Audiohobby.pl

Wybór projektu pomieszczenia do odsluchu.

lok

  • 432 / 5906
  • Zaawansowany użytkownik
15-11-2009, 21:44
Witam

Zamierzam wybudować dom. Przeglądam projekty domów pod kątem salonów i wielkości pokoi.
W załaczniku taki projekt. Co sądzicie o takim pomieszczeniu. Czy ktoś ma może podobne pomieszczenie i może podzielić sie uwagami. Jak w takim pomieszczeniu najlepiej ustawić kolumny. Jakie są wasze propozycje.
Gdzie mogę poczytać o idealnych pomieszczeniach.
kolumny na razie Klipsh Heresy i wzmacniacz Sun Audio 2a3. W przyszłości na pewno zmiana na coś większego.

Molibden

  • 1906 / 5906
  • Ekspert
15-11-2009, 22:04
Pomieszczenie o nieregularnej bryle, z mnóstwem okien i drzwi, dużej powierzchni i kubaturze, mało podatne na adaptację akustyczną. U kumpla w 35m2 jest taki pogłos że, nie da się tv oglądać. Też ma kominek, niestety. Da się tu pewnie wydzielić kącik odłuchowy na kanapie, naprzeciwko tam gdzie telewizor.
Generalnie zrobiłbym sobie osobny wygodny pokój 25m2  bez takich bajerów TYLKO do słuchania muzyki i czegoś jeszcze (PC, gry, biblioteka, płytoteka, czytelnia, konsumpcja wina i innych tunków, palarnia tytoniu) a jadalnię itp nowoczesne wymysły łączenia różnych funkcjonalnie pomieszczeń odpuścił.
_________________________________
Było to na posiedzeniu Biura Politycznego. Tow. Gierek miał powiedzieć:
"Towarzyszu Szydlak przestańcie pitolić i nas oszukiwać! Chleba wczoraj po południu w Warszawie nie było. Chleb towarzysze to jest rzecz święta. Chleb musi być!"Imperialistyczny wróg kusi cię Coca-Colą!

Molibden

  • 1906 / 5906
  • Ekspert
15-11-2009, 22:07
Pokój oczywiście regularny, prostokątny, z bocznym wejściem, położony na uboczu a nie w środku domu, drzwi wejściowe z jakiegoś dłuższego korytarzyka, okna nie na wprost wejścia.
_________________________________
Było to na posiedzeniu Biura Politycznego. Tow. Gierek miał powiedzieć:
"Towarzyszu Szydlak przestańcie pitolić i nas oszukiwać! Chleba wczoraj po południu w Warszawie nie było. Chleb towarzysze to jest rzecz święta. Chleb musi być!"Imperialistyczny wróg kusi cię Coca-Colą!

Rafaell

  • 5033 / 5900
  • Ekspert
15-11-2009, 22:12
 > lok, 2009-11-15 21:44:52
A nie masz jakiegoś garażu do adaptacji na pokój odsłuchowy, bo to co widać aż tak wielofunkcyjne nie może być żeby jeszcze dźwięk był dobry a nie tylko poprawny.                              

lok

  • 432 / 5906
  • Zaawansowany użytkownik
15-11-2009, 22:20
Nie chcialbym robic specjalnego pokoju tylko do odsluchu. Chcialbym zeby bylo to w czesci dziennej.
jezeli nic z tego nie wyjdzie bede myslal.

Tutaj projekt tego domu http://archon.pl/gotowe-projekty-domow/dom-pod-daglezja/m405b022312577
Gdzie proponujecie najlepiej umiescic taki pokoj i co i jak przebudowac.

lok

  • 432 / 5906
  • Zaawansowany użytkownik
15-11-2009, 22:24
Mam jeszcze opcje zeby powiekszyc troche pomieszczenie do slupa ktory jest na tarasie. Wtedy nie bedzie juz takiego podzialu miedzy jadalnia i salonem

Rafaell

  • 5033 / 5900
  • Ekspert
15-11-2009, 22:39
 Dobry kierunek dojdziesz prawie do prostokątu                              

Molibden

  • 1906 / 5906
  • Ekspert
15-11-2009, 22:52
Pokój nie powinien być od strony ulicy/drogi. Przy tak wysokiej powierzchni domu najlepszym rozwiązaniem jest osobny pokój. Kolega ma tylko 110m2 i niestety brakuje powierzchni bo jest zmarnowana na korytarze a pokoje są małe (2 po 11-12 m2) a salon za duży. Kuchnia też przez to nieco mała. Jadalnia powinna być właśnie przy kuchni.
Architektem nie jestem i na budnownictwie się nie znam ale moim zdaniem za mało jest długich ścian działowych. Na górze wszystkie pokoje ze skosami. To się nie nadaje na pomieszczenie odsłuchowe. Za dużo jest pokoi i powierzchni na górze a za mało na dole. Garaż mógłby być w piwnicy (której nie ma).
Projekt tego domu nie  uwzględnia słuchania muzyki na najwyższym poziomie oraz potrzeb aufiofila i pod tym kątem powinien zostać przerobiony. Najbardziej do tego nadawłby się pok. nr 3 na poddaszu, z pewnymi zmianami (przesunięcie ścianki działowej poziomej z pok 2. o ok. 70-80cm oraz pionowej z pok. 4 o ok 30-40cm. w lewo). Wolałbym jednak betonowy strop a nie dach zamiast sufitu.
_________________________________
Było to na posiedzeniu Biura Politycznego. Tow. Gierek miał powiedzieć:
"Towarzyszu Szydlak przestańcie pitolić i nas oszukiwać! Chleba wczoraj po południu w Warszawie nie było. Chleb towarzysze to jest rzecz święta. Chleb musi być!"Imperialistyczny wróg kusi cię Coca-Colą!

lok

  • 432 / 5906
  • Zaawansowany użytkownik
16-11-2009, 07:16
Molibden
Niestety na działce nie mam możliwości zbudowania piwnicy.

jku

  • 61 / 5873
  • Użytkownik
16-11-2009, 09:21
Nie podpowiem nic konstruktywnego, ale też mogę ostrzec przed bardzo męczącym pogłosem. Sam mam bardzo zbliżony układ pokoju i kuchni z tym, że z boku jeszcze są schody na górę (jest też kominek). Może jeszcze wytłumienie ścian bocznych mogłoby bardziej pomóc. O tym jednak trzeba pomyśleć wcześniej, ponieważ aranżacja pokoju w postaci ustrojów akustycznych jest później pewnym kompromisem, który trzeba zawrzeć z drugą połową. Tutaj efekty już nie są zbyt duże, no chyba, że ktoś chce sobie zrobić studio w domu. W moim pomieszczeniu wysokie tony były wyeksponowane a bas odchudzony. Sporo udało mi się zrobić, ale wiem, że gdybym pewne rzeczy zrobił wcześniej np. przed montowaniem regipsów, byłoby znacznie lepiej.
Poza tym później to się trochę działa metodą prób i błędów. Próbowałem  posiłkować się Podręcznikiem akustyki Everesta, ale ta lektura okazała się nadmiernie teoretyczna. Zresztą adresowano to głównie do ludzi działających w specjalistycznych pomieszczeniach odsłuchowych.

magus

  • 20990 / 5906
  • Ekspert
16-11-2009, 10:17
Krystian,

Podobnie jak Molbden architektem nie jestem :) ale moja kobieta trochę się tym zajmuje

Co do kwestii czysto audiofilskich
Wiele zależy od tego, czy chcesz pozostać przy rodzaju głośników, który potrzebuje ścianę za plecami (Klipschorn :) ) czy np. pójdziesz w odgrody...
Najlepiej oczywiście pozostawić sobie obie opcje otwarte, ale nie zawsze się da

Zgadzam się z Molibdenem, że za dużo zajmuje korytarz na dole
Pytanie więc, czy na pewno go potrzebujesz - czyli czy nie można wywalić ścianki oddzielającej pomieszczenia 2 i 6 na dole?
(ja np. uważam 25-metrowy salon za pomieszczenie małe, a nie za duże - ale to ty będziesz tam mieszkał i słuchał muzyki)

Druga zasadnicza kwestia - czy potrzebne ci osobne pomieszczenie nr 7?
Bo jeśli nie, to wywaliłbym ścianę między 6 i 7 (ona jest prawdopodobnie nośna, ale autor projektu pewnie bez problemu za parę złotych dokona poprawek i zaprojektuje tzw. podciągi).
Jeśli jeszcze udałoby ci się łazienkę (8) wsadzić do pomieszczenia gospodarczego (9) (potrzebny ci prysznic na dole?), to może uda ci się otworzyć niezły kawałek przestrzeni i stworzyć kilka fajnych ścian do wykorzystania....
Odszedł 13.10.2016r.

magus

  • 20990 / 5906
  • Ekspert
16-11-2009, 10:21
p.s. jak odpuścisz prysznic, to zostaje ci parę złotych i zamiast Pioneera możesz sobie może kupić Goldmunda :)
Odszedł 13.10.2016r.

lancaster

  • Gość
16-11-2009, 10:22
Krystian, po pierwsze budujesz pomieszczenie wg wskazówek Cardasa(złote proporcje), następnie dobudowujez do niego kuchnię i łazienkę.
Reszta pomieszczeń wg. potrzeb :)

magus

  • 20990 / 5906
  • Ekspert
16-11-2009, 10:28
Czy Cardas mówi cokolwiek nt. doboru audiofilskich żon, tak żeby łatwiej było zrealizować zasadniczą część koncepcji? :)
Odszedł 13.10.2016r.

lancaster

  • Gość
16-11-2009, 10:31
Owszem, wspomina ze żona powinna bardzo kochać męża:)