Audiohobby.pl

Sprzęt słuchawkowy - wątek dla początkujących

Pikolo5

  • 12 / 5245
  • Nowy użytkownik
13-03-2010, 19:35
Mieszkam  w Kaliszu  ,gdyby  ktoś z  szanownych forumowiczów mieszkał w pobliżu  i dał posłuchac  AKg-701 ze swoim wzmacniaczem  z góry serdecznie  dziękuje Marek

garnooh

  • 101 / 5205
  • Aktywny użytkownik
13-03-2010, 20:45
Niestety nie mogę Ci pomóc - mieszkam na południu :(


tattoo 4ever
www.artline-tattoo.com
===============================
tattoo 4ever
www.artline-tattoo.com

Orfeusz1000

  • 38 / 5149
  • Użytkownik
17-04-2010, 20:18
Witam drogich forumowiczów!
Jak widnieje to w temacie jest to wątek dla początkujących dlatego też pisze właśnie tutaj. Dopiero zaczynam przygodę z dźwiękiem i moje ucho nie jest wyczulone na jakieś drobne szczegóły.
Niedawno stałem się posiadaczem kultowych słuchawek CAL! w swojej cenie chyba bezkonkurencyjnych, do tej pory słuchałem ich wraz z discmanem lecz zaczęło brakować mi mocy i w ogóle stało się to trochę nudne. W związku z tym postanowiłem poszukać taniego odtwarzacza CD.
Czytając to i inne fora audio natknąłem się na wiele starych dobrych modeli lecz który wybrać??
Oto kilka warunków który powinien on spełniać:
- cena do 400 PLN
- dobrze by było gdyby miał w sobie wzmacniacz
- najważniejsza jest dziurka (słucham w 90% na słuchawkach)
Proszę o pomoc. Dziękuje.

BiKo
BikO

Makduf

  • 499 / 5500
  • Zaawansowany użytkownik
17-04-2010, 21:02
>> Orfeusz1000, 2010-04-17 20:18:48

W tej cenie dostaniesz któryś z modeli Sony z serii ES np.:
- X202 ES
- X222 ES
- a jak dobrze poszukasz to nawet X333 ES

Wszystkie wymienione modele mają wbudowane nie najgorsze wzmacniacze słuchawkowe z regulacją. Ja sam mam najniższy w hierarchii Sony X202 ES, który potrafi także napędzić słuchawki wyższych lotów. Hi-end to oczywiście nie jest, ale swego czasu, gdy zaczynałem przygodę ze słuchawkami dostarczał mi sporo przyjemności.

W przypadku CAL! warto pomyśleć o podmianie kabla. Firmowy jest cieniutki, a poza tym jest krótki, co uniemożliwia komfortowe odsłuchy. Po wymianie kabla możesz się zdziwić ile te słuchawki zyskały.

Powodzenia w poszukiwaniach.

Orfeusz1000

  • 38 / 5149
  • Użytkownik
17-04-2010, 21:32
Wielki dzięki za szybką odpowiedz:)
Szukam na allegro owych Soniaków i akurat X333 ES jest od reki za 490 zł. Warto dołożyć te 100zł??

A co do recablingu czytał wątek o tuningu CAL! i na pewno mój egzemplarz dostanie nowy kabel, ale jeszcze nie teraz chce trochę posłuchać jeszcze na stary aby później mieć szersze pole widzenia zmian.
BikO

Orfeusz1000

  • 38 / 5149
  • Użytkownik
17-04-2010, 21:41
Nurtuje mnie jeszcze jedno pytanie.
Czytałem gdzieś że kupując używany kompakt może wystąpić problem z laserem a jego naprawa jest kosztowna.
Jak to jest naprawdę??
BikO

Makduf

  • 499 / 5500
  • Zaawansowany użytkownik
17-04-2010, 22:23
>> Orfeusz1000, 2010-04-17 21:41:37

Wymienione przeze mnie odtwarzacze to konstrukcje dość wiekowe i naturalną koleją rzeczy jest, że zużywa się w nich laser. W modelach X202ES i X222ES siedzi laser KSS240A, który nadal jest dostępny w sprzedaży i w dodatku niedrogi. Jego wymiana nie jest trudna i średnio-zaawansowany elektronik poradzi sobie bez większych problemów. Aczkolwiek zawsze lepiej powierzyć to zadanie osobie, która wiem co robi :-) Usługa taka nie wcale kosztowna, no chyba, że ktoś aż tak się ceni albo trafisz na autoryzowany serwis.

Z kolei w X333ES zamontowany jest laser KSS271A od dawna już nieprodukowany. Co prawda wiem, gdzie można je jeszcze dostać, ale cena jest horrendalna.

Bezpieczniej więc będzie wybrać któryś z modeli X202ES/X222ES; w razie potrzeby wymiany lasera nie będzie to bardzo kosztowne, a co najważniejsze, będzie to w ogóle możliwe :-)

Różnica w brzmieniu X333ES a X202ES/X222ES jest do wychwycenia, ale myślę, że jeżeli będziesz korzystał tylko z dziurki, nie będzie wcale przepaści.

X202ES to w sumie prawie komputer, ma tyle funkcji, że do dnia dzisiejszego wszystkich nie rozkminiłem. Kiedy go kupowałem, kilka lat temu, okazało się, że był właściwie nieużywany; dodatkowo miał dorobione drewniane boczki, co nadało mu także szlachetnego wyglądu. Swego czasu z jego dziurki słuchałem HD 600 i takie połączenie przez pewien czas mi wystarczało. Dopóki nie odkryłem zewnętrznych wzmacniaczy słuchawkowych, lepszych źródeł itp.

W każdym razie polecałbym któryś z dwójki  X202ES/X222ES. Kupując poprzez internet (Allegro i inne) trzeba dokładnie obadać sprzedawcę. Handlarz może Ci wcisnąć trupa, ale można też trafić zadbany sprzęt od jakiegoś pasjonata :-)

Przed takim zakupem trzeba obadać sprawę, podzwonić, popytać, upewnić się, że wszystko z odtwarzaczem jest OK.

Co do CAL! to dla mnie najmniej wygodne słuchawki jakie kiedykolwiek moja głowa nosiła. Ale faktycznie za tą cenę i po zmianie kabla trudno o konkurencję. Ja używam ich w pracy razem z iRiverem H320 i jest nieźle, choć myślę o zmianie, właśnie z powodu niewygody :-)

Orfeusz1000

  • 38 / 5149
  • Użytkownik
17-04-2010, 23:56
Wielki dzięki Makduf.  
Być możesz niedługo stanę się posiadaczem którego z ES.
BikO

Corvus5

  • 2596 / 5381
  • Ekspert
18-04-2010, 00:05
Nie wiem na ile wymiana kabla jest konieczna w CAL. Jest różnica, ale np. od kilku godzin idę na przedłużaczu za kilka zł, ale dzięki obejściu wzmacniacza słuchawkowego w Beresie 7520 i puszczeniu po wyjściu liniowym z potencjometrem na zwarciu udało się poprawić współczynnik tłumienia. Przy odkręconym tłumi, więc pewnie w tym torze idzie szeregowo z obciążeniem. Odkręcony daje o wiele lepszy dźwięk niż normalny wzmacniacz + czysty rekabling. Stax demo CD z 1988 normalnie chodzić przytłumiony, a tak mimo przedłużacza, który słyszalnie tłumi (sprawdzę potem bez niego), dało się uzyskać normalny dźwięk. Oczywiście na normalnej muzyce to najpierw usłyszałem. Tylko czemu cały Stax CD chodzi tylko z tyłu głowy :/

Makduf

  • 499 / 5500
  • Zaawansowany użytkownik
18-04-2010, 10:33
>> Orfeusz1000, 2010-04-17 23:56:29

Zatem raz jeszcze życzę powodzenia w poszukiwaniach.

Gdybyś dysponował większym budżetem, to poleciłbym Ci zakup Marantza SA 7001, którego wzmacniacz słuchawkowy jest naprawdę dobrej jakości. Spokojnie wytrzymuje konkurencję z zewnętrznymi wzmacniaczami do 1000 - 1200 zł (za nówkę sztukę), a może nawet je przewyższa.

Poza tym sam odtwarzacz prezentuje niezłą jakość wykonania i walory brzmieniowe, które mogą się podobać. Używany można upolować za około 1000 zł. Podobno czasami bywa kapryśny, jeżeli chodzi o niektóre nośniki, ale ja nigdy tego nie doświadczyłem.

Makduf

  • 499 / 5500
  • Zaawansowany użytkownik
18-04-2010, 10:49
>> Corvus5, 2010-04-18 00:05:55

Wymiana kabla w CAL jest  konieczna, chociażby ze względu na jego długość; 1,2 m to trochę mało, jeżeli chodzi o komfort użytkowania. Jeżeli źródłem jest discman albo odtwarzacz mp3, to nie widzę problemu, ale już przy sprzęcie stacjonarnym, to po prostu przeszkadza.

Co do samego kabla, to w moim przypadku, wymiana na kabel od HD650 spowodowała istotny wzrost jakości - na tyle, że kiedy niedawno słuchałem CAL na fabrycznym okablowaniu, trudno było uwierzyć jak słyszalna jest to różnica. A przecież można pójść jeszcze dalej i wziąć się za tuning driverów, który podobno przynosi jeszcze lepsze efekty, niż rekablowanie.

W każdym razie ja nie zamierzam już eksperymentować z CAL, bo są to najgorsze słuchawki pod względem ergonomii jakie nosiłem. Chyba mam po prostu za dużą głowę :-)

Corvus5

  • 2596 / 5381
  • Ekspert
18-04-2010, 10:54
>> Makduf, 2010-04-18 10:49:11
> A przecież można pójść jeszcze dalej i wziąć się za tuning driverów, który podobno przynosi jeszcze lepsze efekty, niż rekablowanie.

Jakieś informacje jak to zrobić i co to zmienia?

>W każdym razie ja nie zamierzam już eksperymentować z CAL, bo są to najgorsze słuchawki pod względem ergonomii jakie nosiłem. Chyba mam po prostu za dużą głowę :-)

Ścisk pewien jest, przydałyby się podpory jak w K1000. Oryginalne pady i tak leżą od kilku miesięcy spakowane w pudełku, więc jedyne, co może cisnąć, to miękki polar ;)

Makduf

  • 499 / 5500
  • Zaawansowany użytkownik
18-04-2010, 11:48
>> Corvus5, 2010-04-18 10:54:51

>Jakieś informacje jak to zrobić i co to zmienia?

Niestety nie znam żadnych szczegółów, dowiedziałem się o takiej możliwości podczas luźnej rozmowy, która dotyczyła zupełnie czegoś innego. Nie rozwijałem tego wątku, bo i tak wiedziałem, że CAL nie są, na dłuższą metę dla mnie.

>Ścisk pewien jest, przydałyby się podpory jak w K1000. Oryginalne pady i tak leżą od kilku miesięcy spakowane w pudełku, więc jedyne, co może cisnąć, to miękki polar ;)

K1000 to drugie najmniej wygodne słuchawki, które miałem okazję nosić. No, ale dobrze napędzone grają tak zjawiskowo, że wybaczyłbym im ten nieprzyjemny ucisk :-)

Orfeusz1000

  • 38 / 5149
  • Użytkownik
18-04-2010, 11:53
Ten Marantz jest piękny czytałem już o nim prędzej i gdyby nie ta cena...:)
Z drugiej strony dopiero zaczynam i powoli odkrywam coraz to nowsze, lepsze brzemienia.
Kiedy kilka lat temu dostałem zwykłe słuchawki za 40zł, chyba nie więcej, i podłączyłem je pod wieżę samsunga był to prawdziwy kosmos. Za jakiś czas wpadły mi w ręce Alpinusy i discman i znów było to uczucie jak to pięknie brzmi teraz CAL! itd.
Powoli do przodu:)

BikO

Corvus5

  • 2596 / 5381
  • Ekspert
18-04-2010, 11:59
>> Makduf, 2010-04-18 11:48:45
> Niestety nie znam żadnych szczegółów, dowiedziałem się o takiej możliwości podczas luźnej rozmowy, która dotyczyła zupełnie czegoś innego. Nie rozwijałem tego wątku, bo i tak wiedziałem, że CAL nie są, na dłuższą metę dla mnie.

Szkoda. Bioceluloza zastosowana w CAL jest pewnym wyjątkiem. Samo z siebie gra to szybko i jasno, co pozwoliło konstruktorom zrobić ostre oszczędności: nietłumiona komora, słaby kabel, dodali pady skórzane i filtr przed przetwornikiem. Wszystkie cztery elementy w różnym stopniu przyczyniają się do podbicia basu.

> K1000 to drugie najmniej wygodne słuchawki, które miałem okazję nosić. No, ale dobrze napędzone grają tak zjawiskowo, że wybaczyłbym im ten nieprzyjemny ucisk :-)

Ciekawe jak grają względem K701.