Audiohobby.pl

Wybór projektu pomieszczenia do odsluchu.

Dudeck

  • 5101 / 5871
  • Ekspert
16-11-2009, 10:44
Jakkolwiek by na to nie spojrzeć , żaden salonik z typowego projektu nie nadaje się na pokój odsłuchowy - sprzęt zagrać zagra , bo musi , ale z fatalnym efektem . Albo się projektuje taki pokój od pocztku z tą myślą , albo adaptuje "normalny" pokój na te cele . Salonik , albo raczej saloniko-kuchnia odpada definitywnie .

cir

  • 360 / 5906
  • Zaawansowany użytkownik
16-11-2009, 12:12
albo rybka albo pipka
jesli wystarczy ci audiofilski kacik do spokojnego grania to byleby sie tylko pomieszczenie nie wzbudzało nadmiernie
wieksze plany z takich pomieszczen nie maja sensu bo audio adaptacja zniszczy strone uzytkowa głownego  pokoju w domu.

mozna jeszcze samochody pod altane a ty do garazu :)

lok

  • 432 / 5906
  • Zaawansowany użytkownik
16-11-2009, 13:23
No dobra skoro tak bardzo ten salon sie nie nadaje. To gdzie najlepiej teraz w tym projekcie domu umiescic taki pokoj. Co wywalic a co przerobic.
Gdzie moge poczytac o tych zlotych zasadach Cardasa. A moze jaki metraz jest idealny do takiego pokoju.

lok

  • 432 / 5906
  • Zaawansowany użytkownik
16-11-2009, 13:27
A moze zaadpotowac strych na gorze. Pomieszczenie nr 9 tylko nie wiem czy nie bedzie za male.

magus

  • 20990 / 5906
  • Ekspert
16-11-2009, 13:34
Krystian,

pasuje nie pasuje...

ja przede wszystkim niezależnie od muzyki lubiałbym mieć salon większy niż 25 m2 :)
dla dźwięku też chyba byłoby fajniej...

wydaje mi się, że przy takim układzie jak jest kłopotem mogą być te drzwi balkonowe
postawienie obok nich kolumny raczej nie wchodzi w grę?

więc jedyna inna opcja, to chyba ściana przeciwległa do tych drzwi
tylko że wtedy jedna kolumna ma z boku ścianę, a druga otwartą przestrzeń (jadalnię)
a za to dostaniesz bana na każdym szanującym się forum audio :)
Odszedł 13.10.2016r.

intuos

  • 1003 / 5903
  • Ekspert
16-11-2009, 14:04
troche off topowo, ale jako architekt ubolewam nad tym ze ludziom ciezko wydać 15-20tys na projekt , ktory jest strikte dla nich na lata, a czasami na cale zycie, gdzie wszystko jest projektowane pod nich , a nie z tasmy i na tasme. Ludzie kupują projekty za 3tys , tzw projekty typowe, tylko ze odrazu musza dodac sobie 1500zl dla architekta za nalozenie projektu na mape do celow projektowych. Tak naprawde projekt to procent wartosci inwestycji, i jezeli ktos na tym etapie idzie na pseudo oszczednosci, to poco wogole buduje jak go na to nie stać, albo konczy chalupe w 30-50% a reszte zsotawia na "poniej, na lepsze czasy" ktore niestety ale nie nadchodza...
Powtarzam Polaka nie stać na tanie rozwiązania, bo mszczą się one dramtycznie podczas procesu budowy. Kazda zmiana w projekcie typowym pociaga za sobą ingerencje architekta, co oznacza ze projekt pod koniec zamiast 3tys, kosztuje 10tys a i tak nie do konca wyglada tak jak bysmy chcieli.
Osoby ktore maja zamiar budować niech mi poprostu uwierzą, że koszty koncowe to co najmniej 20% plus do tego co firma budująca zaklada. Jezeli ktos chce sie karmic bzdurami a potem wbijac zeby w sciane to faktycznie jego sprawa.

Pozdrawiam
Tomek

lok

  • 432 / 5906
  • Zaawansowany użytkownik
16-11-2009, 14:09
Moge powiekszyc pomieszczenie kosztem tarasu. Wtedy otrzymam ok 40m2 salonu z jadalnia. Jedne drzwi balkonowe moge wywalic.

Tomek przejrzalem na pewno wiekszosc dostepnych katalogow na rynku. Ten projekt mi odpowiada jako dom. Jest kilka rzeczy ktore chcialbym zmienic ale tak jest zawsze. Teraz staram sie tylko jakos odniesc to do audio. Nie chcialbym za bardzo tworzyc osobnego pomieszczenia. Chcialbym to w strefie dziennej.
Co do projektu to moze masz racje. Mi tez troche zalezy na czasie. Z wlasnym architektem bedzie dlugo i mozolnie.
Po czesci wybralem ten projekt dlatego tez ze znajomy ma taki dom a to duze ulatwienie przy budowie.

magus

  • 20990 / 5906
  • Ekspert
16-11-2009, 14:14
Tylko jak przedłużysz salon na taras, to zrobi ci się chyba tramwaj?
Odszedł 13.10.2016r.

Molibden

  • 1906 / 5906
  • Ekspert
16-11-2009, 14:31
Pozwolę sobie powtórzyć, projekt nie uwzględnia słuchania muzyki.
Osobiście wolałbym pokój odsłuchowy na parterze, ze względu na dach, stropy itp sprawy (dźwiganie kolumn po schodach :).
Proporcje między górą a dołem domu są typowo mieszkalne. Góra jest zbyt rozbudowana kosztem dołu.
Również zwrócił moją uwagę inny sposób zagospodarowania przestrzeni zajmowanej na dole przez łazienkę, kotłownię, pomieszczenie gospodarcze i umieszczenie w tym miejscu tego pokoju.
Także zorientowałbym pokój wg stron świata tak by mieć okno z odpowiedniej strony (oczywiście nie od północy).
Przy tak gigantycznym metrażu nie brałbym wogóle innej opcji niż pokój najpierw pod słuchamie muzyki a potem pod inne zastosowania jakie wymieniłem.
Cena projektu w stosunku do przewidywanych cen domu jest bardzo niska, ja bym wybrał lepszy projekt (jeśli tak mogę to określić) ale podejrzewam że kosztuje on co najmniej 5-6 tys. zł. Również rozważyłbym zaprojektowanie domu całkowicie od zera ze ścisłym uwzględnieniem rozmiarów, lokalizacji i orientacji działki i domu na niej oraz wydzielonym pokojem do odsłuchów o powierzchni ca 25m2.
Dodam, że nic nie wyklucza posiadania dwóch lub więcej systemów i słuchania także w salonie, gdzie stoi sprzęt A/V (lub właśnie nie stoi - można mieć osobny pokój A/V z audio, tv lub projektorem i BR/DVD oraz np. komputerem, konsolą itp.).

________________________________________________________
Na 90%, Rysiu, że załatwimy. Tam walczę, nie jest łatwo, tak ci powiem.
_________________________________
Było to na posiedzeniu Biura Politycznego. Tow. Gierek miał powiedzieć:
"Towarzyszu Szydlak przestańcie pitolić i nas oszukiwać! Chleba wczoraj po południu w Warszawie nie było. Chleb towarzysze to jest rzecz święta. Chleb musi być!"Imperialistyczny wróg kusi cię Coca-Colą!

magus

  • 20990 / 5906
  • Ekspert
16-11-2009, 15:05
Krystian

>> magus, 2009-11-16 14:14:08
>Tylko jak przedłużysz salon na taras, to zrobi ci się chyba tramwaj?

ty mówisz o powiększeniu części jadalnianej, a nie salonowej? :)

w takim układzie proporcje nie są takie złe, rzecz jasna, ale problem z ustawieniem kolumn się nie zmienia chyba?
drzwi balkonowe w salonie nadal wydają się być ograniczeniem
nie wiem, jak długa jest ta ściana i jak szeroko potrzebujesz rozstawić kolumny
Odszedł 13.10.2016r.

  • Gość
16-11-2009, 15:19
>> lok, 2009-11-15 21:44:52

Ja tak ogólniej bez odnoszenia się do projektu. Bardzo ważne jest docelowe umeblowanie pokoju, jeżeli będzie to modny obecnie styl minimalistyczno-przemysłowy (mało mebli, a te które są to ze szkła i stali) to masz problem ... niezależnie od proporcji pomieszczenia.

Jeżeli dla odmiany zagracisz pokój to będzie w miarę dobrze ... niezależnie od proporcji pomieszczenia.

Piszę na podstawie własnego doświadczenia.


Żądam usunięcia Cenzury - poważnie.

magus

  • 20990 / 5906
  • Ekspert
16-11-2009, 15:35
Mam podobne doświadczenia co Jarek
I nie zdziwiłbym się, gdyby z powodu takiego minimalistycznego stylu właśnie kolega Molibdena, o którym wspominał, miał właśnie takie pogłosy

a z drugiej strony, tego zagracenia nie powinno się brać dosłownie :)
niekoniecznie oznacza to chaos czy nawet styl buduarowy
Odszedł 13.10.2016r.

  • Gość
16-11-2009, 18:21
>> magus, 2009-11-16 15:35:14
a z drugiej strony, tego zagracenia nie powinno się brać dosłownie :)

oczywiście, a najlepszy ustrój rozpraszający, ever, to półka z ksiązkami


Żądam usunięcia Cenzury - poważnie.

Molibden

  • 1906 / 5906
  • Ekspert
16-11-2009, 18:47
Czasem trudno ustawić na wszystkich 20 m.b. ścian jakieś meble i inne elementy wyposażenia.
Aha, jeszcze jedno, na jakiej wysokości ma być sufit? Lepiej chyba trochę wyżej niż standardowe 2,55m?
_________________________________
Było to na posiedzeniu Biura Politycznego. Tow. Gierek miał powiedzieć:
"Towarzyszu Szydlak przestańcie pitolić i nas oszukiwać! Chleba wczoraj po południu w Warszawie nie było. Chleb towarzysze to jest rzecz święta. Chleb musi być!"Imperialistyczny wróg kusi cię Coca-Colą!

L3VY

  • 224 / 5644
  • Aktywny użytkownik
16-11-2009, 18:53
W projekcie jest 2,74m.
_________________________________________
Pozdrawiam Mirosław Andrejuk
profesjonalne adaptacje akustyczne   www.AcousticLab.pl