Audiohobby.pl

Denon DR-M11

Rosomak19

  • 71 / 546
  • Użytkownik
16-01-2023, 10:58
Co do samej mechaniki nie mam zastrzeżeń , po wymianie na podobny silnik z Blaupunkta XC1400 chodzi bezszelestnie . Elektrolity to ja już powymieniałem ,a także  trochę rezystorów na dokładniejsze i mniej szumiące , a także kondensatory ceramiczne i foliowe , bo był przy niektórych znaczny rozrzut parametrów . Przede wszystkim to zrobiłem , bo jak już gdzieś pisałem ,podając ten sam poziom sygnału na wejście, miałem znaczną różnicę w sygnale na wyjściu , między kanałami, nawet mierząc na samym scalaku. Po wymianie wszystkiego poziomy się wyrównały i wydaje mi się ,że jak wtedy ustawiałem z tą pseudokasetą z all... to wszystko było ok . Nie mogę zrobić tak regulacji jak piszesz , czyli zacząć od taśmy Fe , bo wszystkie nastawy charakterystyki ,czy poziomów determinuje ustawienie taśmy metal. Tak też zaleca serwisówka . Tylko zastanawia mnie skąd takie różnice poziomu sygnału między kanałami i w poziomach między 1 a 10 kHz , przy czym dla 1kHz poziom sygnały dla każdej taśmy jest ok  ? Czemu na taśmie metal jest ok ?

Hammer

  • 4692 / 2308
  • Ekspert
16-01-2023, 11:09
coś jest jednak nie równe w elektronice.
Jeden kolega opisywał że w naku wymieniał tranzystory bo po prostu się wypaliły......
Możesz spróbować pomierzyć ich parametry jeszcze m sparować dać nowe ......heheheh najlepiej nowy komplet części .... masakra nie ?
Moze się filtry rozlegulowały, zobacz..

Krzysztof_M

  • 1474 / 5300
  • Ekspert
16-01-2023, 11:24
Jeśli możesz to puść sygnał jednego kanału głowicy na oba wzmacniacze odczytu.
Jeśli normalnie uda się je podobnie wyregulować tzn., że w Twoim wypadku różnice w poziomie idą od głowicy.
W innym winna elektronika i polecam wtedy w pierwszej kolejności zainteresować się kondensatorami w tych stopniach wzmocnienia.
Nie uda się sensownie skalibrować magnetofonu jak nie wiesz co niedomaga.
α β Σ Φ Ω ℧ μ π °C ± √ ² < ≤ ≥ > ^ Δ −

Rosomak19

  • 71 / 546
  • Użytkownik
16-01-2023, 12:08
Ale spójrzcie na schemat , jakim cudem , dla taśmy metal , nie na darmo instrukcja każe najpierw ustawiać od tej taśmy , bo przez to ustawienie "przechodzi" reszta taśm. Jest ok , a dla innych typów sypie się 10kHz , bo 1 kHz dla każdej jest dobry . Mówię kondensatory są powymieniane . Regulacja dla metalu RT 106 i 206 bez problemowo , dla chromu RT 306 lipa brak zgodności poziomów 1 i 10 kHz i dodatkowo duża różnica poziomów sygnały przy 10kHz i dla żelaza RT301 prawy ok , lewy nie . Dodam ,ze cały czas chodzi o zapis nie odczyt, bo odczyt jest ok .
« Ostatnia zmiana: 16-01-2023, 12:10 wysłana przez Rosomak19 »

Krzysztof_M

  • 1474 / 5300
  • Ekspert
16-01-2023, 12:41
U mnie w CR-2  stara metalka Maxell MX gra idealnie - kalibracja jak po sznurku co do +/- 0,05 dB - niesamowite wręcz.
Dla chromu i żelaza lewy kanał słabszy ok. 0,5-0,7 dB.
Dla innych metalek też już tak różowo nie jest chociaż nadal lepiej niż dla słabszych taśm.

Wniosek - akurat ta ta taśma metalowa lepiej się układa na głowicy co niestety powoduje zafałszowanie w kalibracji.
Gdy na chwilę podmieniłem głowicę na zupełnie nową to kalibracja przechodziła u mnie bez problemu na wszystkich taśmach (ale oryginalna gra i tak zdecydowanie lepiej, więc wróciła stara).

Wszystko to już po tym jak powymieniałem tranzystory i sparowałem, wymieniłem kondensatory, tor przesuwu superowo itd ...


Teraz moja teoria: lewy kanał to kanał z brzegu taśmy, problemy z prowadzeniem taśmy, jej kondycją i kondycją głowicy najwyraźniej odbijają swoje piętno na tym kanale.

Jak sprawdziłem swoją teorię?
Zmieniłem ustawienie głowicy względem taśmy - zmieniłem radykalnie wysokość.
Przestała się głowica "interesować" brzegiem taśmy zacząłem operować bliżej jej środka.
Nierównomierności w odczytach zmalały, chociaż nadal występowały z powodu degradacji głowicy.
Krótko pisząc - dobrze już było :(

Oczywiście to nieprawidłowe ustawienie głowicy, ale przez chwilę radocha była i głupi myślałem, że tak może zostać (taśmy kalibracyjne zapisane jako full track również piękne odczyty dawały).
Ale to był pierwszy magnet jaki kalibrowałem, nie popełnia błędów kto nic nie robi :D
α β Σ Φ Ω ℧ μ π °C ± √ ² < ≤ ≥ > ^ Δ −

AUDIOTONE

  • 9402 / 5848
  • Ekspert
16-01-2023, 20:41
Napięcia ogólnie się zgadzają ? Czy poprawnie w generatorze prądu podkładu i kasowania jest wybierany rodzaj taśmy?
Czy charakterystyka częstotliwości odczytu jest poprawna dla każdej taśmy?
Analogowa Grupa Wywrotowa.
Wojtek.

RetroTape

  • 461 / 819
  • Zaawansowany użytkownik
16-01-2023, 22:10
Cytat: Rosomak19
W końcu nabyłem kasety serwisowe , teraz widać , jak rozregulowałem kaseciaka tym badziewiem ze znanego portalu .
Jakich kaset serwisowych teraz używasz i gdzie kupowałeś ?

Rosomak19

  • 71 / 546
  • Użytkownik
16-01-2023, 23:05
Kolega z innego forum pomógł w zakupie https://www.ebay.pl/itm/175288896354
Teraz widać różnicę miedzy tymi taśmami ,a tym pseudo testowym badziewiem z all... TTJ-003 , którym tylko rozregulowałem ,azymut i inne nastawy . Na tej pseudo , nie dało się nawet poprawnie odczytu dolby zrobić , bo poziom sygnału mocno pływa i do tego, raz większy w jednym kanale raz w drugim , co widać nawet po VU . W tych ,co nabyłem widać ,że ktoś widział , co robi , przy kalibracji odczyty dolby , kanały bardzo równo nagrane ,a odchyłka sygnału podczas odtwarzania , to w granicach 2-3mV . Teraz to aż chce się ustawiać . Fajnie ,że są oddzielne kasety do różnych nastaw. Najpierw prędkość przesuwu taśmy 3150Hz  W&F wyszedł trochę większy niż znamionowy ,ale całkiem przyzwoicie i nie będę się nad tym spuszczał . Azymut najmocniejszy sygnał i w fazie , oscyloskop X-Y linia w prawo.  Poziom odczytu Dolby 200nWb/m 400Hz  i 0,775V na wyjściu i tu pytanie ,ale do tego wrócę .  Przy okazji wskaźnik VU na 0 dB ustawiony. Może źle robię kalibrację poziomu odczytu Dolby ? Trzeba obciążać wyjście ? Serwisówka nic o tym nie mówi . A przykładowo jak podłączam miernik na wyjście ,to jest znaczna różnica jeśli nic nie jest podłączone ,a jak wepnę przewód podłączony pod wejście mikrofonowe w kompie .

RetroTape

  • 461 / 819
  • Zaawansowany użytkownik
16-01-2023, 23:24
Ja akurat nie jestem "fanem" kaset od Hanspetera, miałem z nimi (zresztą jak i inni) różne problemy, o których pisałem choćby tutaj: http://audiohobby.pl/index.php?topic=13570.30 Obecnie już ich nie używam, tylko niezniszczalne oryginały technologiczne Unitry. Myślałem, że może jest jakieś nowe źródło kaset serwisowych ;)

Rosomak19

  • 71 / 546
  • Użytkownik
16-01-2023, 23:43
Ja już miałem dość czekania , bo ani nikt się z różnych for nie odezwał, kto posiada odpowiednie taśmy ,czy pomógł by z ustawieniem , ani nigdzie nie idzie kupić taśm testowych . A w razie by się nawet pojawiła , to cena to jakiś absurd ! Nie będę  owijał , ja nie oczekuję nie wiadomo co . Po prostu chcę poprawnie zestroić ten deck i go używać , nie będę się nad nim spuszczał .

Hammer

  • 4692 / 2308
  • Ekspert
16-01-2023, 23:51
Wiedziałeś w co sie pakujesz kupując ok 35 letni magnetofon, tak jak kupuje się stare auto ....
Tymi taśmami co masz dobrze ustawisz, a przynajmniej w miare poprawnie.

Rosomak19

  • 71 / 546
  • Użytkownik
20-01-2023, 18:59
Kurcze , udało mi się to wystroić , ale możliwe ,że wiem, co może być przyczyną problemów z ustawieniem charakterystyki dla taśmy chromowej . Muszę jeszcze raz przejrzeć schemat i porównać opisy , bo są takie kwiatki na tym pdfie co mam , jaką wartość byście powiedzieli rezystora R312 ,115K prawda ? A w rzeczywistości jest 1,5k . Możliwe ,że jak wymieniałem niektóre rezystory , to gdzieś mógł wkraść się błąd i jest inna wartość niż powinna przez co , nie można normalnie ustawić charakterystyki dla chromu . Narazie zaradziłem temu tak ,że zmostkowałem ten rezystor 1,5k ,aby zwiększyć zakres regulacji i jest teraz dobrze.

AUDIOTONE

  • 9402 / 5848
  • Ekspert
20-01-2023, 20:04
Błędy w serwisówkach to normalność... Ponad to wartość dla żelaza R313 (680 ohm) powinna dać do myślenia. I wtedy wartość R312 czyli 1.5k była by oczywista. A po co w ogóle wymieniać rezystory? Były uszkodzone?
Analogowa Grupa Wywrotowa.
Wojtek.

Rosomak19

  • 71 / 546
  • Użytkownik
20-01-2023, 20:23
Z ich wartościami między jednym a drugim kanałem było w niektórych przypadkach kiepsko ,tak jak i z kondensatorami wszelakimi , co powodowało znaczną różnicę poziomu wyjściowego . Jako ,że koszt jest niewielki , postanowiłem trochę powymieniać elementów , z resztą na lepszej jakości . Spróbuję , sprawdzić ,czy gdzieś coś nie pomyliłem , choć będzie to czasochłonne , tym bardziej ,że było by łatwiej jak by był spis rezystorów , bo jakoś nie widzę w serwisowce .  Jak nic nie znajdę , to zamiast tej zworki , wlutuję rezystor około 600 omów , bo na podkówce jest jeszcze zapas .

AUDIOTONE

  • 9402 / 5848
  • Ekspert
20-01-2023, 22:47
To teraz będziesz miał sporo roboty by posprawdzać wszystko.  Ale to by tłumaczyło problemy z kalibracją.
Analogowa Grupa Wywrotowa.
Wojtek.