Audiohobby.pl

Oversized 2-way:)

bartek_z

  • 404 / 5911
  • Zaawansowany użytkownik
30-09-2008, 16:35
a w ogóle to jak prześledzisz moje wpisy to ZAWSZE mówię o tym ,z esą dwie strony medalu. To, że tutaj nie powtorzyłem po raz kolejny o wszystkich zaletach Oversized to nic nie znaczy - po co mam klepać po raz drugi co już zostało napisane- wolę zwrócić uwagę na to co NIE zostało napisane, bo tylko w ten sposób ktoś kot zastanawia się co zrobić moze dostać pełen obraz sytuacji. Tusk też obiecywał cuda, uwierzyli mu i teraz mają cudowną inflację., trzeba ruszyć dynią a nie szukać gotowych recept.

EMiL

  • 531 / 5896
  • Ekspert
30-09-2008, 16:45
Bartku,
nigdy bym sie nie domyslil, ze Ty to Argos z audiostereo. Nie mialem o tym pojecia. Na audiohobby masz zupelnie inny styl pisania, naprawde!
Przeciez Argos to jeden z moich idoli:) wielokrotnie pytalem Cie o wiele spraw na audiostereo.

Pozdrawiam serdecznie!


twonk

  • 40 / 5911
  • Użytkownik
30-09-2008, 16:58
>bartek
Patrz, ja też się nie zorientowałem, że Ty to Argos... ;-) A przecież nie dalej jak wczoraj pisaliśmy coś do siebie na audiostereo...

UmpaDupaTrytkiFrytki

  • 29 / 5709
  • Użytkownik
30-09-2008, 17:07
Bartek prowadzi podwojne forumowe zycie :D
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------
-Fajny z niego pedał, prawda Rysiu?
-Fajny...
-Fajny z niego pedał, prawda Rysiu?
-Fajny...

bartek_z

  • 404 / 5911
  • Zaawansowany użytkownik
30-09-2008, 19:02
Z tym podwójnym życiem to trochę tak, że w gruncie rzeczy nie wiążę już wielkich nadziei z tą branżą i bardziej czuję się jako hobbysta niż jakiś wymiatacz. Na Audiostereo został stary nick, tutaj zacząłem bardziej prywatnie (włansie po to żeby uniknąć takich akcji jaką Twonk widziałeś wczoraj i dziś na audiostereo) ale większość osób się zorientowała że pisze ta sama osoba.

Co do stylu pisania - cóż  - ostatnio na obu forach jest jednakowo luźny, przy czym mój udział na AS jest baaardzo niewielki a po ostatniej akcji będzie chyba jeszcze mniejszy.

Generalnie nie chciałem wracać na tym forum do moich dokonań, dlatego własnie troszkę się spiąłem jak padło takie pytanie, może też trochę niepotrzebnie. Nie ma co teraz do tematu wracać, po prostu jak na drugi raz coś napiszę to może dyskutujmy na temat a nie licytujmy się na dokonania. Ktokolwiek ile kolumn by nie zrobił to i tak nie będzie wiedział wszystkiego, ważne jest żeby myśleć samemu, dobierać rozwiązania stosowanie do potrzeba a nie nagrzewać się na konkretne rozwiązania bo wszystko ma swoje wady i zalety. Moimi wpisami własnie chciałem do tego skłonić.

Pozdrawionka.

konto_usuniete

  • 0 / 5429
  • Nowy użytkownik
30-09-2008, 19:46
>>>
Szkoda że WaldemarK nie dodał, że eksperymentował z WG na odgrodzie, bo to też mocno zmienia postać rzeczy


Nie dodał celowo . Ja nie robiłem jeszcze prób z WG i z odgroda. To po pierwsze.

Po drugie  , fakt czy WG będzie zamontowany na desce będącej odgroda dla sredniotonowego czy normalnym frontem dla OZ czy BR jest dla pracy wysokotonowki bez znaczenia . To WG warunkuje specyficzne warunki dla wysokotonowki   , to WG umożliwia większa obciążalność od dołu , zmienia charakterystyki kierunkowe itp

>> w odgrodach problem z charakterystykami kierunkowymi zawsze jest dużo poważniejszy.

To znaczy? Możesz rozwinac?

IMO  nie jest ani poważniejszy ani mniej poważny. Jest po prostu inny - to wynika z samej zasady ( dipol vs monopol)

>>> W normalnym DOBRZE ZROBIONYM 2 drożniaku promieniowanie poza osią nie jest problemem

W dobrze zrobionym oversized 2-way  z WG również nie  . Taki układ jest kwestia przyjęcia jedynie innych kryteriów przy projektowaniu . IMO uklad z bardzo zbieżnymi char kierunkowymi ( czyli char poza osia ma kształt bardzo zbliżony char na osi - jedynie  poziom jest mniejszy ) ma swoje zalety .

>>>żeby mieć świetne ch-ki kierunkowe o które z niezrozumiałych dla mnie względów bijemy tutaj tyle piany

To ze coś nie mieści sie w przyjętych przez Ciebie kryteriach projektowych IMO nie przekreśla idei.

Ponadto , niski podział to przecież nie tylko możliwość uzyskania zbieżnych char kierunkowych. Sporo midwofeerow powyżej 2kHz ma już nieciekawa charakterystykę i brzmienie- dla takich głośników niski podział to często jedyna możliwość wykorzystania pełni ich możliwości , bo nawet filtrowanie wysokimi rzędami nie zawsze sie sprawdza.
Niski podział daje możliwość wykorzystania zakresu tłokowej pracy membrany i to daleko od zakresu dzielenia sie membrany , wszelkich peak\'ow , itp.
Oczywiście - to tylko możliwość i sam fakt zastosowania niskiego podziału i WG jeszcze niczego nie gwarantują.

Niemniej - patrząc całościowo - koncepcja oversized 2-way ( zwłaszcza z niskim podziałem i WG) jest spójna - chodzi mi o to ze każdy element tej układanki ma swoje logiczne i techniczne oparcie w innym.

To , ze są inne spójne koncepcje ( np maly 3-way)  wcale nie oznacza ze ta jest nieracjonalna .



WaldeK

bartek_z

  • 404 / 5911
  • Zaawansowany użytkownik
30-09-2008, 23:50
>> WaldemarK, 2008-09-30 19:46:15
>>>
Szkoda że WaldemarK nie dodał, że eksperymentował z WG na odgrodzie, bo to też mocno zmienia postać rzeczy


>>Nie dodał celowo . Ja nie robiłem jeszcze prób z WG i z odgroda. To po pierwsze.

To ty masz jakieś inne kolumny niż swoje słynne i najlepsze na swiecie odgrody? Niemożliwe!!!

>>W dobrze zrobionym oversized 2-way z WG również nie . Taki układ jest kwestia przyjęcia jedynie innych kryteriów przy projektowaniu . IMO uklad z bardzo zbieżnymi char kierunkowymi ( czyli char poza osia ma kształt bardzo zbliżony char na osi - jedynie poziom jest mniejszy ) ma swoje zalety .

No właśnie - tylko gdzie tutaj cymes, skoro podobny efekt można osiągnąć bez WG?

>>To ze coś nie mieści sie w przyjętych przez Ciebie kryteriach projektowych IMO nie przekreśla idei.

co ty powiesz...

>>Ponadto , niski podział to przecież nie tylko możliwość uzyskania zbieżnych char kierunkowych. Sporo midwofeerow powyżej 2kHz ma już nieciekawa charakterystykę i brzmienie- dla takich głośników niski podział to często jedyna możliwość wykorzystania pełni ich możliwości , bo nawet filtrowanie wysokimi rzędami nie zawsze sie sprawdza.

Przecież mowa była nie o podziale przy 2 kHz a o 1,5 i mniej... Poza tym znacznie większy problem będzie ze znalezieniem tweetera który będzie można bezkarnie puścić poniżej 1,5 kHz niż 7-calowego midwoofera który można będzie puscic powyżej 2 kHz. Nie chę tutaj przypominać kto już raz przeszarżował i nie mógł pewnej teoretycznie zajebiaszczej kopułki nie mógł przyzwoicie skleić z papierową 18stką i twardomembranową 15stką...


>>Niski podział daje możliwość wykorzystania zakresu tłokowej pracy membrany i to daleko od zakresu dzielenia sie membrany , wszelkich peak\'ow , itp.

Mowa o oversized a nie o niskim podziale dla 18stki. Stosując 20-centymetrowe głośniki to wszystko to o czym piszesz występuje niżej i tak czy owak masz ten sam problem.

>> w odgrodach problem z charakterystykami kierunkowymi zawsze jest dużo poważniejszy.
>>To znaczy? Możesz rozwinac?

Mogę, ale przecież wiesz o co chodzi. Chyba że chcesz powiedzieć ze twoja odgroda tych problemów nie ma, a to że moja ma to jest efekt niewiedzy i nieumiejętności dobrania filtracji - z takimi zarzutami to ja nie będę polemizował.

>>To , ze są inne spójne koncepcje ( np maly 3-way) wcale nie oznacza ze ta jest nieracjonalna .

Były takie jedne 3-drożne kolumny które wiesz kto skonstruował, też były spójne i jak się okazło w dobrze przygotowanym 30-metrowym pomieszczeniu nawet też racjonalne.  Niemniej jednak poszły w sile jednego egzemplarza za połowę tego na ile wycenił je ich wynalazca. Dlaczego? Bo za cholerę nie pasowały do przeciętnych warunków lokalowych w tym kraju i kolejny model w którym zostały skorygowane pewne założenia w ogóle nie ma takich problemów. I o tym własnie kurna piszę a nie o żadnym patrzeniu całościowym, bo patrząc całościowo to na wszystko znajdzie się wyjaśnienie, włacznie z komunizmem i uwielbieniem jednego takiego kurdupla do podkręcania przechodzonych kompów. Chodzi o to, zeby chopok zrobił tak, jak dla niego będzie dobrze a nie jak ogólnie będzie fajnie, zanim podejmie decyzję co robić niech weźmie pod uwagę i potencjalne problemy jakie mogą z tego wynikać, a jeśli uzna, że w ramach budzetu który posiada i swoich warunków lokalowych 2-way na 20stce z WG na tweeterze będzie najlepszym wyjściem to świetnie.








konto_usuniete

  • 0 / 5429
  • Nowy użytkownik
01-10-2008, 16:16


Do  kilku celnych argumentów , wnoszących jakże wiele treści merytorycznych do tej dyskusji -  typu:

"To ty masz jakieś inne kolumny niż swoje słynne i najlepsze na świecie odgrody? Niemożliwe!!!"
lub
"co ty powiesz..."

sie nie ustosunkuje .
Do innych , i owszem.

<
Cymes polega na tym , ze char kierunkowe nie są tu celem samym w sobie. Stosowanie WG poprawia char kierunkowe ale także podnosi efektywność od dołu, redukuje zniekształcenia itp , co pozwala w miarę "bezkarnie" dość niska ciąć wysokotonowki , które w normalnych warunkach niezbyt sie do tego nadają. Ma to swoje uzasadnienie zarówno w teorii jak i w praktyce. To zarazem odpowiedz na Twoj kolejny argument:

>> Poza tym znacznie większy problem będzie ze znalezieniem tweetera który będzie można bezkarnie puścić
poniżej 1,5 kHz


>>> Przecież mowa była nie o podziale przy 2 kHz a o 1,5 i mniej...

Chcąc zrobić niski podział musimy postarać sie aby pasmo mid-basa było w miarę poprawne co najmniej oktawę wyżej od planowanej częstotliwość podziału - dlatego wspomniałem o 2kHz . O rozmiarze głośnika , który określiłem mianem mid-bas nie wspomniałem ani słowa. Dlaczego wiec twierdzisz ze mowie o 18-tce?.


Na pozostałe argumenty , zwłaszcza te z kategorii " ad personam" pozwolę sobie nie odpowiedzieć.


Waldek






WaldeK

konto_usuniete

  • 0 / 5429
  • Nowy użytkownik
01-10-2008, 18:05
Cos nie wkleilo sie wszystko do poprzedniego wpisu.

>> No właśnie - tylko gdzie tutaj cymes, skoro podobny efekt można osiągnąć bez WG?

Charakterystyki kierunkowe to tylko jedna z korzyści stosowania WG . Zarówno teoria , jak i praktyka ( np pomiary Zaph\'a) wskazują , ze stosowanie WG zmniejsza zniekształcenia , podnosi efektywność zwłaszcza w niskich zakresach częstotliwości. To razem pozwala w połączeniu z WG stosować wysokotonowki , które w normalnych warunkach nie nadają sie do niskiego podziału. Tak wiec do tytułowego oversized 2-way nie musimy szukać jakiś egzotycznych wysokotonowek , które da sie ciąć przy 1,5 kHz ale wybór mamy większy.

Jeszcze raz zatem powtórzę - zebranie wszystkich dobrych cech WG , wykorzystanie tłokowego zakresu pracy membrany mid-wofera , fakt ze midwofer ( 8 cali ) ma spora powierzchnie drgającą ( a zatem nie sa wymagane jakies specjalnie duze wychylenia membrany) pozwala na uzyskanie dobrego dźwięku.


Po raz kolejny powtórzę - wiem ze nie jest to jedyna słuszna droga , wiem ze można inaczej
Niemniej ta koncepcja ma swój sens - zwłaszcza gdy myślimy o zestawie o  efektywności wyższej niż przeciętna .




WaldeK

bartek_z

  • 404 / 5911
  • Zaawansowany użytkownik
01-10-2008, 20:09
>> WaldemarK, 2008-10-01 16:16:26


Do kilku celnych argumentów , wnoszących jakże wiele treści merytorycznych do tej dyskusji - typu:

"To ty masz jakieś inne kolumny niż swoje słynne i najlepsze na świecie odgrody? Niemożliwe!!!"
lub
"co ty powiesz..."

sie nie ustosunkuje .



Ależ one własnie po to tak a nie inaczej zostały sformułowane... Niespecjalnie interesuje mnie twoja odpowiedź na te kwestie podobnie jak na wiele innych ot, tyle...


>>Chcąc zrobić niski podział musimy postarać sie aby pasmo mid-basa było w miarę poprawne co najmniej oktawę wyżej od planowanej częstotliwość podziału - dlatego wspomniałem o 2kHz . O rozmiarze głośnika , który określiłem mianem mid-bas nie wspomniałem ani słowa. Dlaczego wiec twierdzisz ze mowie o 18-tce?.


No właśnie dlatego mi ta 18stka przyszła do głowy, że jak sam przed chwilą stwierdziłeś pasmo powinno sięgać o okawę wyżej niż podział, czyli jak chcemy robić podział przy 2 kHz to głośnik powinien teoretycznie dociągnąć do 4 kHz. Poza szerokopasmówkami bardzo niewiele 20stek do takiej częstotliwości dociąga, więc próbując doszukać się w twoich twierdzeniach jakiejś logiki a nie tylko chęci pokazania że wiesz lepiej pomyśałem, ze pewnie chodzi ci o 18stki...

>>Charakterystyki kierunkowe to tylko jedna z korzyści stosowania WG . Zarówno teoria , jak i praktyka ( np pomiary Zaph\'a) wskazują , ze stosowanie WG zmniejsza zniekształcenia , podnosi efektywność zwłaszcza w niskich zakresach częstotliwości. To razem pozwala w połączeniu z WG stosować wysokotonowki , które w normalnych warunkach nie nadają sie do niskiego podziału.

Ameryki jak niegdyś pan Henio nie odkryłeś... Tylko co ma większą dynamikę w zakresie wysokotonówka z WG czy stożkowy midwoofer?  Co do zniekształceń to pomiary pomiarami, gdybym cię nie znał to może bym uwierzył ze przywiązujesz do tego jakąś dużą wagę, na pewno takie wynalazki zmieniają charakter dźwięku wysokotonówki i to nie zawsze w pożądany sposób. Akurat troszke eksperymentowałem z różnej maści stożkami (fakt z tubami i WG nie,  ale i tutaj widać na wykresach, że kształt wpływa na charakterystykę) i koniec końców doszedłem do wniosku, że takie dodatki robione "na pałę" (tzn bez odpowiedniego zaplecza doświadczalnego) przynoszą również szkody.

>>Tak wiec do tytułowego oversized 2-way nie musimy szukać jakiś egzotycznych wysokotonowek , które da sie ciąć przy 1,5 kHz ale wybór mamy większy.

Dobrze, tylko że żeby coś takiego "skleić" trzeba stosować WG a i tak nie można sobie wziąć dowolnego głośnika 20 cm. 18stka i brak WG oznacza ze o wiele mnie trzeba kombinowac i ryzykować i obawiam się że i tak można uzyskać lepszą dynamikę i zrównoważenie środka, wzmocnienie akustyczne jakie daje WG nie jest przecież aż tak dramatyczne, a gdzie powierzchnia miedwoofera i gdzie kopułki.

EMiL

  • 531 / 5896
  • Ekspert
06-10-2008, 22:55
Waveguide, odpowiednio duzy to chyba jedyne godne rozwazenia rozwiazanie w przypadku oversized 2way.
Seas swoim malym DXT pokazal, ze potrafi zrobic wysokotonowke z tym rozwiazaniem bez typowych dla wavguide problemow przy kilku/kilkunastu kHz.
O ile seas wypusci wiekszego brata DXT oversized 2way na papierowym glosniku bedzie wykonalne i nie bedzie to az taka kaskaderka.
Na razie trzeba czekac na pomiary monacora WG300 Waldka...  

konto_usuniete

  • 0 / 5429
  • Nowy użytkownik
06-10-2008, 23:04
Cos tam drgnelo w temacie pomiarow.... Jestem na etapie testowania pomiarowki True RTA.

A co do WG ... Robie male przymiarki  do WG dla 10cm sredniotonowki. Sredniaka chce puscic od jakis 400hz do okolo 7kHz . WG bedzie mial okolo 50cm srednicy. Na gore chce dac kopulke obciazona tractixem. Calosc planuje na jakies 95db
 
WaldeK

bartek_z

  • 404 / 5911
  • Zaawansowany użytkownik
06-10-2008, 23:18
:-0 Co ty ostatnio pijesz bo już nawet tych "chrześcijańskich" wykrzywień u ciebie nie dostrzegam... 95 dB? Całe Chojnice chcesz wysłać tym w kosmos czy sam już w kosmos odleciałeś i te 95 dB ma związek ze zmajtrowaniem jakiegoś <5W SET?  Kuźwa, było nie jeździć do Francuzów tylko chlać normalną, katolicką wodę na myszach...



bartek_z

  • 404 / 5911
  • Zaawansowany użytkownik
07-10-2008, 01:23
A tak w ogóle to pomimo chorego rozmiaru to tutaj widzę znacznie większy sens w stosowaniu WG niż w zakładaniu go na wysokotonówkę, usilne obniżanie podziału i dorabianie do tego teorii. Wyjazd z podziałami poza 500-6000 Hz to jest gra warta świeczki, (choć i tu można sprawę załatwić glośnikami szerokopasmowymi, ale te to rzeczywiscie mają problemy z kątem promieniowania), w przeciwieństwie do obniżania podziału w 2d w którym cięcie i tak przypada w najlepiej słyszalnym zakresie, bez względu na to czy będzie to 1,5 kHz czy 2,5. Tak więc powodzenia, jak byś potrzebował do tego celu talerz anteny satelitarnej to wskażę ci sąsiadów za którymi nie przepadam.

konto_usuniete

  • 0 / 5429
  • Nowy użytkownik
09-10-2008, 21:07
>> eMiL, 2008-10-06 22:55:42


<< Na razie trzeba czekac na pomiary monacora WG300 Waldka...

Pomiar na odgrodzie szer 385mm , mikrofon ( nieskalibrowany) 1m

zielona - na osi
fioletowa -15°
zolta       -30°
pomaranczowa- 40°

Jakas bardziej standartowa skrzynke moze uda sie w weekend ulepic :-)


WaldeK