Audiohobby.pl

Magnetowid VHS Stereo Hi Fi

Hammer

  • 4692 / 2307
  • Ekspert
18-12-2023, 21:25
Takie blaszki to na wystawkach leżą co byś chciał, konie, bieganie, paralotnje .....hahahhahahahhahaha spoko ja tez mam sporo nr startowych sprzed....uwaga ponad 20 lat.....

Problem jest taki że jak ktoś przez kilkadziesiąt lat nagapił się na padające sprzęty to wiesz jak jest.......

Dobra jak pójde do drewutni po sprzęt to zfotkuje tego złoma na video co tam leży....se przypomniałem że dwa soniaki były.

pień

  • 2246 / 1044
  • Ekspert
18-12-2023, 21:39
Acha- to twoje blaszki też ze sklepu?
   hahahahahaha
Idź lepiej po złoma i do boju-  zdjęcia z neta nie wystarczą  :)   

ed:  jeżeli uważasz że 20 lat patrzenia jak coś pada to długo -  też jesteś w błędzie hehehehehe
  aj te małolaty-hehehehe

pień

  • 2246 / 1044
  • Ekspert
18-12-2023, 22:41
  Tutaj najpewniej do Kuby pytanko-  bo on ma najwięcej takich sprzętów z wykopalisk :) i obczaja temat.
Podałem Blaupunktowi nową taśmę i chciałem ją przewinąć w ta i nazat żeby trochę luftu złapała i ułożyła się na szpulkach.
   Blaupunkt ruszył i robi swoje ale mi po oczach dało że licznik stoi na zerze.   Pierwszą chwilę myślałem że coś zdechło w mechanizmie ale nie-  wszystko OK.  No i wykminiłem że magnetowidy zapisują czas rzeczywisty na taśmie-  znaczy te impulsy synchronizacyjne :)
  Dlatego zapisana taśma ruszająca od zera na liczniku po dojściu do końca, przewinięciu-  wraca dokładnie do zera na początku.
A te wszelkie sensory obrotu to tylko informacja dla procka że wszystko trybi i nic się nie urwało.
Wow-  dla mnie to odkrycie dnia :)   Możecie się śmiać
          Czy mam rację z tym liczeniem taśmy?

I drugie z tym związane:
   Z zegarem mi bardzo pomogłeś ,  ale jak to cholerne indeksowanie robi się w panasonikach?    Opanowanie tego byłoby super i znakomicie ułatwiałoby wyszukanie interesującego odcinka na tej długiej taśmie -  jak by nie było 4 godziny np,  Tak na automacie, podajesz numer przystanka i idziesz robić kawę a on sam znajduje.

  Bo tryb LP mnie raczej nie interesuje.
     Ale tak dla świętego spokoju sprawdzę jak wygląda zapis dźwięku w LP.
« Ostatnia zmiana: 18-12-2023, 22:43 wysłana przez pień »

Hammer

  • 4692 / 2307
  • Ekspert
18-12-2023, 22:53
w moich licznik chodził jak było coś na taśmie tylko, pustego nie zliczało.

pień

  • 2246 / 1044
  • Ekspert
18-12-2023, 22:57
No to tak jak mój blaupunkt-  czysta taśma przewija bez liczenia.

Hammer

  • 4692 / 2307
  • Ekspert
18-12-2023, 22:59
Acha- to twoje blaszki też ze sklepu?
   hahahahahaha
Idź lepiej po złoma i do boju-  zdjęcia z neta nie wystarczą  :)   

ed:  jeżeli uważasz że 20 lat patrzenia jak coś pada to długo -  też jesteś w błędzie hehehehehe
  aj te małolaty-hehehehe

20 lat temu jechałem w mastersach II już ...małolacie hehehehheheh piękne czasy....wracaj do kraju ze skrzynką w..... jakbyś był w EU to byśmy pogadali za darmo po telefonie, wracaj do europy.....

JaKub92

  • 1822 / 5493
  • Ekspert
18-12-2023, 23:22
  Tutaj najpewniej do Kuby pytanko-  bo on ma najwięcej takich sprzętów z wykopalisk :) i obczaja temat.
Podałem Blaupunktowi nową taśmę i chciałem ją przewinąć w ta i nazat żeby trochę luftu złapała i ułożyła się na szpulkach.
   Blaupunkt ruszył i robi swoje ale mi po oczach dało że licznik stoi na zerze.   Pierwszą chwilę myślałem że coś zdechło w mechanizmie ale nie-  wszystko OK.  No i wykminiłem że magnetowidy zapisują czas rzeczywisty na taśmie-  znaczy te impulsy synchronizacyjne :)
  Dlatego zapisana taśma ruszająca od zera na liczniku po dojściu do końca, przewinięciu-  wraca dokładnie do zera na początku.
A te wszelkie sensory obrotu to tylko informacja dla procka że wszystko trybi i nic się nie urwało.
Wow-  dla mnie to odkrycie dnia :)   Możecie się śmiać
          Czy mam rację z tym liczeniem taśmy?

I drugie z tym związane:
   Z zegarem mi bardzo pomogłeś ,  ale jak to cholerne indeksowanie robi się w panasonikach?    Opanowanie tego byłoby super i znakomicie ułatwiałoby wyszukanie interesującego odcinka na tej długiej taśmie -  jak by nie było 4 godziny np,  Tak na automacie, podajesz numer przystanka i idziesz robić kawę a on sam znajduje.

  Bo tryb LP mnie raczej nie interesuje.
     Ale tak dla świętego spokoju sprawdzę jak wygląda zapis dźwięku w LP.

Co do licznika czasowego, to jest dokładnie tak, jak piszesz :) Na nowej, czystej taśmie, nie będzie nic.

Nie bawiłem się nigdy indeksowaniem szczerze mówiąc, bo po prostu nie potrzebowałem tego, ale spróbowałbym pobawić się przyciskiem "index" podczas zapisu i sprawdzić później. Jeśli nic to nie da, to trzeba by obczaić w instrukcji obsługi. I taki to ze mnie "znawca" hahaha :D
Analogowa Grupa Wywrotowa. JaKub

pień

  • 2246 / 1044
  • Ekspert
18-12-2023, 23:59
Acha- to twoje blaszki też ze sklepu?
   hahahahahaha
Idź lepiej po złoma i do boju-  zdjęcia z neta nie wystarczą  :)   

ed:  jeżeli uważasz że 20 lat patrzenia jak coś pada to długo -  też jesteś w błędzie hehehehehe
  aj te małolaty-hehehehe

20 lat temu jechałem w mastersach II już ...małolacie hehehehheheh piękne czasy....wracaj do kraju ze skrzynką w..... jakbyś był w EU to byśmy pogadali za darmo po telefonie, wracaj do europy.....

No a jak?   Jeżeli mnie ktoś pyta ile mam lat to odpowiadam > osiemnaście  :)
  I jestem w europie.  Teraz mieszkam w takim miejscu że gdybym jak Chuck Noris rzucił ptakiem to najpierw trafiłbym w Holandię- tfuuu wróć-  Niderlandy a po chwil w Belgię (w Niderlandy to w zasadzie nawet zwykłym kamieniem bym dorzucił nie będąc Norisem).     Mieszkam w DE  -  ale wiesz-  ja to taki kundel jestem w zasadzie który jeździ prywatnie autem z kierownicą po prawej stronie (bo taniej mi wychodzi) a w pracy jeżdżę LKW-ejem z kierownicą po lewej stronie i wszędzie czuję się dobrze-  moja rodzina zaś gdy zbiera się czasami w miarę skompletowana na święta, o co nie jest łatwo-   to gadamy w zasadzie w czterech językach hahahahahaa 
(w te święta bądą trzy )
  Hammerze- przypomnę że masz u mnie skrzynkę piwa :)  Będziesz w okolicy to czym chata bogata.  Nawet magnet do naprawy by się znalazł.


Z indeksowaniem wytrzymam jeszcze ze dwa dni-  będzie instrukcja-  w placie cholera, ale jakoś dam radę :)   
« Ostatnia zmiana: 19-12-2023, 00:03 wysłana przez pień »

pień

  • 2246 / 1044
  • Ekspert
19-12-2023, 12:16
No dobra-  VHS chyba już osiągnął granice i więcej mnie nie zaskoczy.
   Było tak :   wziąłem CD-ka Kenwooda i najbardziej wredną płytę która zaginała praktycznie każdy magnetofon.   Taki mały fragment na niej gdzie jest wielki skok dynamiki zapisanego dźwięku.   Tylko kaseciak Ken 9010 od biedy-ledwie ledwie z uwagami przełaził z zapisem przez ten kawałek ale taśma już musiała być wysokiego sortu i zasadniczo tylko maxell metal jakoś tam wytrzymał ten skok. 
   Podłączyłem drutami to do blaupunkta i zrobiłem próbę nagrania.
   Normalnie zero stresu dla niego-  nagrał jak gdyby nigdy nic.
O ty skubańcu-  czekaj -  ja cie zaraz załatwię,  pomyślałem :)   (tak tak- zdarza mi się to czasami heheheheh)
  Wajchę przestawiłem na LP  i powtórka z rozrywki.
Słucham i kociej mordy dostałem bo w LP to samo-  luzik, zero stresu, zapisane elegancko.
  I wogóle to ja żadnej różnicy w jakości dźwięku pomiędzy trybami SP i LP  nie słyszę.   Nic a nic.
:)
  Kolesie co to wszystko w tym VHS wykminili to mieli łby na karku -  szacunek.

Hammer

  • 4692 / 2307
  • Ekspert
19-12-2023, 15:03
aaa w DE no to ok.jak znajde telefon do podłączenia do kablówki to se mogę z free dzwonić po EU.
Ale to jak się wyśpie, kiedy? nie wiem....hahahhaha
Znalazłem jeszcze w kantorku Samsunga video, ale chyba mono.... może w święta jak nie zawale to sprawdze........bo jest taka piękna pogoda u nas że nic tylko banieczke z kubkiem i rowerem pod las.

Z tego co pamiętam to LP czy SP na dźwięku HIFI  nie robiło różnicy

pień

  • 2246 / 1044
  • Ekspert
20-12-2023, 06:58
   No bo ja to po analogii ze zwykłym magnetofonem-  taśma szybciej to dźwięk lepiej.
A po głębszym wniknięciu w osobliwości zapisu helikalnego na taśmie okazuje się że;
     Tryb LP  wcale nie pogarsza jakości zapisanego dźwięku bo prędkość głowic przy >skanowaniu <  taśmy jest dalej taka jak była-  tj.  ok
5m/s  ale poprawie ulegają warunki pracy układu synchronizacji.
  Czyli jest mniejsze ryzyko wystąpienia warczenia.
 Nieźle-   w sumie logiczne :)
 

pień

  • 2246 / 1044
  • Ekspert
20-12-2023, 15:11
Tymczasem znowu pani listonosz przytargała mi paczkę :)
   Konkurencja Blaupunkta hehehehe
Jest nieco grubszy-  raczej wyższy o jakie 2 cm.   Zwyczajnie nieco głębsza wytłoczka w której siedzą bebechy. Nie wiem czy to związane z tym że to jest maszyna S-VHS  czy tak im wyszło przypadkiem bo metalowy dekiel jest identyczny.    Z małym wyjątkiem :)   Jest pomalowany normalnie a nie tylko podkładem jak dla wersji exportowej hehehehe   i raczej nie wymaga remontu blacharskiego.   Zwykły spa powinien wystarczyć w sumie dla całości sprzętu.
   W środku widok zupełnie podobny :)  Zasilacz większy chociaż moc nominalna chyba taka sama-  jest większy i sterczy radiatorem na zewnątrz.   
   Taśmę zapisaną przez blaupunkta odtwarza jak swoją :)  oraz steruje się pilotem blaupunkta bez problemu.

     No i w końcu może jakoś zajarzę jak robi się cholerne indeksowanie.   Usiądę jak droga pani konsumentka  :)    I przeczytam tą instrukcję   
Tylko browara wezmę ale to chyba na treść nie wpłynie :)

ed:   No i jest to cholerne indeksowanie !    Nawet wpadli na to samo co i ja :)   że to bardzo może ułatwić wyszukiwanie na automacie początku kolejnej sesji nagrywania heheheheeh  czego nie omieszkali wypisać w instrukcji.
   Ponadto-  jeżeli nie indeksowało się nagrań to spoko :)   Jest też opcja automatycznego motania taśmą do zadanego czasu -  który podaje się z klawiatury albo z pilota .     Tyle że trzeba ten czas znać -  zanotować.
     Indeksy lepsze w/g mnie  bo to jest nagrane na taśmie-   można ich wstawić 20-cia  nawet do istniejących zapisów pod warunkiem że trochę ciszy jest pomiędzy blokami.   Tam coś piszą że min 10 sek inaczej lipa będzie.
   Dobra, idę sprawdzę czy uda mi się zaindeksować coś w Blaupunkcie-  tam sobie będzie coś nagrywać a ja odpalam opcję >szmatex<  i łapię się za Panasia :)
« Ostatnia zmiana: 20-12-2023, 15:52 wysłana przez pień »

SAnd

  • 48 / 369
  • Użytkownik
20-12-2023, 23:27
Na Panasonic'u wyłącz AUDIO MIX bo w przeciwnym razie będzie mieszało audio z obu głowic.
Żeby zwiększyć poprawność dostrajania tracking sugerowałbym nagrywanie obrazu, np okładki płyty.
Każde rozpoczęcie nagrywania nadaje nagrywanemu materiałowi na taśmie Index, nie działa w niektórych magnetowidach po naciśnięciu pauzy i ponownie start, no ale można indexować ręcznie.
Dla mnie znudziło się nagrywanie audio z CD na VHS, chyba że z magnetofonu, to ma sens, zwłaszcza przy kasetach oryginalnych 22 min na stronę.

pień

  • 2246 / 1044
  • Ekspert
21-12-2023, 00:07
Na Panasonic'u wyłącz AUDIO MIX bo w przeciwnym razie będzie mieszało audio z obu głowic.
Żeby zwiększyć poprawność dostrajania tracking sugerowałbym nagrywanie obrazu, np okładki płyty.
Każde rozpoczęcie nagrywania nadaje nagrywanemu materiałowi na taśmie Index, nie działa w niektórych magnetowidach po naciśnięciu pauzy i ponownie start, no ale można indexować ręcznie.
Dla mnie znudziło się nagrywanie audio z CD na VHS, chyba że z magnetofonu, to ma sens, zwłaszcza przy kasetach oryginalnych 22 min na stronę.

Wcześniej już napisałem że nagrywanie CD-ków to mija się z celem.    No ale vinyle to spoko-  taśma też oczywiście-  ale nie mam żadnych solidnych szpulowych.
   Tzn-  z cedeka też ujdzie jeżeli chce się mieć z osiem godzin ciągłego męczenia hahahahahaha
Ten Blaupunkt ma taki pstryczek >simul<    Nagrywa sobie czarny ekran z własnego generatora i najmniejszych problemów z synchronizacją nie ma.


Panaś trochę ogarnięty :)   
   Są jednak uwagi



     


Dużo do roboty nie było-  jeden czy dwa ledwo zabrudzone waciki i to wszystko :)
    Potem trochę szuwaksu dla połysku i miałem koniec prac.
W trakcie jednak badałem jak to jest z zapisem LP,  jak najlepiej zapisać itp.    Wszystko na skutek zdobytej wiedzy w necie-  ma się rozumieć.   Bo nie miałem speca pod ręką żeby zapytać.
     Na potrzeby testu odpaliłem CD Kenwooda -  ponieważ dysponuje poza wyjściem normalnym jak każdy inny CD  to ma jeszcze drugie
>variable<   gdzie można ustalić poziom wyjścia inny niż przewiduje standard.

 


  Te wszystkie czerwone diody pod wyświetlaczem oznaczają że wystawiłem poziom wyjściowy na max -  ile dokładnie to jest nie wiem hehehe



Przede wszystkim chodziło o potwierdzenie teorii że regulacja poziomu potencjometrami na samym video mija się z celem.
Dlatego że krótko mówiąc:  tor zapisu audio w tych magnetowidach to zrobiony średnio na jeża.    Poziom jest regulowany zwiększaniem napięcia na operacyjniakach-  fajnie to wygląda na wskaźniku  ale w jednych sprzętach są układy dobre a w innych zaś kiepskie.
   W blaupunkcie są akurat dobre-  co mnie cieszy-  jednak daje się zauważyć różnicę w jakości zapisu.   Chodzi przede wszystkim o ciszę
pomiędzy nagraniami.   Jeżeli przywali się taki poziom sygnału na wejście że potki regulacji poziomu stoją prawie na zero ew. gdzieś miedzy 1 a 2   to  wynikowo cisza pomiędzy nagraniami jest iście CD-kowa  :)    Wyklucza się jakby z działania te operacyjniaki.
  Potem już przy odtwarzaniu,  dźwiękiem zajmuje się wypasiony układ i jest OK.
  Na ucho cisza gdy jest cisza i dynamika naprawdę już kompletnie nie odróźnialna od CD-ka.
Tą teorię na chwilę obecną potwierdzam.

Druga że tryb LP  lepiej działa na dźwięk na chwile obecną zawieszam.  Skłonny jestem stwierdzić że nie-   LP  nie poprawia jakości śledzenia.   Bo o tracking chodziło.
  O ile Blaupunkt  bez różnicy to jego brachol z wyżej półki niestety zawala po całości.    Bardzo często zrywa synchro i są dziury w dźwięku.
   To samo nagrane w SP  idzie normalnie.
Kategorycznie jednak nie powiem NIE  ponieważ mam do Panasia więcej uwag.
    Tak więc-  dźwięk ma  słabszy od Blaupunkta i to bardzo-bardzo wyraźnie słychać.
    Szumi okropnie :(    Blaupunkt w ciszy to cisza a Panasiu szum jakby odtwarzał bardzo kiepską compact casette  :(   Bardzo kiepską-  bo szum nie jest ładny jak np w starej Agfie.
   Ponadto słychać wszystkie silniki w tle-  jakby ekranów nie było
   Słychać gwizd przetwornicy zasilacza.
Tak więc-  rozczarował mnie Panaś z wyższej półki heh.   Jest o kilka półek poniżej Blaupunkta-  na chwilę obecną.
    Być może to kwestia serwisu-  bo nic nie ruszałem póki co-  tylko spa.
  Zasilacz na bank trzeba sprawdzić -  może jakie zimne luty?   Generalnie przetrzepać po całości.
Może mu się poprawi.
  Ma jednak dobre strony :)    Bajki Disneya idą kapitalnie :)





Spodziewałem się kaszany a zaskoczył pozytwnie.   Fakt-  nie jest to full HD   ale jest bardzo dobrze.    Na żywo o wiele lepiej niż na zdjęciu-
obraz w ruchu w końcu .
    Tymczasowo więc wylądował w dziurze wykminionej przez stolarza-  będzie się trochę przypiekał.

ed:   ma ktoś pomysła co zrobić żeby tego niebieskiego i podkreślenia nie byo pomiędzy zdjęciami?
   Wstawiałem już spacje,  odstępy między liniami i kicha dalej :(
« Ostatnia zmiana: 21-12-2023, 00:22 wysłana przez pień »

ArturP

  • 1310 / 2804
  • Ekspert
21-12-2023, 11:09
To jest nazwa fotopliku (komentarz do pliku), po oddzieleniu fotki od textu powinno to zniknąć.
Taki jest mój pomysł ;).