Audiohobby.pl

Tjuning;) UHER HIGH DYNAMIC

Bruce

  • 559 / 5899
  • Ekspert
24-03-2008, 23:02
Podobno te Tonsile są MOCNE :) Dadzą radę, tym bardziej że kondensator 2,2uF wskazuje na wysoką częstotliwość podziału. Jeszcze eksperymentalnie można próbować dołożyć do tego 2,2uF równolegle np. kondensator 0,51uF... taka zmiana nie powinna wywołać rewolucji a przekonasz czu subiektywnie gra to lepiej.

ps. Podobno po wpadkach z notorycznie palącymi się głośnikami wysokotonowymi w Altusach... Tonsil tę sprawę dopracował.

ps. szczerze mówiąc to odwalamy tu niezłą amatorkę :))
________
mniam...

clo2

  • 1702 / 5903
  • Ekspert
24-03-2008, 23:10
>zoltar
>ps. szczerze mówiąc to odwalamy tu niezłą amatorkę :))

Bo i pacjent (uhery) który może co najwyżej znachorów prosić o pomoc. Profesjonaliści nawet by tego "leczyć" nie chcieli nie dając szans. Cuda się ponoć zdarzają. Nie wierzę w nie, ale po co psuć sobie zabawę;)
audiostereo ? dziękuję, nie wchodzę!

clo2

  • 1702 / 5903
  • Ekspert
24-03-2008, 23:15
I tak jest to na tymczasem. Zresztą biorąc pod uwagę, że ostatnio mam czas posłuchać muzyki raczej tylko wieczorami i trudno ustalać jakiś grafik korzystania ze wspólnego pokoju z połowicą (niestety nie podziela mojej miłości do klasyki:(), to i tak planuję zakup wzmaka słuchawkowego i jakichś przyzwoitych słuchawek.

A docelowe kolumny na spokojnie. Jeden z kolegów "dociera" swoje odgrody i jak będą gotowe to posłucham. Może jeszcze sam zacznę składać "dechy" zamiast kupować skrzynki.
audiostereo ? dziękuję, nie wchodzę!

clo2

  • 1702 / 5903
  • Ekspert
29-03-2008, 08:17
>Bruce

Pierwsza kolumna zmontowana. Wysokotonowce Tonsila wymagały jednak nawet sporego rozpiłowania otworu. Ale siedzą i .. jest lepiej ale słyszę że może być jeszcze zdecydowanie bardziej. Doskwiera głównie rzucająca się w uszy źle poprowadzona granica podziału - jest tam co najmniej 5kHz a może lepiej. Uher zrobił to tak wysoko, bo pierwotna kopułka wogóle słyszalne dźwięki zaczynała wydawać (bo słowo "grać" to wielkie nadużycie;)) chyba od 5kHz. To był chyba jedyny powód tak wysokiego podziału. I słychać, że midbas odtwarza zakres z którego dobrze byłoby go zwolnić. Myślę, że dać jakieś nowe zwrotki na przyzwoitych (ale bez przesady) częściach ze znacznie niższym podziałem i one miałyby szansę nawet grać jako tako. W Elakach miałem podział na bodaj 2,6kHz, te tonsile jak pisałeś grają jako tako od 3-3,5kHz i jeśli tak, to warto byłoby taki podział zastosować.

Tylko jak te zwrotki dobrać? Niestety nie znajduję w necie żadnych danych na temat tego midbasa westry. Poszukam jeszcze dzisiaj, może coś się jeszcze doszperam.
audiostereo ? dziękuję, nie wchodzę!

Bruce

  • 559 / 5899
  • Ekspert
29-03-2008, 12:01
No zrób tak:
daj dla wysokotonówki: szeregowo rezystor 3,3 Ohm (wartość należy dobrać), kondensator MKT/MKP 4,7uF, równolegle cewkę pow. np. 0,33mH (śr dr. 0,7mm)
dla niskotonowego: szeregowo cewkę pow. 1,5-2,0mH (śr. dr. min. 1mm), równolegle kondensator np. 4,7uF (trudno podać dokładną wartość)... i być może przy odrobinie szczęścia będziesz miał podział ok. 3kHz.
No ale to tak teoretycznie.
Cewkę powietrzną 1,5-2mH można zastąpić tańszą rdzeniową.
________
mniam...
________
mniam...

clo2

  • 1702 / 5903
  • Ekspert
29-03-2008, 12:39
>Bruce
>... i być może przy odrobinie szczęścia będziesz miał podział ok. 3kHz

Podoba mi się ta zabawa;). Myślisz Bruce, że dzięki tej operacji dołączę do szacownego grona megakonstruktorów"?;)

Dobra, odrobina powagi. Na razie wezmę się jeszcze za zmontowanie drugiej, tylko dam inne kable i rezystor 2,2 dla odmiany. W pierwszej wrzuciłem 3,3. Zobaczę jaka będzie różnica. Ale żeby to grało to zwrotka z nowym podziałem aż się sama naprasza.
audiostereo ? dziękuję, nie wchodzę!

clo2

  • 1702 / 5903
  • Ekspert
29-03-2008, 12:53
>Bruce

Ale ten "projekt" dwóch będzie miał ojców;). O twojej pomocy nie zapominam. Właściwie to ja tu tylko realizuję twoje pomysły. Jak coś z tego wyjdzie, chwała będzie praktycznie tylko twoja;)
audiostereo ? dziękuję, nie wchodzę!

michal

  • 59 / 5896
  • Użytkownik
29-03-2008, 14:04
Jaką impedancję mają wszystkie głośniki?

Bruce

  • 559 / 5899
  • Ekspert
29-03-2008, 14:14
A zapomniałem dodać a propo wyżej opisanej zwrotki, że polaryzacja głośników powinna być raczej odwrotna.
________
mniam...
________
mniam...

clo2

  • 1702 / 5903
  • Ekspert
29-03-2008, 21:33
>michał

obydwa głośniki 8 ohm.

>Bruce
>A zapomniałem dodać a propo wyżej opisanej zwrotki, że polaryzacja głośników powinna być raczej odwrotna.

A nie tak jak było i dlaczego (może to głupie pytanie, ale pocieszam się, że zawsze jest czas na naukę;))
audiostereo ? dziękuję, nie wchodzę!

H.P.

  • 166 / 5903
  • Aktywny użytkownik
30-03-2008, 01:25
http://www.audiohobby.pl/index.php?id=show_topic&catid=1&topid=244
"Głośniki - zmaienniki"
 Czy ktoś to w końcu poprawi?

clo2

  • 1702 / 5903
  • Ekspert
30-03-2008, 11:25
>H.P.
Napiszę zaraz do Zbyszka, żeby wogóle zmienił temat na "sprawnianie Uherów";) czy coś w tym stylu. Miał być w założeniu taki wątek do pytań na szybko i chciałem zapytać o zmiennik jednej wysokotonówki a potem ... rozwinęła sięta reanimacja trupa i trzeba raczej cały temat teraz zmienić.
audiostereo ? dziękuję, nie wchodzę!

zoltar7

  • 1309 / 5903
  • Ekspert
30-03-2008, 11:32
clo2 sorry ale nie pisze się "wogóle" tylko "w ogóle" :))

clo2

  • 1702 / 5903
  • Ekspert
30-03-2008, 11:38
Ojcze Dyrektorze masz moje wybaczenie, ja też się poprawię:) (klawiatura to dziwne urządzenie. Pisząc normalnie nie robię błędów a w kompie czasem mi się zdarza i sam zdumiony je wyłapuję).
Drapnij mi coś o tej polaryzacji, dlaczego odwrotnie?
audiostereo ? dziękuję, nie wchodzę!

zoltar7

  • 1309 / 5903
  • Ekspert
30-03-2008, 11:45
A ja robię błędy... no cóż jestem takim samym śmiertelnikiem jak inni, ale taka już rola Ojca Dyrektora aby pouczać Naród... ktoś musi dzierżyć na swoich barkach ciężar rządu dusz !