Audiohobby.pl

Nakamichi LX-5

chorazy3

  • 1488 / 1605
  • Ekspert
10-03-2023, 11:32
Magnetofon z opisu i po zdjęciach wygląda na naprawialny. Jeśli wcześniej nienaprawiany to mechanizm do pelnego serwisu.  Paski do wymiany. Terkotanie to zapewne idler.
Poza tym pomarańczowe PP kondensatory do wymiany.
A później ponowna kalibracja wg SM.
Co do stanu głowicy to trudno powiedzieć po samych obrazkach, po serwisie wyjdzie "na słuch" a przede wszystkim w trakcie kalibracji.

Po pomarańczowych znaczkach na białych kółkach od regulacji głowic widać, że prawdopodobnie były kręcone.
« Ostatnia zmiana: 10-03-2023, 11:41 wysłana przez chorazy3 »
Paweł

Krzysztof_M

  • 1471 / 5293
  • Ekspert
10-03-2023, 13:34
Nigdy LX-5 nie naprawiałem ani nie rozbierałem, ale sporo naoglądałem się i tutaj na forum kibicowałem Kolegom, którzy je remontowali.
Również uważam , że wedle opisu nie ma tragedii, normalnie stary magnetofon wydaje się absolutnie do naprawy.
Decydujący jest stan głowic.
Np. ja tez kupiłem idealny nie grzebany ... zdjęcia głowicy odtwarzającej możesz sobie zobaczyć w tym wątku
http://audiohobby.pl/index.php?topic=115.msg478370#new
α β Σ Φ Ω ℧ μ π °C ± √ ² < ≤ ≥ > ^ Δ −

Tmarecki

  • 113 / 1131
  • Aktywny użytkownik
10-03-2023, 14:23
Decydujący jest stan głowic.
Np. ja tez kupiłem idealny nie grzebany ... zdjęcia głowicy odtwarzającej możesz sobie zobaczyć w tym wątku
http://audiohobby.pl/index.php?topic=115.msg478370#new
No właśnie dzisiaj rano oglądałem te zdjęcia. Staram się czytać temat magnetofon na bieżąco. Poprosiłem o zdjęcia głowić sprzedającego. Zrobił i wysłał mi takie. Będę jechał po tego decka osobiście. Więc zanim kupię mogę jeszcze go pooglądać i sprawdzić. Na co zwracać uwagę przy głowicach. Ogólnie wiem na co patrzeć, ale Naki mają swoje głowice, których nie potrafię ocenić. No i ich wygląd zewnętrzny to nie wszystko.

AUDIOTONE

  • 9398 / 5840
  • Ekspert
10-03-2023, 18:53
Głowice w dobrym stanie w Nakch to 95% powodzenia w naprawie, reszta to "drobiazgi". Głowice z wierzchu mogą być w dobrym stanie wizualnym a dopiero się okaże jak zaczniemy proces kalibracji czy faktycznie tak jest. Także obecnie to loteria.
Ale trzeba być dobrej myśli.
Analogowa Grupa Wywrotowa.
Wojtek.

Tmarecki

  • 113 / 1131
  • Aktywny użytkownik
10-03-2023, 21:09
Czyli trudno będzie mi ocenić czy są ok? No to muszę mieć nadzieję, że będzie dobrze. Trzeba zaryzykować. Dam znać jak go przywiozę i wtedy będę pytał dalej... Dzięki

artekk

  • 1694 / 5887
  • Ekspert
11-03-2023, 13:11
Nakamichi LX-5 świetnym magnetofonem jest, życzę, żeby trafił się godny egzemplarz. Czy to ten z alle... za 2tys ?

Kilka dni temu skończyłem grzebać takiego i już gra. Nie chwaliłem się, bo nie ma czym, ot zadbany egzemplarz z oryginalną instrukcją obsługi, bez żadnych przykrych niespodzianek, otrzymał pakiet zabiegów, które koledzy wcześniej pięknie opisali i pokazali.
Po odsłuchach porównawczych z ZX7 mogę tylko napisać, że to LX5-5 na odczycie to 90-95% grania ZX7, za ułamek jego ceny, co nie dziwi, bo głowice, tor odczytu to klony.  Więc to już naprawdę poważne kasetowe granie. LX5 zagrał nieco bardziej miękko i pastelowo, a ZX7 precyzyjnie i konturowo z bardziej wysuniętą do przodu średnią częścią pasma, ot takie subtelne różnice 50 letnie uszy wysłyszały.
Analogowa Grupa Wywrotowa. Arturo

Hammer

  • 4686 / 2301
  • Ekspert
11-03-2023, 15:23
LX5 zagrał nieco bardziej miękko i pastelowo, a ZX7 precyzyjnie i konturowo z bardziej wysuniętą do przodu średnią częścią pasma, ot takie subtelne różnice 50 letnie uszy wysłyszały.

Jak daleko była wysunięta ?

artekk

  • 1694 / 5887
  • Ekspert
11-03-2023, 21:30
Jak daleko była wysunięta ?

Miarką nie mierzyłem ;)
Akurat średnie tony, to jeden z największych atutów ZX7,  i na tym polu jest trudnym przeciwnikiem dla innych magnetofonów, także wysokich modeli ze stajni Nakamichi.
Analogowa Grupa Wywrotowa. Arturo

Tmarecki

  • 113 / 1131
  • Aktywny użytkownik
13-03-2023, 07:51
Nakamichi LX-5 świetnym magnetofonem jest, życzę, żeby trafił się godny egzemplarz. Czy to ten z alle... za 2tys ?
Tak to ten, który był w licytacji od 1999. Wiesz coś o nim więcej? W zapytaniu posłużyłem się opisem sprzedającego o jego bolączkach, żeby dowiedzieć się czy wart jest zakupu i czy te problemy są do naprawy.

artekk

  • 1694 / 5887
  • Ekspert
13-03-2023, 16:02
Tak to ten, który był w licytacji od 1999. Wiesz coś o nim więcej? W zapytaniu posłużyłem się opisem sprzedającego o jego bolączkach, żeby dowiedzieć się czy wart jest zakupu i czy te problemy są do naprawy.

Tych magnetofonów nie ma za wiele u nas, więc może się zdarzyć, że będziemy tu na forum faktycznie coś wiedzieć o jakimś egzemplarzu ;) Ale o tym niestety nie wiem nic. Za to mogę "puścić farbę" na temat ZX7 za 8tys, który przewija się w ogłoszeniach :)
Analogowa Grupa Wywrotowa. Arturo

Tmarecki

  • 113 / 1131
  • Aktywny użytkownik
13-03-2023, 19:20
Tak to ten, który był w licytacji od 1999. Wiesz coś o nim więcej? W zapytaniu posłużyłem się opisem sprzedającego o jego bolączkach, żeby dowiedzieć się czy wart jest zakupu i czy te problemy są do naprawy.

Tych magnetofonów nie ma za wiele u nas, więc może się zdarzyć, że będziemy tu na forum faktycznie coś wiedzieć o jakimś egzemplarzu ;) Ale o tym niestety nie wiem nic. Za to mogę "puścić farbę" na temat ZX7 za 8tys, który przewija się w ogłoszeniach :)
Szkoda, że nie jest Ci znany. Miałbym jasną sytuację. Mam nadzieję, że uda się go doprowadzić do zadowalającego stanu. ZX7 to marzenie, ale obecnie poza zasięgiem. Gdybym taki kupił to mógłbym się z domu wyprowadzać... Ale myślę, że LX-5 wystarczy mi w zupełności. Dzięki

artekk

  • 1694 / 5887
  • Ekspert
14-03-2023, 00:16
Ale myślę, że LX-5 wystarczy mi w zupełności

Jeśli ktoś jest w stanie zaakceptować brak kalibracji taśmy z generatorami, na LX5 może zakończyć pogoń za króliczkiem na kasety. 
Analogowa Grupa Wywrotowa. Arturo

siwy

  • 658 / 2614
  • Ekspert
14-03-2023, 12:21
Mogę, tylko potwierdzić to co napisał Artur, LX5 to jeden z najlepiej brzmiących magnetofonów. Mi brak pełnej kalibracji nie przeszkadza, super nagrywa i odtwarza praktycznie każdy rodzaj kaset.
Analogowa Grupa Wywrotowa. Zdzisław

Tmarecki

  • 113 / 1131
  • Aktywny użytkownik
14-03-2023, 14:45
Mogę, tylko potwierdzić to co napisał Artur, LX5 to jeden z najlepiej brzmiących magnetofonów. Mi brak pełnej kalibracji nie przeszkadza, super nagrywa i odtwarza praktycznie każdy rodzaj kaset.
Więc już się nie mogę doczekać. Mi brak pełnej kalibracji także nie przeszkadza. Wybieram się po niego w sobotę. Na pewno jeszcze pomęczę was w tym wątku przy serwisie.

art_art

  • 24 / 2296
  • Użytkownik
14-03-2023, 20:14
Tak się składa, że do mnie w ostatnich dniach trafił LX5 więc i swoje 5 groszy dorzucę ;) Po dłuuuższej przerwie, którą miałem od taśmociągów - czarne krążki i takie tam ;) spowodował, że znowu wróciła radocha z zabawy z kasetami. Przez weekend nagrałem pewnie więcej kaset niż przez cały ubiegły rok ;) Jakieś dobre "naście" różnych decków u mnie się przewinęło, parę jeszcze nadal jest i faktycznie LX5 jest to sprzęt, który wyróżnia się bardzo na plus. W opisach brzmienia nie mam co porównywać się do Arturo, który bardzo barwnie i w punkt potrafi opisać jak grają poszczególne sprzęty ;) Dla mnie ma znaczenie taki mój subiektywny współczynnik "zaangażowania" - czyli coś co do danego decka mnie przyciąga - i LX5 ma dla mnie coś takiego. Nie jest to neutralne granie (i dobrze!) - tylko gra w swoim stylu dokładając coś od siebie w sposób, który sprawia dużo przyjemności w odbiorze - a takie rzeczy właśnie najbardziej w zabawie z deckami lubię.
Mniej istotne - "na żywo" dużo lepiej się prezentuje niż na zdjęciach ;)
Mam nadzieję, że Twój egzemplarz będzie w dobrym stanie i będziesz zadowolony z nowego nabytku :)
Artur