Audiohobby.pl

Pierwszy gramofon.

konto_usuniete

  • 56 / 5427
  • Użytkownik
22-06-2009, 13:54
Dzięki za informacje.

JeckyllAndHyde

  • 109 / 5505
  • Aktywny użytkownik
22-06-2009, 15:03
"Nach Polen - Keine Angabe " wcale nie oznacza, ze nie wysylaja do Polski - znaczy to tylko tyle, ze cena wysylki do Polski nie jest ustalona - zazwyczaj wystarczy napisac z zapytaniem. (choc wiem, ze niestety ceny wysylki do Polski sa wieksze niz do innych krajow EU).

Bacek

  • 2366 / 5897
  • Ekspert
22-06-2009, 21:13
Gustaw,

Już dotarł?
------------------------------------------------------------------------------------------------
Prawdziwa głupota za każdym razem pokona sztuczną inteligencję.
ali baba and the forty thieves
Ali Baba and the Forty Thieves
Ali Baba and the FORTY THIEVES
ALI BABA AND THE FORTY THIEVES

konto_usuniete

  • 56 / 5427
  • Użytkownik
22-06-2009, 22:21
>> Bacek, 2009-06-22 21:13:34
Dotarł. Do czasu ściągnięcia igły mogę posłuchać tylko brzmienia silnika, którego nota bena nie słychać podczas pracy. Thorens jest w całkiem dobrym stanie jak na przeszło 20-letniego staruszka. Na żywo wygląda znacznie lepiej niż na zdjęciach. Jak dojdzie igła to dam znać to potestujemy.

konto_usuniete

  • 56 / 5427
  • Użytkownik

MIKADO

  • 82 / 5546
  • Użytkownik
23-06-2009, 18:26
Proszę bardzo sprzedają wkładki Nagaoki ciekawe czy ktoś z forum miał kontakt z wyższymi modelami?
MIKADO

Gustaw

  • Gość
01-07-2009, 13:02
No to sprawy pierwszego garmiaka ciąg dalszy.

Wstępnie ustawiliśmy ze znajomym wkładkę w oparciu o szablon dołączony do czasopisma highend.pl. Został ustawiony też antiscating na pustej części płyty oraz siła nacisku wkładki, która w przypadku tego Elac-a wynosi tylko 1g. Sporo problemów było z paskiem. Niestety miał tendencje do ześlizgiwania się przy "wyższym ustawieniu" zawieszenia Thorensa. Pomogło dopiero przeczyszczenie/odtłuszczenie paska oraz talerza za pomocą spirytusu. Wcześniej jako zupełna zielenina w kwestiach gramofonowych nie wiedziałem, że paska nie należy dotykać rękami. Generalnie idea była taka aby Thorensa odpalić i sprawdzić czy wydaje z siebie jakieś dźwięki.

Pierwsze wrażenia  - dźwięk operujący gęstą średnicą. Można powiedzieć, że przymulony ale przyjemny i potrafiący wciągnąć. Gdzieś tam pojawiają się smaczki, bimbnięcia i gładkie talerze perkusji. Wokal potrafi być bardzo fajny i naturalny.
Z innych spraw to występowanie ...kartonowego basu, który pojawia się raczej sporadycznie tzn lepiej aby się nie pojawiał.
Wrażenia są jak widać mocno mieszane ale myślę, że w tym Thorensie drzemie jednak pewien potencjał i mam zamiar jednak iść w kierunku analogu i usprawniania tego sprzętu zachowując jednoczenie to cyfrowy z komputerem jako źródłem oraz DACiem.

Dodam, jeszcze, że nie załatwiłem tak podstawowej czynności jak wypoziomowanie gramofonu (brak poziomicy). Dodatkowo, wczoraj bez wagi próbowałem zmieniać (na czuja, bez wagi) siłę nacisku igły co skończyło się dźwiękiem, który może być kojarzony z dźwiękiem wysokiej klasy ale .....z wysokiej klasy telefonu komórkowego.

Tak czy inaczej walki na froncie gramofonowym trwają i o ew. stratach w ludziach i sprzęcie nie omieszkam poinformować. :-)


MIKADO

  • 82 / 5546
  • Użytkownik
01-07-2009, 14:29
Bardzo dobry opis ustawiena gramofonu jest na stronach RCM-u naprawdę brawa , najprostszą poziomicę breloczek można kupić w sieci marketów budowlanych L-M na początek wystarczy,Ortofon dodaje do swoich wkładek mini wagę ,
MIKADO

Gustaw

  • Gość
01-07-2009, 15:06
>> MIKADO, 2009-07-01 14:29:40

Opis na stronie RCM-u jest bardzo fajny.
Poziomicę udało mi się już pożyczyć. Jutro ma dotrzeć "wysępiona" waga (za 300 zł) więc ruszę z kopyta do porządnego ustawiania gramofonu.
Pocieszającym jest to, że w zasadzie może być już tylko lepiej ;-)

ahaja

  • 513 / 5904
  • Ekspert

Gustaw

  • Gość
01-07-2009, 16:25
>> ahaja, 2009-07-01 16:15:42
http://www.theanalogdept.com/index.html

Czytałem ale aby to wszystko wcielić w życie to jednak wymaga doświadczenia.

ahaja

  • 513 / 5904
  • Ekspert
01-07-2009, 17:34
Ogólnie o technice analogowej to warto to przeczytać: http://www.technique.pl/index.php?p=7

Gustaw

  • Gość
02-07-2009, 01:04
Ustawiłem "poziomowanie" gramofonu, poprawiłem geometrię ustawienia wkładki wg szablonu Thorensa, następnie bez wagi wg. przepisu RCM ustawiłem nacisk igły.
Aby zniwelować przesunięcie sceny w jedną stronę zmieniłem nastawy antiscatingu i zagrało naprawdę ciekawie. Nareszcie pojawił się sensowny bas i swoboda.
Jutro dopracuję ustawienia w oparciu o dokładny pomiar nacisku igły i myślę, że będzie już OK.


Mam teraz u siebie ok 170 płyt (pożyczonych z piwnicy znajomego), w większości z polskich i ruskich tłoczeń. Nie sądziłem, że są tak gigantyczne różnice w jakości tłoczenia. Od jakości telefonicznej po hi-fi. Tak dużych róźnic jeżeli chodzi o jakość dźwięku w przypadku CD nie doświadczyłem.

ahaja

  • 513 / 5904
  • Ekspert
02-07-2009, 01:40
Waga do ustawiania nacisku na a....ro to koszt około 45zł. Z dokładnością o ile pamiętam 0,01g. \'Audiofilskie\' to koszt znacznie wyższy z tytułu wybitej na nich nazwy producenta.

Płyty: warto umyć te płyty, szczególnie jeśli mieszkały w piwnicy. Różnica jest bardzo duża. Należy sobie zrobić taką myjkę (podciśnieniowa !) - tanie rozwiązanie, lub zakupić nową firmową - drogie rozwiązanie.

Zdecydowanie ważniejszy jest azymut. Kładziesz lusterko na talerz i kładziesz igłę na nim. Obserwujesz patrząc od góry czy jest prostopadle z każdej strony.