zdjęcia nie zrobiłem, ale był to ewidentnie nie fabryczny lut łączący dwa pola między nogami rezystora. Te pola były oryginalne i wyglądały jakby idealnie do założenia zwory, ale R514 nie jest tak zwarty i zakładam, że R513 też nie powinien być.

Z ostatnich kwiatków jeszcze znalazłem plamę cyny o średnicy jakichś 7mm, która zwierała R228, R219, R217, C210 i coś tam jeszcze...Oczywiście oczyściłem "na miejscu".

Wczorajsze otwarcie miało być tylko szybkim rozpoznaniem, więc nie myślałem o opisaniu tego przypadku na forum, ale na kolejny raz porobię więcej lepszej jakości zdjęć i zdam dokładniejszą relację.

Jednak kończąc pozytywnym akcentem sprawdziłem jeszcze charakterystykę odczytu i o ile delikatnie się unosi powyżej 10kHz, to jest praktycznie perfekcyjnie równa między kanałami.
Z ciekawości na szybko też ustawiłem nagrywanie dla kaset Type I, VR'ki od Level i Bias udało się ustawić mniej więcej w środkowej ich pozycji i deck nagrał pięknie płaski przebieg od 20 Hz do 20 kHz.

Będą z tego decka ludzie, ale wygląda na to, że będzie trochę z nim pracy i odgruzowywania po poprzednim "serwisie".
Analogowa Grupa Wywrotowa. Mateusz

PhantomLord

  • 420 / 2299
  • Zaawansowany użytkownik
14-04-2021, 08:58
Ładny dodatek do BX-300.
Gratulacje!

Masz nowszy numer seryjny, już z zaimplementowanymi poprawkami serwisowymi.
Chyba widzę przełącznik do zmiany napięcia i inne kolory przewodu zasilającego. To jakaś międzynarodowa wersja?

Dzięki Pawle :), czeka mnie trochę pracy, ale będzie dobrze :D. A jak tam u Ciebie? Czytam wątek z Twoimi zmaganiami od początku.

W odpowiedzi na pytanie to numer seryjny jest na pewno z tych późniejszych, ale sam nie wiem którego się trzymać - inny jest wewnątrz obudowy, inny za zewnątrz (tak samo mam w BX-300E). Podejrzewam, że ten zewnętrzny tyczy się całego decka, a ten wewnątrz dotyczy rewizji elektroniki czy coś takiego.

Faktycznie dobrze zauważyłeś, że jest przełącznik napięć - obecnie ustawiony na ~220-240V. Według sprzedającego deck pochodził z Niemiec, ale ile w tym prawdy? Nie wiem. W każdym razie na płytce włącznika sieciowego nie mam możliwości przepięcia się na inne zasilanie (jak to opisywał Wojtek i jak to robiłem w BX-300E).
Jak już zacznę z nim prace to pomierzę napięcia co wychodzi z trafa i jak się ma później. Myślę jednak, że skoro producent napisał ~220-240V to chyba będę w "bezpiecznym" miejscu.

EDIT:
Pawle, a czy przy okazji jakbyś ściągał dolną pokrywę to mógłbym Cię prosić o zdjęcie od strony druku okolic tych rezystorów R513 i R514 jak to u Ciebie wygląda?
« Ostatnia zmiana: 14-04-2021, 09:12 wysłana przez PhantomLord »
Analogowa Grupa Wywrotowa. Mateusz

chorazy3

  • 1493 / 1625
  • Ekspert
14-04-2021, 09:16
Kondensatory ceramiczne generalnie mogą być. Nawet elektrolity (bipolarne) będą działać. Pewnie był problem ze zdobyciem niektórych wartości pojemności i stąd użyto innego rodzaju kondensatorów. Sam najpierw szukałem pojedynczo żeby zebrać potrzebne foliaki z listy ale nie dało rady znaleźć wszystkich a już na pewno nie u jednego sprzedawcy (duże koszty wysyłki), stąd zdecydowałem się kupić cały gotowy zestaw.  Ten deck jest na pewno tego warty.
Co do 63V zamiast 100V to nie martwiłbym się o to, tam i tak nie ma tak wysokich napięć. Zmieniona pojemność to już co innego.

Rezystory bezpiecznikowe R513 (82 om) i R514 (39 om)  służą do regulacji wartości prądu kasowania - mostkuje się odpowiednio jeden z nich, żeby zmniejszyć/zwiększyć wartość prądu. 
Do tego ten mniejszy często ulega przepaleniu przy awarii pomarańczaków w tej okolicy (stąd nazwa bezpiecznikowe), zwł. jedego z tych 4700p.
Pewnie dlatego było tam grzebane.
« Ostatnia zmiana: 14-04-2021, 09:28 wysłana przez chorazy3 »
Paweł

PhantomLord

  • 420 / 2299
  • Zaawansowany użytkownik
14-04-2021, 09:23
Jak widać te ceramiczne też dają radę, bo deck jakoś działa, ale ma kilka objawów, których przyczyną mogą być właśnie te ceramiczne łobuzy. Nie pisałem o tym, ale pojawia się sporo zniekształceń sygnału przy odczycie nagrywania po taśmie. Sinusoida nawet przy 400Hz jest...no nie jest ładna :D, tylko taka poszarpana lekko.

Jest jeszcze jeden temat - przy zrobieniu frequency sweepa na podglądzie źródła jeden z kanałów idzie płasko a drugiego charakterystyka się wznosi pod koniec :D. No co jak co, ale na podglądzie źródła takich kwiatków być nie powinno. Wybacz jakość "screena", ale to tak na szybko wczoraj wszystko było.
Żeby było śmieszniej to przy odczycie charakterystyki z taśmy serwisowej kanały idą równą w całym zakresie, jak pisałem powyżej.

Będę szukał, ale najpierw te znajome błędy chce poprostować, żeby mieć w ogóle jakiś punkt odniesienia.
Analogowa Grupa Wywrotowa. Mateusz

nano

  • 9079 / 5014
  • Ekspert
14-04-2021, 10:09
trzymam lapska
maszyna mi sie nie podoba optycznie
ale czy to wazne NIE

AUDIOTONE

  • 9414 / 5861
  • Ekspert
14-04-2021, 11:12
Mateusz tak jak napisał Paweł 60V czy 100V jeden grzyb tam i tak napiecie nie przekracza 35V... czyli sprzedający miał rację że deck jest po serwisie w 2017 roku czy jakoś tak. Ale dlaczego zawsze się trafią takie pseudo serwisy by tylko odpalic na szybko i pogonić do klienta  :(
Ale niema co narzekać, jest ładny i po jakims czasie napewno go wyszykujesz na tip-top. Nic na wariata, i pamiętaj że to analogowy 30 letni magnetofon a nie CD.... hahaha ;)
Analogowa Grupa Wywrotowa.
Wojtek.

chorazy3

  • 1493 / 1625
  • Ekspert
14-04-2021, 16:31
Dzięki Pawle :), czeka mnie trochę pracy, ale będzie dobrze :D. A jak tam u Ciebie? Czytam wątek z Twoimi zmaganiami od początku.

Mój LX dostał ostatnio prezent prosto z Ameryki, który sprawuje się bardzo dobrze:
Paweł

AUDIOTONE

  • 9414 / 5861
  • Ekspert
15-04-2021, 20:55
A jak Pawle sprawa "pułapki biasowej" coś się ruszyło?

Pilot pasuje do każdego Nak-a z tym systemem, fajna sprawa. Tylko pilota by mogli da jakiegoś fajniejszego ;)
Analogowa Grupa Wywrotowa.
Wojtek.

chorazy3

  • 1493 / 1625
  • Ekspert
15-04-2021, 22:44
Pilot można w sumie wymienić na inny, uniwersalny.
Chociaż ten szary, który dostałem jest solidny, ciężki i ogólnie dobrej jakości.

Co do kalibracji mojego LX to udało się ustawić poprawnie żelazo i chrom ale metal nie do końca. Metali nie nagrywam, więc chwilowo odpuściłem temat i zająłem się 482Z. Zobaczę jak będzie i wtedy pomyślę nad ewentualną wymianą głowicy nagrywającej w LX. Bo to chyba tu jest problem.
« Ostatnia zmiana: 15-04-2021, 22:52 wysłana przez chorazy3 »
Paweł

AUDIOTONE

  • 9414 / 5861
  • Ekspert
15-04-2021, 23:05
Nie ukrywam że to bardzo dziwna usterka z tym Bias-em w LX-5. Pawle jak będziesz już robił 482Z napisz osobny temat byłbym wdzięczny :)
Analogowa Grupa Wywrotowa.
Wojtek.

PhantomLord

  • 420 / 2299
  • Zaawansowany użytkownik
19-04-2021, 10:29
Wczoraj usiadłem na chwilę do mojego LX-5 z zamiarem przejrzenia elektrolitów, ale bateria w mierniku ESR mi padła...więc nic z tego nie wyszło.

Zamiast tego sprawdziłem dokładniej płyty, w szczególności miejsca, które nosiły ślady ingerencji poprzedniego użytkownika. Jak go pierwszy raz rozebrałem to były dwa miejsca, które wyglądały jakby komuś kropla cyny spadła - jednocześnie zwierająca kilka elementów. Oczywiście te miejsca oczyściłem.
Jak się okazało jednak, jedno z nich to nie była przypadkowa kropla cyny, tylko nie udolna naprawa przerwanej ścieżki :D, czego efektem było to, że prawy kanał przy podglądzie "źródła" miał wznoszącą charakterystykę zamiast płaskiej od ok 10kHz.
Prześledziłem prawidłowe połączenia ze schematem, założyłem mostek, gdzie trzeba i okazało się, że oba kanały na "źródle" są już równe.
Na zdjęciu widać od strony katody diody D502 właśnie tą przerwaną ścieżkę. Katoda diody D502 powinna łączyć się z katodą diody D503 oraz z bazą tranzystora Q501 przez rezystor R503. Na zdjęciu widać też kolejne dwie ścieżki, które były przerwane w okolicy - przy R502 i R501. PCB jeszcze brudne po topniku ;), przed czyszczeniem.
Niestety, ale większość pól lutowniczych, które były ruszane przez poprzedniego "serwisanta" są w słabym stanie, ale co zrobić - piękne to nie będzie, ale będę mostkował gdzie trzeba i tyle.

Przy okazji chciałbym zapytać, czy któryś z kolegów dysponuje egzemplarzem serwisówki innym niż ten dostępny na hifiengine?

Pytam, ponieważ o ile Main PCB i Logic Board/Power Supply PCB się zgadza chyba w 100%, to płytka Dolby jest kompletnie inna. Porównując moją płytkę Dolby i tą w serwisówce to są inne oznaczenia elementów, elementy są często w innych miejscach, ścieżki są oczywiście inaczej prowadzone, co trochę prace utrudnia.
Radzę sobie w ten sposób, że się "odbijam" od układów scalonych i po kolei idę elementami, żeby znaleźć ten właściwy, którego szukam, bo wartości elementów (przynajmniej tej części rezystorów i kondensatorów) się zgadzają z podanymi  w serwisówce.
Sprawdzałem z ciekawości serwisówkę do ZX-7, który ma bodaj identyczną płytę Dolby, ale dostępne dokumenty pokrywają się z tymi, które mam do LX-5, czyli nijak do mojej wersji :D.
Analogowa Grupa Wywrotowa. Mateusz

chorazy3

  • 1493 / 1625
  • Ekspert
19-04-2021, 10:40
A sprawdziłeś dokładnie te schematy do LX-5, bo tam są trzy różne wersje płyty Dolby dla różnych SN. Żadna nie pasuje?
Paweł

PhantomLord

  • 420 / 2299
  • Zaawansowany użytkownik
19-04-2021, 10:45
A sprawdziłeś dokładnie te schematy do LX-5, bo tam są trzy różne wersje płyty Dolby dla różnych SN. Żadna nie pasuje?
Sprawdziłem dokładnie, wersje są 4 (2xUSA, 2xEuropa) i żadna się nie pokrywa. To nawet nie są jakieś drobne różnice, tylko większość elementów ma inne oznaczenia.

Z tego co zdążyłem prześledzić płytkę ze schematem, to się zgadza, tak samo wartości elementów, ale już oznaczenia i ich lokalizacja jest inna niż na tych rysunkach poglądowych.
Analogowa Grupa Wywrotowa. Mateusz