Audiohobby.pl

Polaczenia sygnałowe

lancaster

  • Gość
17-10-2009, 17:57
Wlanie wróciłem od znajomego gdzie miałem okazje porównania połączenia lutowanego między wzmacniaczem a CD(bezpośrednio na płytkę)a połączenia nazwijmy to tradycyjnego za pomocą wtyków rca.
....pisali już o tym wcześniej Rafaell i Arek50 zdaje się, ale jakoś nie do końca brałem to na poważnie....w sensie, że tracimy sporą wygodę żeby zyskać może parę % - na granicy percepcji.
Panowie, czapki z głów... różnice są masakryczne....znajomy ma dodatkowo podłączony ekran tylko w 1 rca i to też podobno słychać....nawet nie prosiłem o próbę - postanowiłem uwierzyć na słowo :)
zastanawiam się czy np. do transmisji sygnałów audio niskopoziomowych nie można by wykorzystać np. złącza usb lub innego dedykowanego ?
Wtyki rca były jak się dziś dowiedziałem opracowane z myślą o zastosowaniu w kablach....głośnikowych.
I tak też pierwotnie były wykorzystywane.

lancaster

  • Gość
17-10-2009, 17:59
Mam pytanie zwłaszcza do osób grających z vinylu, czy próbowali takiego połączenia ?
Tam poziom sygnału biegnącego z wkładki do ramienia jest wyjątkowo niski.

Arek_50

  • 1130 / 5903
  • Ekspert
17-10-2009, 18:21
Niektore prawdy sa tak oczywiste ze trudno w nie uwierzyc a wystarczy sprawdzic.....

lancaster

  • Gość
18-10-2009, 09:17
Arek, może próbowałeś innych systemów połączeń oprócz pewnie niestety(ze względów użytkowych) bezpośrednio lutowanego ? np. usb ?
Jakie znacie typy połączeń dla sygnałów niskopoziomowych audio ? ...rca jakoś mi się "przejadły" po tym doświadczeniu :)))

marcow

  • 1045 / 5356
  • Ekspert
18-10-2009, 09:26
Jak wiesz ja preferuje XLR
marcow

lancaster

  • Gość
18-10-2009, 09:52
marcow, xlr na pewno jako sty będa lepsze, bo pin masy wyglada po ludzku....tzn tak samo jak + i - ....jestem ciekaw jak on sie ma do usb :)
....wyglada na to że babciny standard DIN moze sie okazac zwyczajnie lepszy i to pod kzdym wzgledem(prowadzenie masy pojedynczym przewodem).....jak sie zastanowć nad rca to mamy sygnał :
1 z plytki(czyściutki)
2 lutowanie na rca
3 przejscie przez złocenie i mochol(o którym firmy jakoś się nie wypowiadają/chwalą - pewnie jakaś audio alchemia ;)....podobnie złoto 24K jest przewodnikiem słabszym od Cu raczej...) rca.
4dalej oczywiście sygnał przechodzi barierę jednej złotej powłoki i drugiej złotej powłoki(obiekcie westchnień audiofilskich...) gniazdo/wtyk, biegnąc  jednocześnie przez nasz ulubiony tombak wewnątrz wtyku
5 potem to już z górki....mamy kolejne lutowanie i wymyślna geometrię kabla z miedzi 9N
6 lutowanie na gniazdo
7 powtarzamy punkty 1-3 w kolejności odwrotnej

....wiekszosć ludzi na pewno nei zdecyduje się na wlutowanie bezpośrenie, ale ci ktrzy sprobują raczej nie znajdą kabla rca(nawt za spora kasę....mowa na pewno o kilku Kzł) grajacego lepiej od pewnie nawet niedrogich mikrofonowych w konfiguracji p2p.....

Rafaell

  • 5033 / 5897
  • Ekspert
18-10-2009, 10:15
W XRL także dalej w kość dają wtyki i gniazda. W dobrym systemie to na prawdę słychać. Osoba której przyszło wymieniać tylko te w/w elementy po prostu sobie odpuściła-no cóż wygoda, lenistwo? A pomyślmy co by było jakby klocki połączyć na stałe bez gniazd  i wtyków-to nie przerasta barierę lenistwa i wszelakiego oporu :) Co do gniazd DIN to można tam było dawać nawet podłe kabelki i jakoś to grało ale pewnie jakby się przyłożyć to po prostu mogło by być równie kapitalnie.

Proste rozwiązania przynoszą najwięcej efektywnych korzyści

Musimy ciągle pamiętać że w systemie największy wpływ na niego ma najsłabsze ogniwo czasem jest to także muzyk :)                              

marcow

  • 1045 / 5356
  • Ekspert
18-10-2009, 11:46
Parafrazując albo raczej żartując Ideałem jest kombajn w posraci jamnika! Żadnych kabli, sygnał pokonuje drogę
od lasera do głośnika bez żadnych wtyków i gniazd!
Stwórzmy HI-ENDowego JAMNIKA!!!!!!!!
Życie to wielki kompromis:(
marcow

lancaster

  • Gość
18-10-2009, 14:05
marcow, transport z pewnego jamnika zostal juz uznany za topowy, wiec kto wie :)
w tego typu konstrukcjach słabe są glosniki. tutaj nei ma sie co czarować.
zrobimy rzy okazji test róznych rodzajów połączen....róznica miedzy rca(co prawa nie jakims tam mega wypaem, ale takim za parę stówek)a wlutowaniem kabla sygnalowego bzpośrednio jest slyszalna bezproblemowo i niestety większa niz bym sie spodziewał.

marcow

  • 1045 / 5356
  • Ekspert
18-10-2009, 14:23
Trzeba zbudować mega jamnika z mega głośnikami
A pewnie z tej idei wyrosły integry i amplitunery, ale jakoś nie zawojowały najwyższej półki!
I znowu ten pieprzony kompromis!
marcow

lancaster

  • Gość
20-10-2009, 20:13
Śmiej się śmiej...zrobimy test/porównano to się skończą opowieści o jamnikach :)))

Molibden

  • 1906 / 5903
  • Ekspert
20-10-2009, 22:51
Połączenie masy / ekranu w interkonekcie drugiego kanału daje niewielki, ale mierzalny wzrost THD. Pętla masy? Możliwe, nie chciało mi się w to wierzyć bo łączyłem CD z komputerem, ale jednak.
Czyżby trzeba wrócić do połączeń DIN / mini DIN albo jack / mały jack?
Czy to się przekłada na dźwięk nie wiem, musiałbym sprawdzić nausznie.
_________________________________
Było to na posiedzeniu Biura Politycznego. Tow. Gierek miał powiedzieć:
"Towarzyszu Szydlak przestańcie pitolić i nas oszukiwać! Chleba wczoraj po południu w Warszawie nie było. Chleb towarzysze to jest rzecz święta. Chleb musi być!"Imperialistyczny wróg kusi cię Coca-Colą!

Adam-Magic Corner

  • 27 / 5828
  • Użytkownik
24-10-2009, 18:18
Przetestowałem już dawno lutowanie bezpośrednie i zawsze jest to słyszaly efekt. Prawdopodobnie połaczenie DIN jest lepsze co zresztą udowadnia NAIM. Logicznie reasumując, pozbywam się w ten sposób kilku połaczeń, czyli mniej przejść pomiędzy różnymi przewodnikami. Użytkowo nie do przyjecia, jesli mam zamiar dokonywac przełączeń. Do zaakceptowania natychmiast, jeśli system jest ostateczny :)))

lancaster

  • Gość
24-10-2009, 18:33
molibden, teoretycznie badziewna kostka elektryczna w ktorej przewody sa skręcone w tai sposob, ze stykają sie bezposrednio(np skręcone) jest lepszym połączeniem niż debeściackie gniazda jakiekolwiek.

marcow

  • 1045 / 5356
  • Ekspert
25-10-2009, 08:46
Quad stosuje połączenia Quad link i ma gdzieś całą kabloze! nawet nie pisze ile N jest w jego Cu
marcow