Audiohobby.pl

Drobiazgi , które potrafią ...

skyrobin

  • 22 / 5869
  • Użytkownik
08-10-2008, 18:54
>> Dudeck
A kto mi powie w jakim stopniu zwinięcie "w cewkę" kable zasilające poszczególne urządzenia oddziaływują na pobliskie interkonekty ?
I czy , ( po za czystą teorią ) , jest ktoś w stanie wyczuć taką ewentualną degradację sygnału ?

Wpływ cewy w stosunku do prosto przebiegającego przewodu powinieneś wyraźnie usłyszeć w przypadku długiego, zwiniętego jak cewka kabla zasilającego listwę. Do listwy podłączony wzmacniacz.
Objaw: zamulenie dźwięku - zmniejszenie przejrzystości, ociężałość i mocne ograniczenie dynamiki. Tak było u mnie i te zmiany na gorsze nie były na progu percepcji.

Jeśli chodzi o wpływ kabli zasilających na sygnałówki czy głośnikowe to w takim przypadku raczej drastycznych zmian na lepiej czy gorzej nie zauważyłem. Ale... każdy ma inny system, różne długości kabli, różne ekranowania, wpływ na pewno może się pojawić i dlatego warto dbać o właściwy przebieg przewodów.  

Dudeck

  • 5101 / 5868
  • Ekspert
09-10-2008, 09:51
OK , ok - zmieniam zdanie  - dzisiaj je porozwijam - na wszelki wypadek  :)  .
Pozdrawiam .

Dudeck

  • 5101 / 5868
  • Ekspert
10-10-2008, 12:03
Zadbanie o sprzęt to czasami połowa sukcesu - druga połowa to akustyka pokoju w którym słuchamy.
Trzeba się przekonać do zastosowania dodatkowych elementów np. materiałów pochłaniających bądź rozpraszających .
Te ostatnie warto ustawiać w rogach pokoju , gdzie odczuwany jest wzrost cisnienia akustycznego - tam najlepsze są pułapki basowe działające na zasadzie rezonansu Helmholza .

Dudeck

  • 5101 / 5868
  • Ekspert
11-01-2010, 10:07
Stosuje ktoś podstawki antywibracyjne ?

asmagus

  • 4439 / 5449
  • Ekspert
11-01-2010, 10:26
Ja stosuje pod CD... nie odnotowuję jednak jakiegokolwiek słyszalnego wpływu.
Przed podstawki rozumie tu specjalne "gumowe kwadraty" na których spoczywa cd - oprócz tego mam też ceramiczne stożki o średnicy 5 cm. Również bez wpływu.

Z pewnością jest tu uzasadnienie "fizyczne" ale wpływu na dźwięk u mnie nie ma, za to lepiej wygląda ;)

mark11

  • 356 / 5903
  • Zaawansowany użytkownik
11-01-2010, 11:06
Ja stosuję już dość długo Vibrapody - komplety: podkładka + stożek pod transportem cd i preampem lampowym (po 3 szt.). W odniesieniu do płyty granitowej (gr. 15mm) stanowiącej półkę stolika jest różnica, dla mnie na plus.
Końcówka mocy stoi na granitowej płycie (gr. 3cm) podparta na podkładkach Amethyst Fadela (3szt.) i też efekt z podkładkami jest lepszy od samego granitu i firmowych "stopek" z gumy Suna.
Natomiast mój DAC CECa 71 "nie lubi" żadnych podkładek i stoi bezpośrednio na płycie granitowej półki stolika i na własnych 4 "nogach".
Przerobiłem także inne podkładki Tary Lab Vanishing Points, Nordost Pulsar ale akurat nie wpasowały się w mój system :)
Markus

ahaja

  • 513 / 5903
  • Ekspert
11-01-2010, 13:41
Paca murarska - tak się to chyba zwie w Praktikerze - świetnie się sprawdza pod transformatorami :-). Koszt chyba 10zł za kawałek wielkości niecałej A5. Tłumi wibracje. Sprawdzone.
K