Audiohobby.pl

Nowy Tonsil ALTUS

tetejro

  • 2745 / 2992
  • Ekspert
07-03-2016, 01:21
Które zestawy sa tam pomierzone prawidłowo?  ile tych 3 droznych zestawów pomierzyli? Ile 3 droznych zestawów  stworzył Akkus - może przypomnimy ich inicjatywę (loudspeaker shop czyli Akkus) forumowego zestawu 3 droznego - chyba na AS z taka wyskoczyli i gdzie są teraz?

Nasi pomiarowcy powstali w ciagu ostatnich 10 lat w różnych sklepach internetowych i wsród sprzedawców car-audio, to są wiekszości dłubacze bez wiekszego pojęcia o pomiarach i normach, bo przecież gdzie mielii takie umiejetności doskonalić? Na podstawie tutoriali do obsługi systemów pomiarowych?

« Ostatnia zmiana: 07-03-2016, 20:59 wysłana przez lancaster »

tetejro

  • 2745 / 2992
  • Ekspert
07-03-2016, 01:46

W kwestii teorii spiskowych.
Zgadnij w jakim piśmie ogłasza sie Akkus i od jakiego pisma dostawał przychylne recenzje. Można to sprawdzić na stronie internetowej Akkusa. A to sie teraz nazywa konkurencja, a nie teorie spiskowe.
« Ostatnia zmiana: 07-03-2016, 21:00 wysłana przez lancaster »

tetejro

  • 2745 / 2992
  • Ekspert
07-03-2016, 02:09
dokladnie jak tatejro pisze, gdybym prowadzil taka dzialalnosc i dostal kolumny do testu/pomiaru to bym pierwsze co zadzwonil do producenta i zapytal czy tak to wyglada u nich bo u nas kaszana.
Mam pewne podejrzenia na temat tego dlaczego pomiary mogły nie wyjść tak samo jak tonsilowi. Rozjechanie fazy na pomiarze nie musi być wada kolumny, zwłaszcza w układzie 3 droznym tak dużej konstrukcji.

Natomiast przejście nad ewidentną bzdurą która wyszła mu w pomiarze nie ma zadnego usprawiedliwienia.
Mierniczy twierdzi ze mierzy w osi i widzi na pomiarze spadek fazowy jednego pasma i obnizenie całego pasma średniotonowego (w osi akustycznej??). I nie wyciąga z tego żadnych wniosków, tylko dalej brnie w tę bzdurę.

Tonsil jest tez sobie winien że nie wykonał pomiaru w kontrolowanych warunkach podając parametry pomiaru i zastosowane normy.
Jakoś nie czuję przekonania że pan z Gdańska handlujący głośnikami i reklamujący swoje wyroby recenzjami w pismie dla którego sam wykonuje zlecone prace, zna się lepiej na pomiarach niż inżynierowie z politechniki w Poznaniu.

lancaster

  • Gość
07-03-2016, 06:38
tetejro, po "tej" wnioskuje ze Poznań i okolice :-) Panowie nie napierniczjacie sie bez sensu uwazam.
Temat jest o altusie, a nie o tym co kto gdzie pisal.
Na ta chwile moge napisac ze laur nieprofesjonalnie przeprowadzonego testu nalezy sie przynajmniej czesciowo redakcji AVS.
Jesli para kolumn  trafila do redakcji uszkodzona i redakcja pomimo hardcorowego pomiaru tego nie złapała i nie skontaktowala sie z producentem to tak jak pisalem poszlo pare drzew na makulature. Szkoda pracy redaktora i tyle.
Firma pewnie wpieniona o taki test
Fakt ze kolumny potrafia byc roznie strojone i redakcja moze sobie tym glowy nie zaprzątac, co nie znaczy ze  w tym przypadku dobrze zrobili.
Para kolumn w cenie audiofilskiej sieciowki, wykonana jak pisalem spoko, design moze odpowiadac acz nie musi, dla mnie troche ala Zingali(prywatnie uwazam ze ładne - tonsile nieco przebajerowane jak dla mnie ale na pewno nie nudne, raczej za bardzo "na bogato" gust chlopaka z blokowiska ;-)), na pewno kojarzy sie z drozszymi produktami niz cena kolumn tonsilu.
dxwikowo mi osobiscie podczas prezentacji w  sobieskim w 2014 (w 2015 na stadionie nie trafilem) wydaly sie dosc grzeczne i wyrównane, cicho graly w tle do rozmów, sprzetu towarzyszacego i muzyki nie znalem.

tetejro

  • 2745 / 2992
  • Ekspert
07-03-2016, 09:44
:-) Pewne związki są, lecz akurat to tej od te tej w nicku - oglądałem film kabaretu Smolenia, gdy zakładałem konto :-)

Mnie się te altusy średnio podobają. Dużo o tym pisano na elektrodzie że. to jest nietrafiony rynkowo produkt. W „recenzji” na yutubie zamieszczonej przez Audio Video znalazły się takie same wnioski, wtórne w stosunku do internetowych opinii, o produkcie znanym z założeń już od ponad roku.

Przy okazji wspomniałeś Zingali. Miał podobny przypadek z odwrotnym połaczeniem głosników dostarczonych Audio – red. Kisiela (bez Video). Mierniczy to wykrył.  Redakcja zrobiła wtedy dwa testy i opublikowała dwa pomiary najpierw w oryginale dostarczonym do redakcji  i potem drugi z przeciwnym fazowo podłączeniem głośnika.

{chodzi o recenzje Zingali .2B z miesięcznika AUDIO nr 9/2000 wrzesien}
« Ostatnia zmiana: 07-03-2016, 11:29 wysłana przez tetejro »

lancaster

  • Gość
07-03-2016, 21:11
A sprawdziles bystrzaku pomiary tych kolumn z innych zrodel? Jesli nie, to Ci podpowiem, ze sa takie same.
Wiec zanim zaczniesz kogos oskarżać o manipulacje, to sam sie upewnij, czy masz ku temu podstawy. Dodac jedynie mozna, ze te kolumny po prostu sa dziadowskie, maja taka konstrukcje i filtry, ktore pod katem tak wlasnie sie rozjezdzaja. Ale skad to mogles wiedziec...

melo zeby nie demonizowac mozliwosci clio powiem ze mam conajmniej nie gorszy setup do dyspozycji (laudsoft Petera Larsena) i roznice w pomiarach miedzy moja karta ESI + Berhinger oczywiscie sa ale zadna masakra to nie jest. Mam drugiego Behringera pod reka ktory ma nieco inna charakterystyke wiec gotowy plik kalibracyjny mozna sobie włożyc miedzy bajki, samemu wygenerowac i OK jesli potrzeba spokoju ducha.
Raczej nie sadze zeby filtry w nowym Altusie "robily" tak zrypane kierunkowe, ale nie mierzyłem. omiar w AVS był tez  ztego co pamietam na osi i tam byl ten sam syf co pod kątem  a to wskazuje na błąd w kolumnie (porownujac z pomiarem Tonsilowskim).
W kazdym razie dla mnie dziwnie ze po takiej karambie nikt z firmy nie ustali przyczyny, dla mnie to tak jakby tester zegarkow dostal czasomierz chodzacy do tyłu i niczym nie wzruszony opublikował recke jakia to kaszana nie jest.
Dla mnie słabo.

meloV8

  • 1552 / 5869
  • Ekspert
07-03-2016, 23:51
melo zeby nie demonizowac mozliwosci clio powiem ze mam conajmniej nie gorszy setup do dyspozycji (laudsoft Petera Larsena) i roznice w pomiarach miedzy moja karta ESI + Berhinger oczywiscie sa ale zadna masakra to nie jest. Mam drugiego Behringera pod reka ktory ma nieco inna charakterystyke wiec gotowy plik kalibracyjny mozna sobie włożyc miedzy bajki, samemu wygenerowac i OK jesli potrzeba spokoju ducha.

Ale ja nie napisalem zadnego slowa na temat Clio. Program jak program, kazdy mierzy tak samo, precyzja lezy w kalibracji wszystkiego i obsludze. Napisalem, ze mozecie poszukac w innych miejscach pomiary kolumn, ktore rowniez byly robione przez AV Test i porownac miedzy soba. Sa takie same. Roznice moga wynikac z wygladzania pomiarow i tyle.
W przypadku Tonsila, pomiar pokazal klasyczny revers null, bledna polaryzacja glosnikow. Szczegolnie w pomiarach pod katem wszystko sie rozjechalo. Na plus dla pomiarow AV Test dodalbym bardzo niewielkie wygladzanie, przez co z pomiarow mozna wyczytac bardzo duzo.
Nie rozumiem wiec myslenia, ze akurat przy pomiarze Tonsila popelniono blad, lub ( co bardziej absurdalne ) wykonano celowo bledny pomiar, aby pograzyc producenta.
Jak dla mnie jedyny blad jaki zrobil AV Test, to brak proby zmiany polaryzacji glosnikow, przeprowadzenia prostego testu, ktory wykazalby czy to po prostu zwykly przypadek, czy glosniki faktycznie maja taka wade kontrukcyjna ( w co akurat nie wierze ). Moim zdaniem pomiary zaprezentowane przez Tonsila, sa wiarygodne i nie wierze, ze ktos przy zdrowych zmyslach celowo zaprojektowal takiego babola, ktory wyszedl w pomiarach AV Test. Gdzies popelniono blad, ale zadnej ze stron jakos specjalnie sie nie chcialo tego bledu wylapac.
Sugerowanie, ze ktos kto wykonywal pomiary nie zna sie na tym i nie ma doswiadczenia, jest po prostu absurdalne. Braklo po prostu dobrych checi. Dlaczego? Tego nie wiadomo.

lancaster

  • Gość
08-03-2016, 07:47
Tonsil podeslal pomiar z komory bezechowej UAM i wyglada deko inaczej niz pomiary w AVS.
Te ostatnie wygladały kaszana, jest jeszcze taka mozliwosc ze Tonsil podesłał jakiegos fotoszopa w co watpię. Jesli pojawi sie kilka roznych xrodel pomiarow bedzie mozna powiedziec cokolwiek wiecej.
Na razie na podstawie dostepnych materiałów mozna tyle, że AVS wyprodukowało makulature.

4m

  • Gość
08-03-2016, 08:59
Braklo po prostu dobrych checi. Dlaczego? Tego nie wiadomo.

A gdy nie wiadomo to wiadomo o co chodzi :)

tetejro

  • 2745 / 2992
  • Ekspert
08-03-2016, 10:31
Nie rozpisywali się za bardzo nad warunkami pomiaru. Czy ustawianie mikrofonu w osi kopułki wysokotonowej ma sens dla tak dużego zestawu? Na zdjeciach pomiarów kolumn z Tonsila mikrofon nigdy nie celował w środek wysokotonowego. Zmieniajac oś odsłuchu trzeba mieć na uwadze dla jakiej wysokości i odległości projektant zwrotnicy założył wyrównanie czasowe.
W miesięczniku  Audio (Kisiela) wykonują kilka pomiarów na różnej wysokosci i jeżeli im wychodzą dziwne wykresy to szukają własciwej osi akustycznej. W polu bliskim mierzą też wszystkie żródła basowe i pokazują ich osobne przebiegi zaznaczające rezonanse na charakterystyce wypadkowej. Jeżeli budowa przyłączy na to pozwala wykonuja pomiar w przeciwfazie. Opisują też warunki pomiaru i rozkrecaja zestaw.

W recenzji AV-Test nie zauważyłem takiej dociekliwości. Złożenie basu z pola bliskiego też wygłada na z d... wzięte i to nie tylko w przypadku tej recenzji. Na podstawie takich pomiarów wszystykie kolejne wnioski są taką sobie grafomanią.

Zadziwiajace, że takie czasopisma rekalmowe, działające na zlecenia i w oparciu o powiązania konkurencyjne, sa w stanie zaszkodzić producentowi albo wynieść w górę jego sprzedarz jednym nawet zupełnie bzdurnym tekstem. Natomiast wykazanie im nierzetelności, stronniczości czy bajkopisarstwa, w ogóle na nie nie wpływa -sprzedaż sie kręci dalej i reklamodawcy przychodzą.
Sposób prezentacji i interpretacji pomiarów w AV-Test jest obecnie taki jak w miesieczniku Audio (Kisiela) był może ze dwadzieścia lat temu. Trochę muszą jeszcze poćwiczyć, może za dwadzieścia lat sie nauczą na czym polega taka recenzja z pomiarami.

Gustaw

  • 3856 / 3321
  • Administrator
08-03-2016, 11:15
Na razie na podstawie dostepnych materiałów mozna tyle, że AVS wyprodukowało makulature.

Problemem jest jednak to, że typowy czytelnik i potencjalny nabywca tych kolumn nie wie, że jest to tylko makulatura. Mam wrażenie, że mierniczy podszedł do tego w taki sposób - " podesłali co podesłali. Pomierzyłem i opisałem i mam w dupie to, że żle podłączyli głośnik bo to ich problem".

Sądzę, że to zwykły przejaw złej woli a nie brak kompetencji. Podłożyli się i to zostało wykorzystane.

« Ostatnia zmiana: 08-03-2016, 11:43 wysłana przez Gustaw »

meloV8

  • 1552 / 5869
  • Ekspert
08-03-2016, 13:32
Tonsil podeslal pomiar z komory bezechowej UAM i wyglada deko inaczej niz pomiary w AVS.
To zalezy gdzie szukasz podobienstw.

Nie rozpisywali się za bardzo nad warunkami pomiaru. Czy ustawianie mikrofonu w osi kopułki wysokotonowej ma sens dla tak dużego zestawu? Na zdjeciach pomiarów kolumn z Tonsila mikrofon nigdy nie celował w środek wysokotonowego. Zmieniajac oś odsłuchu trzeba mieć na uwadze dla jakiej wysokości i odległości projektant zwrotnicy założył wyrównanie czasowe.

Jak to nie napisali? Napisali, co widac rowniez w opisie pomiarow wykonanych na osi glosnika wysokotonowego. Poza tym przeprowadzono pomiary dla dwoch odleglosci, co rowniez jest pokazane, tak aby wykluczyc bledy pomiarowe, ale jak widac niewiele to pomoglo. Producent w instrukcji obslugi powinien napisac jaka jest os odsluchu, tak jak to robia kumate firmy. Czy jest to napisane w instrukcji Altusow? Nie wiem, nie widzialem jej na wlasne oczy.


W miesięczniku  Audio (Kisiela) wykonują kilka pomiarów na różnej wysokosci i jeżeli im wychodzą dziwne wykresy to szukają własciwej osi akustycznej. W polu bliskim mierzą też wszystkie żródła basowe i pokazują ich osobne przebiegi zaznaczające rezonanse na charakterystyce wypadkowej. Jeżeli budowa przyłączy na to pozwala wykonuja pomiar w przeciwfazie. Opisują też warunki pomiaru i rozkrecaja zestaw.

W gazecie Kisiela pomiary rowniez nie sa takie dokladne, jak powinny. Nie jest wprowadzana korekcja dyfrakcji obudowy po dodaniu odpowiedzi bliskich portu i glosnika. Stad w ich pomiarach wiekszosc kolumn posiada duze podbicie na basie, czego w rzeczywistosci nie ma. Tak samo jest zrobione w tescie AV Test, dlatego mozna wysnuc wniosek, ze pomiar pokazuje bzdury w porownaniu do pomiaru z komory.

Zadziwiajace, że takie czasopisma rekalmowe, działające na zlecenia i w oparciu o powiązania konkurencyjne, sa w stanie zaszkodzić producentowi albo wynieść w górę jego sprzedarz jednym nawet zupełnie bzdurnym tekstem. Natomiast wykazanie im nierzetelności, stronniczości czy bajkopisarstwa, w ogóle na nie nie wpływa -sprzedaż sie kręci dalej i reklamodawcy przychodzą.
Sposób prezentacji i interpretacji pomiarów w AV-Test jest obecnie taki jak w miesieczniku Audio (Kisiela) był może ze dwadzieścia lat temu. Trochę muszą jeszcze poćwiczyć, może za dwadzieścia lat sie nauczą na czym polega taka recenzja z pomiarami.

Zadziwiajace sa teorie spiskowe jakie stale produkujesz. Zeby wskazac na pomiarze, ze mamy stycznosc z bublem, wystarczy jeden pomiar czestotliwosci i impedancji. Reszta to szczegóły. Pomiary AV Test nie sa idealne, ale i tak obnazyly nie tylko ogolna przecietnosc projektu Altusow, ale rowniez bledy montazowe.

lancaster

  • Gość
08-03-2016, 14:34
"To zalezy gdzie szukasz podobienstw."

Ty tam widzisz JAKIEKOLWIEK podobieństwo ?

tetejro

  • 2745 / 2992
  • Ekspert
08-03-2016, 18:55
Jeżeli te pomiary w AV coś obnażyły, to przede wszystkim ich nieumiejętność wykonywania pomiarów i wyciągania z nich wniosków. Oraz sprzeczność intersów pomiedzy działalnością producencką, a recenzencką firmy Akkus.

Podobieństw w pomiarach AV-test i Tonsila nie widze nawet zakładając, że pomiar Tonsila był wygładzony a pomiar AV nie. Spadki fazowe na tych pomiarach i tak wypadły w innych miejscach.  Wg tego pomiaru Przy tak skonstruowanej zwrotnicy nie byłoby w ogóle słychać tonów średnich, bo różnice w szerokim paśmie wyszły im rzędu 15-20db i miejscowo ponad 40db, gdy przy tym przebieg modułu wygląda prawidłowo.

NIKT nie słucha 100 litrowych zestawów głośnikowych z odległości jednego metra i z uchem na osi głośnika wysokotonowego. Jeżeli mierniczemu się nie chce sprawdzić czy ustawił mikrofon w osi akustycznej to niech idzie na szczaw (i mirabelki).

Albecki robi pomiary dla miesięcznika AV, a jego firma Akkus dostaje "tytuły" czyli reklamowe zachęty od tegoż miesięcznika. AV nie jest więc bezstronnym pismem recenzenckim, żyjącym tylko z reklam, bo zleca pomiary firmie będącej producentem zestawów głośnikowych, którą również reklamuje. Czyli firmie która nie ma rynkowego interesu w rzetelnym wykonywaniu pomiarów zestawów innych producentów.
Albecki kupił CLIO dla własnych potrzeb - pomiary to uboczna działalność, a zlecający mu pomiary AV najwyraźniej nie widzi sprzeczności interesów rynkowych między jego działalnością produkcyjną i zleceniami, które dla nich wykonuje.

Trzeba być naiwnym dzieckiem żeby nie rozumieć podstawowej rynkowej zasady, że nie poddaje się weryfikacji reklamowej swojego wyrobu u własnej konkurencji.
To jest rzeczywistość przez lemingów nazywana "teoriami spiskowymi".

Tonsil władował się na rafę. Ciekawe dlaczego się tak podłożyli - może z chęci obniżenia kosztów reklamy? Chyba nie z naiwnej wiary, że ktoś bezintesownie zrobi rzetelnie pomiary ich produktów? Może przynajmniej zapamiętają, że jako producent powinni do recenzji dostarczyć własne pomiary ze wszystkimi omówieniami, prezentacjami przebiegów fazy, modułu odpowiedzi impulsowej itp.


p.s.

Podawałem przykład Zingali .2B testowanego przez Audio w nr 9/2000. Po wykryciu przez mierniczego spadku SPL zmierzyli od razu drugą kolumnę żeby wykluczyć wadę. Uzyskali podobny wynik więc wykonali ponownie pomiary w wersji z odwróconą fazą tubowca. Opisali oba warianty a wnioskami podzielili się z producentem jeszcze przed publikacją.
Jak się to ma do amarorszczyzny odwalonej przez AV? Lepiej by wyglądali pozostając jak dotąd na poziomie wnikliwości miesięcznika Logo, Hi-Fi Muzyki i bajkopisarstwa red. Pacuły.
« Ostatnia zmiana: 08-03-2016, 21:47 wysłana przez tetejro »

lancaster

  • Gość
08-03-2016, 19:19
"Jeżeli te pomiary w AV coś obnażyły, to przede wszystkim ich nieumiejatność wykonywania pomiarów i wyciagania z nich wniosków"

ja tak tego nie widze. Pomiary zrobione prawdopodobnie prawidlowo bo co tu spierniczyc ?
Chyba ze mikrofon nagle stał sie nieliniowy ;-)
Publikowali tez pomiar na osi i byl tak samo uwalony, to apropos podejrzenia o problemy z  dzialaniem zwrotnicy poza osią.

Tak jak pisalem wczesniej, telefon do firmy załatwiłby sprawe.



Poza tym uwaga o pomiarze z metra w przypadku tego typu zestawow jak najabrdziej na miejscu tatejro, aczkolwiek mysle ze nawet z 1m charakterystyka klei sie duzo lepiej niz na pomiarze AVS. Przynajmniej patrząc na to co podesłałw s prostowaniu tonsil.


Dobra, nie ma sensu roztrząsać moim zdaniem, zrobili test  jak zrobili.
Robi sie we watku licytacja czy bardziej spierniczyl tonsil podsylajac wadliwe kolumny, czy moze bardziej spierniczyl kurier rzucając nimi po drodze miedzy firma a redakcja czy moze bardziej spierniczyla redakcja widząc ze testowane auto stoi na 2 cegłach zamiast kól ale gaz do dechy bo takia metodologia :-)