Audiohobby.pl

DAC dla Leszcza :)

Chris01

  • 47 / 5723
  • Użytkownik
05-09-2009, 15:01
Chris01
Żeby mi się chciało, tak jak mi się nie chce...

fallow

  • 6457 / 5881
  • Ekspert
06-09-2009, 13:20
Paradisea tez ma opampy przed bufforem na lampie a gra to b.dobrze.

Tak czy siak ja jestem finalnie chce sie zdecydowac na DAC na TDA1541A bez sekcji output. Wtedy mozna by kupic lub zaprojektowac wyjscie na lampach albo dokupic gotowy HDAM. Moze takze kit SRPP.

lancaster

  • Gość
06-09-2009, 13:31
fallow, zeby zrobić srpp żaden kit nie est Tobie potrzebny. Chyba tylko raz w pre "barszczyka" pewnie z 5 lat temu robilem srpp na płytce. Potem kolejna wersja barszczyka była już p2p i tak azde jedno srpp w playerze.
Jedyne co na pytce moze sie znalexć to punkty lutownicze dla lampy :)...a sama pytka zeby np. umocowac ją.
Serio p2p brmi lepiej albo przynamniej tak sie mocno wydaje :) Po co ściezki na te kilka elementow ?

jjurek

  • 2066 / 5842
  • Ekspert
06-09-2009, 13:51
>> fallow

TDA1541 to dobry DAC do słuchawek.
Nie poraża przestrzenią ale poza tym - same zalety.

Polecam kupić jednak DAC z gotowym wyjściem na opampach.
Po osłuchaniu się z gotowcem będziesz mógł wyłączyć sekcję analogową i dorobić dowolną inną.
A wtedy może okazać się, że NE5532 nie są takie złe.

Podane przeze mnie linki są do DAC-ków, które mają tryb NOS lub bez .
To też jest fajna zabawa w porównaniach.
Osobiście twierdzę że wszystkie 14, 16 bitowce grają lepiej bez nosa :)

Molibden

  • 1906 / 5914
  • Ekspert
06-09-2009, 23:17
Bez NOSa tzn z oversamplingiem?
_________________________________
Było to na posiedzeniu Biura Politycznego. Tow. Gierek miał powiedzieć:
"Towarzyszu Szydlak przestańcie pitolić i nas oszukiwać! Chleba wczoraj po południu w Warszawie nie było. Chleb towarzysze to jest rzecz święta. Chleb musi być!"Imperialistyczny wróg kusi cię Coca-Colą!

jjurek

  • 2066 / 5842
  • Ekspert
07-09-2009, 11:30
Tak.
Szczególnie dotyczy to 14 bitowców.

majkel

  • 7476 / 5911
  • Ekspert
07-09-2009, 11:36
Nie ma w tym nic dziwnego, ponieważ zaburzenia na poziomie ostatniego bitu w formacie 16-bitowym są słyszalne na odpowiednio dobrym sprzęcie, i nie musi to być żaden hi-end. Jak ktoś się chce przekonać, to sobie może wypalić ten sam album na CD z różnym stopniem noise shapingu i włączonym ditheringu, a następnie posłuchać porównawczo.

jjurek

  • 2066 / 5842
  • Ekspert
07-09-2009, 11:47
No własnie.
Tak więc nie ma sie co podniecać nowoczesnym 24 bitowcami.
Męczyłem ich kilka i żaden nie miał takiej barwy jak wszystkie stare TDA.
Nie wiem do końca z czym jest to związane...( aplikacja, może inne parametry niż tu opisywane)

Wydaje mi się także przy poczciwych TDA nie ma sensu instalować zegarów.

Molibden- co Ty na to?

Molibden

  • 1906 / 5914
  • Ekspert
07-09-2009, 22:18
Moduły HDAM w takim np. Marantzu to się z korzyścią dla dźwięku wywalało.

O jakich 24b DACach mówimy, bo znam tylko jeden, PCM1704. Podobno nic lepszego do tej pory nie skonstruowano.  Inne układy co najwyżej akceptują na wejściu dane 24b ale to nie znaczy że uzyskują rozdzielczość większą niż np 17-18 bitów.

Zegar to podstawa każdej konwersji A/C i C/A, jeżli jest obarczony za dużym jitterem to niezależnie od DACa słuchamy generowanych przez niego w trakcie konwersji zgrzytliwych zniekształceń intermodulacyjnych. Tzw. barwa ze starych TDA może wynikać z błędów liniowości i specyficznego rozkładu widma jittera zegara taktującego podbarwiającego w miły sposób dźwięk.
_________________________________
Było to na posiedzeniu Biura Politycznego. Tow. Gierek miał powiedzieć:
"Towarzyszu Szydlak przestańcie pitolić i nas oszukiwać! Chleba wczoraj po południu w Warszawie nie było. Chleb towarzysze to jest rzecz święta. Chleb musi być!"Imperialistyczny wróg kusi cię Coca-Colą!

majkel

  • 7476 / 5911
  • Ekspert
07-09-2009, 23:00
Ja akurat pisałem o wrażeniach na 24-bitowym delta-sigma, ale sygnał szedł 16 bitów 44.1kHz. Konkluzja w każdym razie jest taka, że skoro słychać zmiany o wadze 16-go bitu, to oversampling na 14-tu, 16-tu a pewnie i więcej bitach ma sens.

Corvus5

  • 2596 / 5378
  • Ekspert
07-09-2009, 23:59
Z ciekawości przebadam jak to u mnie jest na DACu, choć kiedyś to testowałem, ale przy robieniu DSP wyciskającego pogłos, a w praktyce wyszedł szum. Przy zmianie sygnału wymuszałem minimalną pochodną o wartości 5 elementarnych zmian. Było to mocno słyszalne, a daje to ok 14 bitów.

Czy w takim razie nagranie 16-bitowe jest w stanie zapewnić wystarczającą dynamikę przy założeniu, że natężenie dźwięku zmienia się w trakcie utworu (przeciwieństwo wojny głośności)?

Molibden

  • 1906 / 5914
  • Ekspert
08-09-2009, 00:04
16 bitów to aż nadto, byle cz. próbkowania była nieco wyższa :-)
_________________________________
Było to na posiedzeniu Biura Politycznego. Tow. Gierek miał powiedzieć:
"Towarzyszu Szydlak przestańcie pitolić i nas oszukiwać! Chleba wczoraj po południu w Warszawie nie było. Chleb towarzysze to jest rzecz święta. Chleb musi być!"Imperialistyczny wróg kusi cię Coca-Colą!

fallow

  • 6457 / 5881
  • Ekspert
08-09-2009, 11:53
Po przemysleniach zdecydowalem, ze odpadaja wszelakie rozwiazania z wyjsciem na opampach i bufforem lampowym lub modulem HDAM. Albo wyjscie na opampach albo na lampach. Moim glownym priorytetem jest tez to aby DAC mial input via USB. DAC na ktory w zasadzie najbardziej chcialem sie zdecydowac http://allegro.pl/item724201847_nos_dac_tda1541a_z_usb_coax_opt_transformator.html ma input via USB ale cos mi sie tutaj nie podoba. USB jest konwertowane na SPDIF za pomoca C-Media CM102S+ pomimo, ze DAC obsluguje np. I2S.
Moim zdaniem znacznie lepiej byloby uzyac jakiegos odbiornika typu jakis PCM albo Wolfson ktory natywnie obsluguje USB i to potem to leci juz do DACa. W DACu z linka w takim razie jezeli dobrze rozumiem droga z USB wiedzie przez C-Media CM102S+ potem po zamianie na SPDIF do DIR9001 i dopiero do DACa.

Byc moze lepiej wrocic do tego o czym myslalem na poczatku czyli Wolfson WM8740 DAC i WM8805 jako odbiornik + opampy w podstawkach, baaa... jest nawet juz taki DAC ladnie opakowany -> http://www.little-tube.com/forum/forums/thread-view.asp?tid=548&posts=49&start=1

Co o nim myslicie ? :)

fallow

  • 6457 / 5881
  • Ekspert
08-09-2009, 12:19
poprawny link do LD DAC -> http://utnij.pl/lddac